NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź

Masaż w Krakowie

Nasze zabiegi

Masaż ludzkość stosowała już 3000 lat temu. Wszystko zaczęło się w Chinach, gdzie masaż zaczęto wykonywać jako instynktowny sposób nie tylko na odprężenie, ale i różne dolegliwości. Dzisiaj masaż należy do najbardziej popularnych zabiegów i stał się podwaliną wielu innych metod masowania.

W trakcie masażu tkanki ulegają sprężystemu odkształceniu. Aby przyniósł rezultaty, musi być przeprowadzony w odpowiednim tempie i z właściwą siłą. W zależności od rodzaju może mieć działanie relaksacyjne, przeciwobrzękowe, profilaktyczne lub pobudzające.

Wszystko o masażu

Masaż niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Aktywizuje działanie układu limfatycznego i krwionośnego, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze w większej ilości trafiają do organizmu. Masaż działa również na układ nerwowy, uspokaja lub pobudza Nas, powodując sprawniejsze przesyłanie bodźców do mięśni. Jako że masaż poprawia ukrwienie, działa również na układ pokarmowy, przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych i proces spalania materii. Masaż usprawnia ruchomość stawów, a także działa na mięśnie: zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu pracują lepiej, są również lepiej ukrwione. Nie zapominajmy o wpływie masażu na psychikę: zabieg wspomaga wydzielanie serotoniny, hormonu tkankowego, nazywanego "hormonem szczęścia", poprawia więc nastrój, pełniąc funkcję masażu relaksacyjnego. Co więcej, masaż działa dobroczynnie na skórę: usuwa martwy naskórek, ułatwia jej oddychanie, przez co staje się jędrniejsza.

Przy wykonywaniu masażu stosuje się szereg technik które pomagają uzyskać dany efekt. Wybór technik zależy w głównej mierze od wybranego rodzaju masażu oraz od osoby wykonującej. To one wie jakimi sposobami najlepiej otrzymać pożądane efektu lecznicze. Możemy wymienić tutaj:

Głaskanie

Głaskanie wykonuje się na początku i końcu każdego zabiegu. Masażysta przykłada dłoń ściśle do Naszego ciała, w każdym jego miejscu stosuje tak samo precyzyjny – przyległy – dotyk, wywierany ze stałą siłą. Głaskanie w masażu może być wykonywane całą wewnętrzną stroną dłoni, zaciśniętą pięścią, kłębkiem palca małego i kłębkiem kciuka, jak również stroną grzbietową ręki, stroną grzbietową I i II szeregu paliczków, opuszkami palców. Głaskanie w masażu ma różne natężenie: od subtelnego, przez to o średniej mocy, po mocne. Różna może też być głębokość głaskania: wyciskanie, czyli głaskanie głębokie oraz głaskanie powierzchowne.

Rozcieranie

Kolejny punkt podczas masażu stanowi rozcieranie masowanej tkanki, często stosowane w przypadku stłuczeń, skręceń, zrostów, w celach leczniczych. Podczas rozcierania masażysta wykonuje ruchy koliste, wykonywane miejscowo lub spiralne, czyli polegające na obrotowym przesuwaniu rąk wzdłuż masowanej części ciała. W tej części masażu osoba go wykonująca poświęca szczególną uwagę na rozcieranie punktów, w których brzuśce mięśniowe przechodzą w ścięgna i na miejsca przyczepów ścięgnowych.

Wyciskanie

Technika stosowana w dwóch mających swoje źródło w technikach klasycznych masażach – masażu sportowym i drenażu limfatycznym. Masażysta wykonuje ruch o stałym nasileniu wzdłuż całego masowanego odcinka.

Ugniatanie

Ta część masażu jest najdłuższa i może trwać około 40 procent czasu całego zabiegu. Podczas tej części masażysta chwyta mięsień, dążąc do jego odciągnięcia od części kostnej. Dzięki temu mięśnie stają się bardziej elastyczne, podobnie z powięziami i ścięgnami. Ugniatanie należy do jednego z dwóch najmocniejszych elementów masażu.

Oklepywanie

Oklepywanie to jeszcze bardziej energicznie niż ugniatanie wykonywany element masażu. Masażysta bardzo szybko uderza w tkankę, nie pozostając w długim kontakcie ze skórą pacjenta. Oklepywanie może odbywać się z różną siłą i w związku z tym działać pobudzająco lub relaksująco na Nas. Jako że to najbardziej intensywna część masażu, nie wykonuje się jej u dzieci i osób starszych.

Wibracja

Celem wibracji w masażu jest aktywizacja mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych oraz pobudzenie włókien mięśniowych. Chodzi również o zwolnienie tętna i podniesienie ciśnienia krwi. Stosowanie wibracji w masażu przyspiesza również spalanie materii.

Roztrząsanie

Roztrząsanie to ten element masażu, który wprawia w delikatny ruch drżący masowane mięśnie – wykonuje się je z małą częstotliwością, ale przy dużej amplitudzie drgań. Na Naszym ciele masażysta rozstawia szeroko palce i wykonuje energiczne ruchy na boki, nie odrywając dłoni i ciągle się przesuwając.

Wałkowanie

Wałkowanie to element masażu, łączący w sobie ugniatanie, rozcieranie i głaskanie. W zależności od natężenia, wykonywane powoli lub energicznie, działa na tkanki rozluźniająco bądź pobudzająco.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu

Przeciwwskazań ogólnych do masażu nie ma, natomiast mogą być przeciwwskazania indywidualne, co do konkretnego typu masażu. Nie każdy z nich będzie dla Nas odpowiedni. Ponadto masaże nie są wskazane osobom z chorobami nowotworowymi lub układu krążenia, jako że masaż stymuluje mikrokrążenie oraz krążenie limfy. Najlepiej, jeśli cierpimy na jakieś kontuzje bądź przewlekłe choroby, omówić swój wybór z masażystą. Wskazania do wykonania masażu to szereg czynników, w tym:

  • obrażenia ortopedyczne, czyli skręcenia, zwichnięcia, złamania oraz stłuczenia,
  • stany po wylewie i innego rodzaju porażeniach oraz przykurczach mięśni,
  • deformacje kręgosłupa,
  • profilaktycznie - intensywne treningi sportowe i inny intensywny wysiłek fizyczny.

Masaże nie są wskazane dla wszystkich dlatego istnieją pewne przeciwwskazania, a są wśród nich:

  • żylaki oraz stany zapalne żył,
  • okres ciąży lub menstruacji,
  • zmiany na skórze, jak wypryski czy zmiany alergologiczne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • temperatura ciała powyżej 38 st. C.
Masaż

Pacjenci o Nas

  • Karol wielokrotnie ratował mi plecy po kontuzjach jakie się nabawiłem. Gdy pracuje nad tobą od razu widać, co to znaczy specjalista przy pracy. Jeśli ktoś szuka sprawdzonego fachowca z rozległa widzą to jest to bez wątpienia Karol.

    Paweł Janiga pacjent
  • Firma zdecydowanie godna polecenia. Fachowcy z doskonałym podejściem do pacjenta. "Okuci" wiedzą i doświadczeniem co doskonale widać w ich pracy. Korzystałem w związku z rwą kulszową i jestem bardzo zadowolony.

    Mirek Szmyla pacjent
  • Jestem pod Wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności Kasi Rymarz po masażu wychodzę bez bólu, zrelaksowana, rozluźniona. Pełen procesjonalizm, Miła atmosfera, Polecam na 100%

    Małgorzata Stanek pacjentka
  • Ogromne dzięki dla Filipa Skowrona za jakże potrzebnie bolesne, serwisowanie ;) świetna atmosfera I swietna robota! psycholog I fizjoterapeuta w jednym! Goraco polecam.

    Zuza Czopik pacjentka
  • Powiem tak, sprawa początkowo wydawała się beznadziejna, sama nie wiedziałam czego się spodziewać-ale Pan Karol to cudotwórca! Swoją wiedzą, umiejętnościami i fantastycznym podejściem do człowieka a przy okazji zawsze z serdecznym uśmiechem bardzo mocno do mnie przemówił. Niesamowite jest to, jak zaledwie kilka wizyt może odmienić stan psychiczny jak i fizyczny. Jeszcze raz bardzo dziękuje! Do zobaczenia na kolejnej wizycie. Polecam każdemu!

    Dominika Ważna pacjentka