Karta podarunkowa OsteoMedicZamów

#OsteoBlog Piszemy holistycznie o zdrowiu

Najnowsze posty

Przygotowanie pacjentki do porodu - okiem osteopaty

Poród to ważne wydarzenie, a jednocześnie duże wyzwanie dla organizmu. Stąd tak duża jest rola prawidłowego przygotowania do porodu. Dotyczy to zarówno zajęć z zakresu szkoły rodzenia, jak i przygotowania tkanek i układów do sprawnego wydania dziecka na świat. Jak osteopata może wspierać kobietę w ciąży? I jaka jest jego rola w przygotowaniu do porodu? Opowiadamy o tym w dalszej części artykułu.

Zobacz więcej

Zmiany w ciele kobiety podczas ciąży

Ciąża to okres wielu zmian w organizmie kobiety. Niektóre z nich pokazują, jak niezwykłe jest jego działanie. Potrafi on uruchomić wiele mechanizmów, aby pozwolić rozwijać się dziecku w łonie matki. Temat ten zawiera w sobie wiele ciekawostek związanych ze zmianami, jakie zachodzą m.in. w sercu, macicy czy układzie oddechowym kobiety ciężarnej. Chcesz wiedzieć, jak zmienia się ciało kobiety w czas

Zobacz więcej

Badanie kobiety w ciąży - okiem osteopaty

Czy można chodzić do osteopaty w ciąży? Tak! Osteopatia jest jednym z przydatnych elementów przygotowania do porodu. 🤱 Pozwala wyrównać napięcia tkankowe, zadbać o elastyczność tkanek i prawidłową ruchomość struktur anatomicznych, a także pracować z typowymi dolegliwościami ciążowymi. Bezpieczeństwo osteopatii w ciąży oparte jest o prawidłowy dobór technik i skrupulatnie przeprowadzone badanie.

Zobacz więcej

Iniekcja dostawowa vs fizjoterapia - jakie preparaty stosuje się w leczeniu bólu stawów?

Iniekcja dostawowa to innowacyjna metoda leczenia bólu i stanów zapalnych stawów. Dzięki substancjom takim jak kwas hialuronowy, kolagen czy osocze bogatopłytkowe znacząco poprawiają ruchomość stawów i jakość życia pacjentów. Stosowane przy zwyrodnieniach czy urazach ortopedycznych, mogą nie tylko zmniejszyć dyskomfort, ale także opóźnić konieczność operacji.

Zobacz więcej

Jelita a mózg – jak mikrobiota wpływa na Twoje samopoczucie?

Czy wiesz, że Twoje jelita wpływają na funkcjonowanie Twojego mózgu? W najnowszym artykule przedstawimy, jak mikrobiota jelitowa kształtuje Twoje samopoczucie, emocje oraz zdrowie psychiczne.

Zobacz więcej

Mikrobiota jelitowa – Twój wewnętrzny ekosystem

Mikrobiota to zbiór mikroorganizmów zamieszkujących nasze ciało, a szczególnie jelita. W skład mikrobioty wchodzą nie tylko bakterie, ale także wirusy, grzyby i archeony. Każdy z tych drobnoustrojów pełni określoną rolę.

Zobacz więcej

Jak napięcie w ciele „zapamiętuje” stres i traumy? - okiem osteopaty

Czy zdarza Ci się mówić w przenośni, gdy masz jakiś problem, że dźwigasz coś na barkach, a potem zdajesz sobie sprawę, że naprawdę odczuwasz ból w barku? Podobnie może być, gdy "nie masz oparcia w problemach" i boli Cię kręgosłup (który to jest podporą naszej sylwetki).

Zobacz więcej

Radiofrekwencja mikroigłowa czy masaż Kobido? - doradzamy co wybrać

Radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa) to jedna z najnowocześniejszych metod odmładzania skóry, która łączy w sobie mikronakłuwanie z działaniem fali radiowej. Zabieg ten zyskuje ogromną popularność w gabinetach medycyny estetycznej na całym świecie – i nie bez powodu!

Zobacz więcej

Wady stóp u dzieci – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Według danych Instytutu Matki i Dziecka opublikowanych w 2023 roku aż 90% dzieci ma wady postawy ciała, w tym wady stóp i kolan. Dziecięce wady stóp to dobrze nam znane płaskostopie lub koślawość, które w pierwszych latach są normalnym zjawiskiem.

Zobacz więcej

Ból szyi od smartfona? Sprawdź, jak uniknąć problemów z kręgosłupem szyjnym

Czy wiesz, że gdy spoglądasz w ekran smartfona, na Twój kręgosłup może działać nacisk wartości nawet do 27 kg? Długotrwałe korzystanie z telefonu może wywołać zespół bólowy kręgosłupa szyjnego. Określany jest on mianem szyi smartfonowej.

Zobacz więcej

Metoda NDT-Bobath – wsparcie w leczeniu dzieci z zaburzeniami rozwoju

Twoje dziecko otrzymało zalecenie rehabilitacji i zastanawiasz się czym jest terapia NDT Bobath? To z dużym prawdopodobieństwem tą metodą będzie pracował fizjoterapeuta z Twoim niemowlakiem lub przedszkolakiem.

Zobacz więcej

Promocja na Dzień Kobiet! 🌸

Dzień Kobiet tuż, tuż... 🌸 To idealny moment, aby zadbać o siebie lub podarować bliskiej osobie coś wyjątkowego! 🎁

Zobacz więcej

Proste ćwiczenia na poprawę krążenia - okiem fizjoterapeuty

Masz zimne dłonie i stopy, skurcze mięśni, obrzęki nóg, a do tego uczucie osłabienia? W ten sposób mogą objawiać się zaburzenia krążenia krwi. Sprzyja im np. siedzący tryb życia. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia ważne są regularne badania. Działanie układu krążenia warto jednak wspomagać na co dzień!

Zobacz więcej

Dlaczego boli mnie piszczel (Shin Splints)?

Zespół przeciążenia piszczeli - shin splints jest częstą dolegliwością biegaczy i innych osób aktywnych fizycznie. Objawy rozpoczynające się bólem wzdłuż kości piszczelowej mogą jednak mieć też inne przyczyny. Co robić gdy boli piszczel? Co oznacza ból piszczeli po bieganiu? Podpowiadamy!

Zobacz więcej

Jaki wpływ na nasze ciało mają pijawki? - Hirudoterapia

Hirudoterapia to metoda leczenia pijawkami medycznymi (łac. Hirudo medicinalis). Jest stosowana od ponad 2000 lat jako wspomaganie kuracji schorzeń żylnych i innych problemów zdrowotnych. Na czym polega działanie pijawek lekarskich, jak pomagają pijawki i kiedy można je stosować? Opisujemy te ciekawe zagadnienia w naszym artykule!

Zobacz więcej

❤️ Promocja na Walentynki -25%

Walentynki to idealna okazja, aby okazać troskę nie tylko bliskim, ale także... sobie! 🥰 Zamiast klasycznych prezentów, podaruj coś, co naprawdę się liczy – chwilę relaksu i regeneracji.

Zobacz więcej

Jak odbudować florę bakteryjną po antybiotyku?

Leczenie antybiotykiem może wywołać utrzymujące się nawet miesiącami niekorzystne zmiany fizjologicznej flory obecnej w jelitach. W chorobach o podłożu bakteryjnym antybiotykoterapia często jest koniecznością.

Zobacz więcej

Ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Czysta woda jako napój dla dzieci stanowi nieodzowny element, od którego zależy praca wielu układów organizmu. O odwodnienie jednak szczególnie łatwo właśnie u dzieci.

Zobacz więcej

Jak masować zatoki, oczyść zatoki w 10s - okiem fizjoterapeuty

Bolące zatoki utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie i szukasz sposobu na ich odblokowanie? Sprawdź w poniższym artykule, na czym polega masaż zatok i jakie są fizjoterapeutyczne metody na udrożnienie zatok.

Zobacz więcej

Oddychanie a rozwój twarzy - osteopatia na pomoc

Oddychanie to nie tylko podstawowa funkcja życiowa. To coś znacznie więcej – ma ogromny wpływ na nasz wygląd i zdrowie.

Zobacz więcej

Czym jest punkt spustowy? Tajemnice wrażliwych miejsc

Punkty spustowe, znane również jako trigger points, to niewielkie, bolesne zgrubienia w mięśniach lub powięziach. Mogą one wywoływać zarówno ból miejscowy, jak i promieniujący, co dla wielu osób staje się prawdziwym utrapieniem.

Zobacz więcej

Jak dbać o zdrowie pęcherza?

Nawracające zapalenia pęcherza moczowego powinny skłonić do pogłębionej diagnostyki. W jej trakcie lekarz urolog może znaleźć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto także znać zasady profilaktyki zapalenia pęcherza moczowego i stosować je każdego dnia.

Zobacz więcej

Jaki wpływ na ciało i umysł ma medytacja?

Medytacja to niezwykła praktyka umysłowa, która zdobywa coraz większe uznanie na całym świecie. Ale czym właściwie jest?

Zobacz więcej

Chodź do sauny raz w tygodniu - zalety saunowania.

Sauna, często określana jako gorąca terapia dla ciała i umysłu, ma naprawdę wiele do zaoferowania – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Zobacz więcej

Dlaczego powinnaś wykonywać rehabilitację niemowlaka w domu?

Rehabilitacja niemowląt w domu to temat, który coraz częściej pojawia się w rozmowach rodziców i opiekunów. Każdy chce przecież zapewnić swojemu maluchowi jak najlepsze warunki do rozwoju, prawda?

Zobacz więcej

Wszystko co musisz wiedzieć o zespole cieśni nadgarstka. Fizjoterapeutka odpowiada

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęstszych neuropatii uciskowych, dotykająca miliony ludzi na całym świecie. Schorzenie to pojawia się, gdy nerw pośrodkowy zostaje uciśnięty, co prowadzi do szeregu objawów neurologicznych.

Zobacz więcej

Czym jest endometrioza? Fizjoterapia uroginekologiczna

Endometrioza to choroba, która wielu kobietom utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety, jej wykrywalność nadal jest zbyt słaba.

Zobacz więcej

Fizjoterapia po cesarskim cięciu

Fizjoterapia wdrożona po porodzie przez cesarskie cięcie ma na celu profilaktykę powikłań pozabiegowych i wspomaganie młodej mamy w powrocie do sił.

Zobacz więcej

Jak wygląda wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty (0-3 lata)?

Jak przebiega rehabilitacja ruchowa dzieci od urodzenia do 3 roku życia i jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u fizjoterapeuty i osteopaty? W naszym artykule przybliżamy przebieg pierwszej wizyty niemowlęcia oraz kilkulatka i podpowiadamy, jakie są wskazania do wizyty u fizjoterapeuty.

Zobacz więcej

Ćwiczenia na brzuch po ciąży - fizjoterapia uroginekologiczna

Powrót do formy po porodzie to dla wielu kobiet jeden z ważniejszych tematów, a wygląd brzucha po porodzie potrafi przysporzyć licznych kompleksów. Panie zastanawiają się, jak szybko mogą zacząć ćwiczyć oraz jakie ćwiczenia po porodzie sprawdzą się najlepiej?

Zobacz więcej