NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź

OsteoBlog Twój blog o Fizjoterapii

Najnowsze posty

Wszystko co musisz wiedzieć o zespole cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęstszych neuropatii uciskowych, dotykająca miliony ludzi na całym świecie. Schorzenie to pojawia się, gdy nerw pośrodkowy zostaje uciśnięty, co prowadzi do szeregu objawów neurologicznych.

Zobacz więcej

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, która wielu kobietom utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety, jej wykrywalność nadal jest zbyt słaba.

Zobacz więcej

Fizjoterapia po cesarskim cięciu

Fizjoterapia wdrożona po porodzie przez cesarskie cięcie ma na celu profilaktykę powikłań pozabiegowych i wspomaganie młodej mamy w powrocie do sił.

Zobacz więcej

Jak wygląda wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty (0-3 lata)?

Jak przebiega rehabilitacja ruchowa dzieci od urodzenia do 3 roku życia i jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u fizjoterapeuty i osteopaty? W naszym artykule przybliżamy przebieg pierwszej wizyty niemowlęcia oraz kilkulatka i podpowiadamy, jakie są wskazania do wizyty u fizjoterapeuty.

Zobacz więcej

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Powrót do formy po porodzie to dla wielu kobiet jeden z ważniejszych tematów, a wygląd brzucha po porodzie potrafi przysporzyć licznych kompleksów. Panie zastanawiają się, jak szybko mogą zacząć ćwiczyć oraz jakie ćwiczenia po porodzie sprawdzą się najlepiej?

Zobacz więcej

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Pionizacja - fazy chodu.

W tym artykule wyjaśnimy kiedy dziecko zaczyna chodzić samodzielnie, jak przebiega proces nauki oraz czy pomoc w nauce chodzenia dziecka jest konieczna. Odpowiemy także na pytanie, czy wykorzystywanie chodzików właściwie pomaga dziecku, czy mu szkodzi.

Zobacz więcej

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty w ciąży/ po porodzie?

Fizjoterapia kojarzy się głównie jako specjalność, która zajmuje się pomocą osobom po wypadkach, urazach lub osobom niepełnosprawnym powrócić do pełni sił lub poprawić komfort życia. Czy zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny? Kto i w jakiej sytuacji powinien udać się do specjalisty?

Zobacz więcej

Zmobilizuj swoje biodro - 5 prostych ćwiczeń.

Staw biodrowy - jeden z największych stawów w organizmie człowieka. Gdy nie działa sprawnie powoduje wiele dolegliwości bólowych, problem z chodzeniem itp. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego dobrostan, poprzez odpowiednie ćwiczenia na biodra. Czy ćwiczenia mobilizujące mięśnie i biodra można wykonywać w domu, czy konieczne jest wsparcie fizjoterapeuty i specjalny sprzęt? Podpowiadamy.

Zobacz więcej

Depresja: przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc osobie z depresją?

Zdaniem WHO depresja to choroba, która do 2030 będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Jakie są objawy depresji? Jakie są behawioralne i biologiczne przyczyny depresji oraz w jaki sposób się ją leczy?

Zobacz więcej

Jak wybrać tornister dla dziecka?

Przed nadejściem września wielu rodziców staje przed wyborem tornistra dla pierwszoklasisty. Każdy chce chronić kręgosłup swojego dziecka przed wadami postawy ciała i dlatego tyle pytań pojawia się o prawidłowy dobór plecaka do szkoły. Jak wybrać tornister dla dziecka, aby zmniejszyć ryzyko skoliozy u ucznia? Sprawdź w naszym artykule, jakie cechy powinien mieć dobrze dopasowany tornister!

Zobacz więcej

Wady postawy u dziecka – jak im zapobiegać?

Skoliozy, plecy okrągłe, plecy wklęsłe, szpotawość lub koślawość kolan i stóp – wielu rodziców chciałoby zapobiec pojawieniu się tych wad postawy u swoich dzieci. Czy to możliwe? Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wady postawy?

Zobacz więcej

Jaka jest najlepsza pozycja na poród - okiem osteopaty

Aktualne podejście do pozycji w czasie porodu w wielu szpitalach jest znacznie bardziej elastyczne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Sale porodowe są lepiej wyposażone, są w nich piłki rehabilitacyjne, drabinki, a czasem nawet wanna do porodu w wodzie. Z położną układa się plan porodu i omawia pozycję, w jakiej kobieta chciałaby rodzić.

Zobacz więcej

Sposób na ból pleców po karmieniu dziecka

Ból kręgosłupa u młodych mam to częsta dolegliwość, która wielokrotnie utrudnia opiekę nad maluszkiem. Przyczyny bólu pleców po porodzie wiążą się zwykle z typowymi czynnościami pielęgnacji noworodka, a więc z karmieniem i noszeniem dziecka. Wiele zależy także od zmian, jakie zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży, a podczas połogu stopniowo się cofają. Dlatego warto zadbać o swój kręgosłup!

Zobacz więcej

Przygotowanie do aktywnego porodu

Poród to wydarzenie, na które każda kobieta czeka z niecierpliwością, a jednocześnie z obawą, czy wszystko pójdzie dobrze. Jedną z ważnych kwestii jest odpowiednie przygotowanie, ale czym jest aktywny poród i w jaki sposób najlepiej się do niego przygotować?

Zobacz więcej

Relacje damsko męskie po urodzeniu dziecka

Życie pary po narodzinach dziecka zmienia się na wiele sposobów. Intymność po narodzinach wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Młodzi rodzice doświadczają wielu sprzecznych emocji, co może oznaczać trudny okres dla ich relacji partnerskiej. Jak dbać o więź seksualną, jakich znaków wypatrywać w zmianach relacyjnych i jak przejść kryzys w związku, jeśli ten wystąpi?

Zobacz więcej

Nietolerancja fruktozy - przyczyny, objawy, leczenie

Fruktoza to jeden z naturalnych cukrów prostych, występujących głównie w owocach i warzywach, a także miodach. Mimo że występuje naturalnie, nie każdy dobrze toleruje fruktozę. Na czym polega nietolerancja fruktozy, jakie są jej objawy i jak powinna wyglądać dieta u osób z nietolerancją fruktozy?

Zobacz więcej

Praca siedząca – co może cię boleć?

Praca biurowa i inne zajęcia wykonywane w pozycji siedzącej tylko pozornie wydają się lekkie dla organizmu. Skutki długotrwałego siedzenia mogą być bardzo uciążliwe i dotyczyć nie tylko układu ruchu! Co może Cię boleć, gdy masz pracę siedzącą? W jaki sposób zmniejszyć ryzyko takich dolegliwości i jak sobie radzić, gdy już się pojawiły?

Zobacz więcej

💥OsteoMedic świętuje 7 lat! 🎉

Kup 7 zabiegów fizjoterapeutycznych za jedyne 900zł – to tylko 128zł za zabieg! Dzięki temu zaoszczędzisz aż 360zł! 🤑

Zobacz więcej

Karta podarunkowa OsteoMedic na masaż KOBIDO na Dzień Mamy -20%

Chcesz sprawić swojej mamie wyjątkowy prezent🎁? Skorzystaj z naszej specjalnej promocji na masaż Kobido – japońską technikę liftingującą twarz, która przywróci jej młodzieńczy blask i relaks! ✨

Zobacz więcej

Nietolerancja laktozy - diagnostyka, przyczyny i objawy

Laktoza to dwucukier, który występuje głównie w produktach mlecznych. W organizmie człowieka jest metabolizowana przez enzym zwany laktazą. Gdy jest go zbyt mało, laktoza nie może być właściwie rozkładana, w związku z czym dochodzi do rozwoju nietolerancji laktozy. Co to za problem i jakie są jego objawy? Czego nie mogą jeść osoby zmagające się z tą przypadłością? Jakie są przyczyny i objawy nieto

Zobacz więcej

Bakteria Helicobacter pylori. Częsta przyczyna problemów z żołądkiem

Bakteria helicobacter pylori to dość powszechnie występująca bakteria, która znana jest już od stuleci. Jej charakterystyczny, spiralny kształt oraz potencjalny wpływ na rozwój wybranych chorób układu pokarmowego opisany został już u schyłku XIX w

Zobacz więcej

Czy twoje dziecko to typowy niejadek?

Niejadki, czyli dzieci wykazujące wyraźną niechęć do jedzenia, to zjawisko często spotykane wśród najmłodszych. Niejadkowatość dzieci może budzić niepokój u rodziców, warto zrozumieć, że to, że dziecko nie chce jeść, część naturalnego procesu rozwoju dziecka.

Zobacz więcej

Żylaki a sport. Jaki sport uprawiać przy żylakach?

Żylaki, czyli widoczne poszerzenia naczyń krwionośnych pod skórą, stanowią nie tylko problem estetyczny, lecz także kwestię zdrowotną. Choroba ta związana jest z układem krążenia i może prowadzić do różnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak dyskomfort, obrzęk czy uczucie ciężkości w nogach. Czy ćwiczenia fizyczne zabiegają chorobom nóg? Czy przy żylakach kończyn dolnych można ćwiczyć?

Zobacz więcej

Bezsenność w ciąży

Bezsenne noce w ciąży to częsty problem, który może pojawić się w każdym trymestrze oczekiwania na maluszka. Przyczyny bezsenności są związane ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Skąd dokładnie biorą się zaburzenia snu u kobiet w ciąży i jakie są sprawdzone sposoby pomagające złagodzić bezsenność? Podpowiadamy w naszym artykule - zachęcamy do lektury!

Zobacz więcej

Jak nie podnosić dziecka?

Prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie dzięki odpowiednim technikom podnoszenia niemowlęcia i właściwemu odkładaniu dziecka dostarcza mu pierwszych doświadczeń, które potem wykorzysta w swoich wzorcach ruchowych. Dowiedz się jak powinno wyglądać podnoszenie noworodka?

Zobacz więcej

Dlaczego brzuch po ciąży nie chce zmaleć?

Wiele kobiet po porodzie chce szybko odzyskać swoją figurę. Jednak często pojawia się problem wystającego brzucha po ciąży, który nie chce zmaleć. Jak skutecznie się pozbyć brzucha po porodzie? Zebraliśmy wskazówki w naszym artykule - zachęcamy do lektury!

Zobacz więcej

Kolka u noworodka. Jak zwalczyć kolkę?

Żaden rodzic nie chce patrzeć, gdy jego niemowlę cierpi. Tymczasem kolka to dość powszechna dolegliwość niemowlęca, która zazwyczaj potrafi ustąpić samoistnie. Nie zmienia to jednak faktu, że czas płaczu dziecka jest trudny - zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Poznaj sposoby na to, jak zapobiegać atakom kolki oraz przetrwać aż do ustąpienia jej objawów, jeśli wystąpi.

Zobacz więcej

Dlaczego nie wolno przegrzewać dzieci?

Tradycja przegrzewania dzieci, chociaż znana od dawna, nie jest korzystna dla zdrowia. W naszym artykule piszemy o tym, jak uniknąć przegrzania dziecka oraz przybliżamy postępowanie po przegrzaniu. Zapoznaj się z się z informacjami dotyczącymi szkodliwości przegrzewania i chroń swoje dziecko przed hipertermią!

Zobacz więcej

Badania prenatalne – na czym polegają, kiedy je robić?

Badania prenatalne stanowią kluczowy element opieki nad kobietą w ciąży, umożliwiając wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych płodu. Na czym polegają badania prenatalne i jakie są wskazania do badania prenatalnego? Przeanalizujmy, jakie badania prenatalne dla kobiet w ciąży są dostępne i kiedy najlepiej je wykonać.

Zobacz więcej

Narty - jak uniknąć kontuzji - co daje jazda na nartach?

Jazda na nartach kontuzje to temat, który powinien zainteresować każdego miłośnika sportów zimowych. Wypadki na stoku mogą prowadzić do poważnych urazów, dlatego warto znać najczęstsze kontuzje oraz sposoby ich unikania. W tym przewodniku omówimy najważniejsze aspekty związane z bezpieczeństwem na stoku, takie jak rodzaje kontuzji, metody zapobiegania oraz leczenie i rehabilitacja po urazach.

Zobacz więcej