NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź
Masaż jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym, a narządami wewnętrznymi. Wzajemne oddziaływania mięśniowo-szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele i odwrotnie, organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi.
Masaż medyczny jak sama nazwa wskazuje, ma pomóc wyleczyć dręczące Nas dolegliwości. Jest on zarówno pomocny przy dolegliwościach ostrych które powstały niedawno i dręczą nas ciągle, jak również przy problemach przewlekłych. Z tego też powodu niezmiernie ważne jest, by sam masaż wykonywany był przez osobę do tego wykwalifikowaną. Źle wykonany, bądź przez osobę która nie odebrała odpowiedniej edukacji w tym zakresie może nie pomóc wcale. Co więcej może nawet pogorszyć stan Naszego zdrowia oraz pogłębić odniesioną kontuzję.
Masaż medyczny i jego mechanizm działania możemy podzielić na wpływ centralny oraz lokalny. Działanie miejscowe polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych. W ten sposób możliwe jest odprowadzenie pozostałości substancji przemiany materii, a doprowadzenie w ich miejsce elementów odżywczych, przyspieszających regenerację.
Z kolei działanie centralne polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układy organizmu. Masaż ma również na celu przyspieszenie przepływu krwi oraz pobudzenie organizmu do wytworzenia endorfin. Hormony te produkowane mają właściwości przeciwbólowe i rozluźniające.
Masaże lecznicze mogą wykonywać tylko wykwalifikowani rehabilitanci. Pod żadnym pozorem nie można korzystać z pomocy znachorów czy pseudo specjalistów, którzy mogą zrobić nam więcej krzywdy, doprowadzając nawet do niedowładu kończyn dolnych. Jeśli cierpimy z powodu bólu udajmy się do profesjonalnego gabinetu masażu leczniczego. Uważać należy także na masaże wykonywane przez partnera, w domu. Zadbajmy o to, by były one jedynie relaksacyjne. Jeśli dokucza nam ból, domowy masaż na pewno nie wyeliminuje schorzenia.
Przez Naszego specjalistę wykorzystywane są takie metody jak m.in :
Poza tym wyróżnia się 7 podstawowych technik klasycznego masażu leczniczego i są to:
Każda technika wpływa inaczej na masowane tkanki. Dodatkowo działanie każdej z nich zależy od siły nacisku oraz tempa masażysty.
Omówiliśmy jak masaż medyczny działa, ale w dalszym ciągu nie wspomnieliśmy jak oddziałuje na Nasz organizm. Co się dzieje z poszczególnymi układami w Naszym ciele po wyjściu z zabiegu masażu?
Wpływ masażu na skórę:
Wpływ masażu na tkankę mięśniową:
Wpływ masażu na stawy i więzadła:
Wpływ masażu na układ krwionośny i układ limfatyczny:
Wpływ masażu na układ nerwowy:
W zależności od tego, jak energicznie wykonywany jest masaż, może on wpływać pobudzająco lub uspokajająco na układ nerwowy. Głaskanie, delikatne rozcieranie i słaba wibracja działają uspokajająco, natomiast ugniatanie, oklepywanie i silna wibracja pobudzają.
Choć masaż medyczny jest nieinwazyjnym zabiegiem przeprowadzanym na Naszym ciele to jednak ma pewne przeciwskazania. Jednak przede wszystkim należy skonsultować się z rehabilitantem/fizjoterapeutą/masażystą. To on po zapoznaniu się z Naszym stanem zdrowia zdecyduje czy faktycznie masaż może nie być wskazany w Naszej sytuacji. Same przeciwskazania do zastosowania masażu obejmują przede wszystkim: