NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź

Medycyna sportowa w Krakowie

Nasze zabiegi

Aktywność fizyczna i uprawianie sportu są bardzo ważne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wybierając rodzaj aktywności trzeba kierować się swoimi preferencjami, a także wziąć pod uwagę indywidualne możliwości organizmu. W szczególności, jeśli sport planujemy uprawiać wyczynowo. W takiej sytuacji konieczna może być wizyta u lekarza medycyny sportowej, który stwierdzi czy dana osoba może uprawiać wybrany sport i czy jest to bezpieczne dla jej zdrowia.

Najważniejsze zadania medycyny sportowej

Zakres zadań, jakie realizuje specjalista w ramach medycyny sportowej jest bardzo szeroki. Oznacza to, że lekarz medycyny sportowej musi posiadać ogromną wiedzę z wielu specjalizacji, aby skutecznie orzekać o zdolności danej osoby do uprawiania sportu. Lekarz sportowy zajmuje się:

 • przeprowadzaniem badań, koordynacją procesu kwalifikacji oraz wystawianiem stosownych zaświadczeń o zdolności do uprawiania określonego sportu lub stwierdza istnienie przeciwwskazań do uprawiania wybranej dyscypliny,
 • przeprowadza kontrolne (okresowe) badania u osób uprawiających sport zawodowo, dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem uprawiania sportu.

U osób uprawiających zawodowo określoną dyscyplinę sportu bardzo ważne jest ustalenie określonego planu treningowego i postępowanie zgodnie z nim. Dotyczy to nie tylko samej aktywności, częstotliwości, intensywności i charakteru treningów, lecz również właściwego zaplanowania diety. Sposób żywienia musi zostać właściwie ustalony, aby odpowiadał i zaspokajał potrzeby organizmu. W ramach medycyny sportowej prowadzona jest także kontrola skuteczności zastosowanych metod treningowych.

Lekarz sportowy prowadzi konsultacje wstępne, pozwalające uzyskać licencję zawodnika osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem, a także kontrolne dla tych, którzy chcą przedłużyć licencję. Ich celem jest ocena wydolności organizmu oraz wykrycie ewentualnych zmian, spowodowanych uprawianiem określonej dyscypliny sportowej. Medycyna sportowa zajmuje się też walką z niedozwolonymi środkami farmakologicznymi, stosowanymi przez sportowców, czyli tzw. dopingiem, który wzmacnia wydolność organizmu, jednak jest rozwiązaniem nieetycznym, do tego stosowanie niedozwolonych w świecie sportu środków może być dla pacjenta niebezpieczne.

Co obejmuje konsultacja u lekarza medycyny sportowej?

Konsultacja u specjalisty obejmuje kompleksową ocenę stanu zdrowia, w kontekście określenia bezpieczeństwa uprawiania określonej dyscypliny sportowej. Lekarz sportowy Kraków przeprowadza szczegółowy wywiad, którego celem jest uzyskanie podstawowych informacji, dotyczących stanu zdrowia. Bardzo ważne jest określenie czy pacjent leczy się z powodu chorób przewlekłych, jakie leki stosuje na co dzień, czy w przeszłości występowały problemy zdrowotne, urazy itp. Każdy, kto choruje powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną, która może być istotna dla podjęcia odpowiedniej decyzji.

Podczas konsultacji lekarz medycyny sportowej w Krakowie przeprowadza szczegółowe badanie pacjenta. Specjalista osłuchuje płuca i serce przy pomocy stetoskopu. Sprawdzane są również odruchy neurologiczne. Niektórzy mogą się dziwić, ale lekarz sportowy interesuje się wyglądem i kondycja skóry, a nawet zębów. Konieczne jest również wykonanie szeregu badań, w tym krwi, pozwalających ocenić ogólna kondycję organizmu. Badania specjalistyczne dopasowywane są w zależności od dyscypliny sportu, jaką planuje uprawiać dana osoba. Lekarz sportowy może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na konsultację kardiologiczną, laryngologiczną lub inną, które niezbędne są do właściwej oceny stanu zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta podczas uprawiania sportu.

Ocenie podlega w szczególności układ ruchu (kości, stawy, mięśnie), układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Lekarz sportowy Kraków dokonuje oceny stanu zdrowia na podstawie wywiadu, dokumentacji medycznej, przeprowadzonego podczas wizyty badania, a także badań szczegółowych. Najczęściej wykonywane to:

 • EKG wraz z próba wysiłkową, które pozwalają poznać wydolność układu krwionośnego oraz określić, w jaki sposób zareaguje na intensywny wysiłek fizyczny,
 • badania laboratoryjne, w tym morfologia, badanie ogólne moczu i stężenie glukozy we krwi.
Warto udać się na konsultację do lekarza medycyny sportowej jeśli:
 • planujesz rozpocząć uprawianie sportu zawodowo,
 • jeśli chcesz rozpocząć naukę w szkole lub klasie sportowej,
 • gdy potrzebujesz porady w zakresie żywienia i optymalizacji diety, uwzględniając plan treningowy,
 • podczas treningów doszło do urazu lub kontuzji,
 • konieczna jest rehabilitacja i odnowa biologiczna.

Z pomocy lekarza sportowego powinny skorzystać również osoby, które, mimo że uprawiają sport jedynie hobbystycznie, to cenią sobie aktywność fizyczną i regularne treningi. Dlatego, jeśli spędzasz sporo czasu na basenie, siłowni lub wolą inną aktywność to warto skorzystać z pomocy lekarza sportowego. Pomoże on zweryfikować czy wybrane ćwiczenia wykonywane są właściwie i w sposób bezpieczny dla Twojego organizmu.

Prowadzący

Pacjenci o Nas

 • Karol wielokrotnie ratował mi plecy po kontuzjach jakie się nabawiłem. Gdy pracuje nad tobą od razu widać, co to znaczy specjalista przy pracy. Jeśli ktoś szuka sprawdzonego fachowca z rozległa widzą to jest to bez wątpienia Karol.

  Paweł Janiga pacjent
 • Firma zdecydowanie godna polecenia. Fachowcy z doskonałym podejściem do pacjenta. "Okuci" wiedzą i doświadczeniem co doskonale widać w ich pracy. Korzystałem w związku z rwą kulszową i jestem bardzo zadowolony.

  Mirek Szmyla pacjent
 • Jestem pod Wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności Kasi Rymarz po masażu wychodzę bez bólu, zrelaksowana, rozluźniona. Pełen procesjonalizm, Miła atmosfera, Polecam na 100%

  Małgorzata Stanek pacjentka
 • Ogromne dzięki dla Filipa Skowrona za jakże potrzebnie bolesne, serwisowanie ;) świetna atmosfera I swietna robota! psycholog I fizjoterapeuta w jednym! Goraco polecam.

  Zuza Czopik pacjentka
 • Powiem tak, sprawa początkowo wydawała się beznadziejna, sama nie wiedziałam czego się spodziewać-ale Pan Karol to cudotwórca! Swoją wiedzą, umiejętnościami i fantastycznym podejściem do człowieka a przy okazji zawsze z serdecznym uśmiechem bardzo mocno do mnie przemówił. Niesamowite jest to, jak zaledwie kilka wizyt może odmienić stan psychiczny jak i fizyczny. Jeszcze raz bardzo dziękuje! Do zobaczenia na kolejnej wizycie. Polecam każdemu!

  Dominika Ważna pacjentka