🎅🎄Na Święta Karta podarunkowaZamów
Głowa uniesiona, łopatki ściągnięte, lekko wciągnięty brzuch, napięte pośladki, prawidłowe ustawienie kolan i stóp taka powinna być nasza postawa. Tymczasem garbi się aż 80% Polaków, nie można do końca ustalić z jakiego powodu, w pozostałych przypadkach winę ponoszą zmiany kostne, zaburzenia napięcia mięśni.
Czym jest ortopedia?Ortopedia to dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu oraz urazów układu kostno-stawowo-mięśniowego. Obejmuje również zapobieganie wystąpieniu patologii tego układu. Leczenie objawów skutkuje tylko na pewien czas, leczenie przyczyny i przywrócenie stanu naturalnej równowagi jest jedyną drogą całkowitego wyleczenia, oraz zapobieganie trwałemu kalectwu. Wymaga to współpracy z pacjentem jego rodziną i innymi specjalistami w zakresie fizjoterapii. Leczenie chorób ortopedycznych zawsze musi być kompleksowe i poza zabiegiem operacyjnym wymaga długotrwałego oraz systematycznego usprawniania. Uzupełnieniem jest zaopatrzenie ortopedyczne, czyli odpowiednio i indywidualnie dobrany sprzęt ortopedyczny.
Każdy pacjent ma zapewnione prawo do pełnej informacji na temat swojego stanu zdrowia, a także o rozpoznaniu, możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach i ich zastosowania lub zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu na przyszłość. Jest informowany o każdym zabiegu i zapisanym leku, na czym polega działanie, czy ma działanie uboczne, czy jest zamiennik. Informacja, której udziela lekarz ortopeda, jest zrozumiała dla pacjenta i jego najbliższych. W stosunku do pacjentów poniżej 16. Roku życia lekarz udziela informacji w takim zakresie, jakim jest to potrzebne, by trafnie postawić diagnozę i rozpocząć terapię. Podczas wywiadu ortopeda bez pośpiechu zbiera często poufne informacje dotyczące pacjenta oraz jego rodziny, w celu postawienia jak najlepszej diagnozy. Zapewniony obowiązek poufności dotyczy nie tylko stanu zdrowia, leczenia, ale i dokumentacji medycznej.
Dlaczego warto mieć swojego lekarza ortopedę i czym się zajmuje?Warto poświecić trochę czasu, by znaleźć lekarza, którego kompetencje i podejście do pacjentów będą spełniały nasze oczekiwania, któremu z poczuciem bezpieczeństwa powierzymy własne zdrowie. Możemy w ogóle nie czekać w kolejce, tylko pójść do specjalisty na umówioną wizytę. Ortopeda odpowie na nasze pytania bez zniecierpliwienia, wytłumaczy, dlaczego zaleca taką, a nie inną terapię i jakich spodziewa się efektów. To znak, że trafiliśmy we właściwe ręce. Medycyna nie wymyśliła dotąd nic lepszego, od profilaktyki. Lekarz prowadzący nas przez wiele miesięcy, a nawet lat najlepiej będzie wiedział, przed czym nas przestrzec podczas uprawiania sportu i ćwiczeń fizycznych.
Chirurg Ortopeda Kraków zajmuje się leczeniem:Przy bardziej zaawansowanych wadach ortopeda Kraków może zlecić badanie przedmiotowe; zdjęcie RTG, tomografia komputerowa, badanie USG lub rezonans magnetyczny. Badania pozwalają dokładnie określić, ustalić rodzaj wady i jej ciężkość oraz dobrać najwłaściwszą metodę leczenia. Przy najczęściej spotykanych niedomaganiach zaleca się stałą kontrolę, ćwiczenia wzmacniające, mięśnie i przestrzeganie zaleceń dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy całego ciała.