NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź
Osteopatia to najkrócej mówiąc, metoda diagnozowania i leczenia rękami (metody manualne). Nie jest to jednak żadna magia, ale jedna z metod fizjoterapii. Co więcej, osteopatia to nie tylko praktyka, ale filozofia. Wywodzi się z przekonania, że soma i psyche (ciało i dusza) stanowią całość, że organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji.
Definicję osteopatii opisała w 1992 roku Generalna Rada i Rejestr Osteopatów. Zgodnie z ich wytycznymi, osteopatia jest charakterystycznym zawodem opieki zdrowotnej, która ułatwia realizację zintegrowanego zdrowotnie funkcjonowania jednostki, ponieważ przywraca, utrzymuje i poprawia homeostazę układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Wykorzystuje również ocenę i leczenie za pomocą badania palpacyjnego i interwencji manualnej, uzupełnionych o edukację w koncepcji zdrowego trybu życia. Uznaje ona prymat zależności terapeutycznej.
Zdrowe tkanki charakteryzuje pewna fizjologiczna ruchomość. Jeśli organizm utraci zdolność samoregulacji, ruchomość ta zostaje zaburzona i pojawiają się dolegliwości bólowe. Zdolności te mogą być zaburzone już na poziomie komórkowym lub blokować się na obszarze całej tkanki w organizmie. Zaburzenia w ruchu tkanki, brak jej prawidłowego napięcia czy ukrwienia jest dla osteopaty wskaźnikiem, że organizm wymaga pomocy.
Osteopata w Kraków używając technik manualnych ma za zadanie przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomóc proces samoregeneracji organizmu. Ważną cechą osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka, ponieważ ten rodzaj terapii nie skupia się na wybranych partiach. Traktuje ciało jako całość, której każdy element jest równie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu.
Terapia w osteopatii polega na wykorzystywaniu wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka. W osteopatii stosuje się odpowiednie techniki manualne, wpływające na biomechanikę ciała, na mięśnie, kości, stawy. W ten sposób organizm jest motywowany do samoleczenia.
Na początku, jak w każdym procesie leczenia, ustala się diagnozę. W tym celu niezbędny jest wywiad z pacjentem, oględziny i wstępne badanie manualne, rezonans, prześwietlenia. Następnie, podobnie jak w fizjoterapii, odpowiednie techniki manualne są wykorzystywane do poprawy funkcjonowania.
Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych, w celu poprawy ruchomości, zmniejszenia napięcia lub uruchomienia drenażu żylnego i limfatycznego, zaliczamy do nich: mobilizacje i manipulacje.
Techniki funkcjonalne – obejmują bardzo delikatną pracę z tkankami pacjenta w celu usunięcia przykurczy, zaburzeń czynnościowych narządów trzewnych oraz zespołów uciskowych naczyń i nerwów, zaliczamy do nich techniki: energizacji mięśni, działające na powięzie, techniki kranio-sakralne oraz stanów ostrych.
Niezwykle ważna jest profilaktyka, aby nie dopuścić do utrwalania się zmian w tkankach, by były bardziej odporne na urazy, infekcje i zapewniły prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Nasz osteopata dla dorosłych w Kraków zaleca stosowanie dodatkowych specjalistycznych ćwiczeń, przestrzeganie specjalnej diety bądź modyfikacji stylu życia.
Do osteopaty pacjenci zgłaszają się z różnymi przypadłościami, najczęściej dolegliwościami bólowymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zadaniem osteopaty jest zdiagnozować przyczynę bólu, która nie zawsze zlokalizowana jest w miejscu występowania dolegliwości. Niejednokrotnie zdarza się, że np. ból kończyn nie jest wywołany urazem danego miejsca, a uciskiem w okolicy kręgosłupa, który promieniuje na kończynę. Właśnie dlatego osteopata powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu ludzkiej anatomii i fizjologii oraz opanowane skuteczne techniki manualne.
Wskazania do wizyty u osteopata dorosłych w Kraków:
Osteopatia narządu ruchu:
Osteopatia czaszkowo-krzyżowa: