NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź

Osteopatia dla zwierząt w Krakowie

Nasze zabiegi

Osteopatia jest coraz popularniejszą dziedziną, wykorzystywaną nie tylko w leczeniu ludzi, ale i zwierząt. Podstawą jest terapia manualna, która wykorzystywana jest do diagnozy i leczenia. Holistyczne ujęcie w osteopatii sprawia, że do pacjenta podchodzi się w sposób całościowy.

Na czym polega osteopatia zwierzęca?

Właściwe leczenie to podstawa, aby Twój pupil jak najdłużej cieszył się doskonałym zdrowiem i kondycją. Osteopatia jest metodą leczenia, w której zamiast farmakologii i terapii inwazyjnej, stawia się na pracę manualną. Osteopata posiada szeroką wiedzę z zakresu fizyki, chemii oraz biologii, którą wykorzystuje, aby wzmacniać oraz przyspieszać naturalne procesy samoregulacji organizmu.

Działanie manualne osteopaty przynosi efekty począwszy od pierwszego spotkania. Obserwuje się, że u zwierząt poddanych leczeniu manualnemu dochodzi do aktywizacji i stymulacji wszystkich komórek ciała, co wpływa wyjątkowo korzystnie na tkanki, narządy oraz cyrkulację płynów wewnątrz ustroju. Terapia manualna doskonale sprawdza się w eliminacji oraz redukcji napięcia w obrębie struktur mięśniowych. Osteopata zwierząt jest osobą, która posiadając odpowiednią wiedzę, może wspierać leczenie prowadzone w gabinecie weterynaryjnym, niosąc pomoc zwierzętom po zabiegach chirurgicznych, w obliczu kontuzji czy przebiegu innych schorzeń. Specjalista zajmuje się zwierzętami zmagającymi się zarówno z nabytymi, jak i wrodzonymi problemami.

Kim jest osteopata zwierzęcy?

Każdy, kto chce zostać osteopatą zwierzęcym musi mieć świadomość, jak wielkie wyzwanie stawia przed sobą. Specjalista wykazać się musi wiedzą dotyczącą anatomii, procesów fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie zwierzęcia. Ważna jest również fizyka, weterynaria oraz umiejętności obejmujące techniki manualne.

Zastosowanie osteopatii w leczeniu zwierząt

Stosując osteopatię w terapii zwierząt trzeba podchodzić do procesu w sposób szczególny, pamiętając, że organizm zwierzęcia to jedność. To nie tylko ciało, ale też dusza i umysł, a połączenie między nimi jest tworem wyjątkowo dynamicznym, którego jednak nie można lekceważyć. Osteopata zwierząt Kraków to oferta, skierowana do wszystkich właścicieli zwierząt, którym na sercu leży dobro i doskonałe zdrowie swojego pupila. Mimo że w Polsce osteopatia zwierząt dopiero zyskuje popularność i znaczenie, to patrząc na doświadczenie zagranicznych specjalistów jest dyscypliną rozwojową, która skutecznie wspomaga proces terapeutyczny. Jest dziedziną wszechstronną, dążącą do poprawy szeroko rozumianego dobrostanu zwierzęcia.

Osteopatia zwierząt wykorzystywana jest m.in. do leczenia:

  • zwyrodnień stawów, więzadeł,
  • urazów kręgosłupa,
  • zmian o charakterze dysplazji,
  • bólu kończyn,
  • powikłań pooperacyjnych,
  • powikłań po przebytych kontuzjach,
  • nieprawidłowości rozwojowych.

Osteopatia zwierzęca doskonały sposób, aby zapobiegać problemom zwyrodnienia stawów, co jest dużym problemem w szczególności u psów dużych ras, jak np. owczarek niemiecki. Specjalista stosując odpowiednie zabiegi może pomóc opóźnić rozwój choroby i wystąpienie jej objawów.

Specjalista musi doskonale znać specyfikę rozwoju, funkcjonowania i potrzeby gatunku zwierząt, którymi się zajmuje. Tylko wtedy, jego pomoc będzie właściwa i skuteczna. Dlatego też często można spotkać się z osobami specjalizującymi się w pomaganiu określonej grupie zwierząt. Najczęściej spotykane to osteopata psów oraz osteopata kotów. Odpowiedzialność za swoje zwierzę i chęć zapewnienia mu najlepszej opieki i zdrowia powinny skutkować nie tylko zapewnieniem pupilowi właściwego leczenia. Warto wcześniej zadbać o profilaktykę, w czym pomóc może osteopata zwierząt Kraków.

Dlatego zaleca się umówienie wizyt profilaktycznych nie tylko u lekarza weterynarii, ale również osteopaty zwierzęcego. Najlepiej, jeśli odbędzie się ona w pierwszym roku życia, nawet jeśli właściciel nie obserwuje u zwierzęcia żadnych wyraźnych niepokojących objawów. Niezauważone we wczesnym okresie rozwoju dysfunkcje mogą powodować w przyszłości poważne komplikacje, wymagające nawet interwencji chirurgicznej i długotrwałej rehabilitacji.

Osteopatia jako pomoc w leczeniu problemów behawioralnych zwierząt

Osteopatia jest dyscypliną działającą na styku z innymi dziedzinami, głównie weterynarią, chociaż świetnie sprawdza się również we wspomaganiu leczenia problemów behawioralnych u zwierząt. Obecnie wiele psów i kotów zmaga się z licznymi traumami. Złe traktowanie, niezaspokajanie potrzeb pupila, nieodpowiednia dieta, a nawet każdy zabieg, uraz, wizyta u weterynarza - wszystko potrafi odcisnąć na psychice zwierzęcia duże piętno. Sytuacje te, szczególnie jeśli nie zostaną właściwie zdiagnozowane, a właściciel nie podejmie odpowiednich kroków - będą powodowały nawarstwienie problemów, aż konieczna będzie pomoc behawiorysty. Osoby, która doskonale zna się na psiej lub kociej psychice. Praca osteopaty może doskonale wesprzeć terapię behawiorystyczną, aby skutecznie przezwyciężyć traumę, z jaką zmaga się zwierzę.

Praca manualna pomaga w przezwyciężaniu stresu, a odpowiednio dopasowane metody działania redukują stres, pozwalają rozluźnić mięśnie.

Na stan zdrowotny oraz samopoczucie dziecka może wpływać wiele czynników takich jak przebieg ciąży i kondycja psychofizyczna mamy, sposób porodu i warunki przyjścia na świat oraz uwarunkowania genetyczne i fizjologiczne. Przebieg samego porodu stanowi istotna kwestię dla dalszego rozwoju dziecka. Napięcia i dysfunkcje w ciele dziecka mogą warunkować jego dalszy rozwój. Dlatego leczenie Naszego dziecka jest uzależnione od indywidualnej historii.

Czym jest osteopatia pediatryczna?

Osteopatia pediatryczna to szczególna część osteopatii, wymagająca dużo zaangażowania oraz szczególnego podejścia do pacjenta jakim jest Nasze dziecko. Bardzo ważnym elementem terapii jest zaufanie małego pacjenta, dlatego stosowane tutaj techniki są wyjątkowo delikatne i dokładne. Osteopata dziecięcy stosuje w swojej pracy wachlarz metod pozwalających na równoważenie wszelkiego rodzaju dysfunkcji i napięć w ciele Naszego pacjenta. Dotyczyć one mogą szeregu połączonych układów m.in. szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, krwionośnego, czy pokarmowego.

Osteopatia dla dzieci skierowana jest już od 1 tygodnia życia. Leczenie jest poprzedzone szerokim wywiadem dotyczącym ciąży, porodu oraz stanu zdrowia dziecka, a także wnikliwym badaniem przeprowadzanym przez samego osteopata w Kraków.

Sama technika i myśl przewodnia osteopatii opiera się na zasadzie, że wszystkie schorzenia (te małe, ale też duże) są wynikiem braku równowagi w sieci systemów całego organizm. Po zdiagnozowaniu na podstawie historii choroby i badaniach pediatrycznych Osteopata dziecięcy w Kraków stosuje bardzo delikatne techniki manualne w celu wywołania głębokich zmian w organizmie małego dziecka. Te niezwykle subtelne techniki osteopatyczne pozwolą, aby większość układów w ciele dziecka zaczęła optymalnie pracować. Osteopatyczna opieka medyczna nie używa leków i jest całkowicie nieinwazyjna.

Mało który rodzic jednak podejmuje decyzję o rehabilitacji swojego dziecka bez wizyty u lekarza specjalisty neonatologa lub pediatry. Jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości, dziecko kierowane jest do innych specjalistów lub na zabiegi fizjoterapeutyczne. Pomiędzy tymi etapami znajduje się właśnie miejsce dla osteopatii pediatrycznej.

Kim jest właściwie osteopata dziecięcy?

Osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub magister fizjoterapii po ukończeniu 5 – letnich studiów podyplomowych. Osteopata pediatryczny dodatkowo przechodzi specjalne wieloetapowe szkolenie z zakresu osteopatii dziecięcej. Osoba zajmująca się osteopatią dziecięcą posiada rozległą wiedzę dotyczącą rozwoju dzieci, embriologii, ciąży, porodu i połogu. W swojej pracy z noworodkami, niemowlętami i starszymi dziećmi, osteopata łączy odpowiednio dobrane techniki manualne z wiedzą z zakresu medycyny, osteopatii i położnictwa.

Choć w historii medycyny osteopatia jest dość młodą gałęzią, gdyż jej twórcą był Andrew Taylor Still, pastor i lekarz, który w 1892r. założył Amerykańską Szkołę Osteopatii w Kirksville, to jest dobrze poznaną i ciągle rozwijaną. Podstawą tworzenia technik diagnozowania i leczenia były m.in. zajęcia z anatomii sekcyjnej. Dzięki temu osteopaci holistycznie podchodzą do problemów pacjenta i próbują dotrzeć do przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Oddziaływanie osteopaty na miejsca czasem znacznie oddalone od okolicy objawów ma na celu wywołanie mechanizmów naprawczych organizmu.

Kiedy należy zgłosić się do osteopaty ze swoim dzieckiem?

Do osteopaty dziecięcego możemy udać się już z Naszym dzieckiem po tygodniu od urodzenia. W przypadku wcześniaków należy kierować się dodatkowo masą i długością ciała oraz stanem ogólnym. Natomiast górna granica wieku leczenia przez osteopatę dzieci starszych nie istnieje. Nigdy nie jest za późno na zastosowanie terapii osteopatycznej.

Warto zapisać się na wizytę gdy zaniepokoi Nas wystąpienie którejś z następujących dolegliwości:

  • asymetrie tułowia
  • refluks
  • ograniczenia ruchomości kręgosłupa i stawów
  • asymetrie głowy (plagiocefalie)
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • kolki
  • zaparcia
  • niedrożność kanalika łzowego
  • zapalenie ucha środkowego
  • kręcz szyi
  • przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli
  • częste infekcje
  • wzmożone napięcie mięśniowe
  • dysplazja stawu biodrowego
  • uszkodzenia splotu ramiennego
  • zaburzenia ssania i połykania
  • dzieci, które nie chodzą do 1,5 roku i nie siadają do 10msc. życia
  • problemy z osiąganiem kamieni milowych
  • dzieci nadpobudliwe, płaczliwe oraz często wybudzające się w nocy.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę o osteopaty dziecięcego?

Skuteczna terapia osteopatyczna wymaga celnie postawionej diagnozy, która z kolei zależy od prawidłowo i dokładnie przeprowadzonego wywiadu z Rodzicami. Bardzo istotną rolę gra tutaj cały okres ciąży oraz przebieg porodu. Bardzo ważne jest zebranie obszernego wywiadu dotyczącego tego okresu oraz zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Przed pierwszą wizytą u osteopaty pediatrycznego przeanalizować poszczególne etapy, ponieważ może to znacznie pomoc w dotarciu do przyczyny dolegliwości. Warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną Naszego dziecka.

Następnym krokiem jest dokładne badanie kliniczne wykonywane przez osteopatę w gabinecie. Osteopata poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy czaszki i trzewi. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta. Drugi zabieg u osteopaty pediatrycznego w większości przypadków wykonywany jest tydzień – 2 tygodnie po pierwszej wizycie, aby organizm miał czas na wykorzystanie mechanizmów naprawczych.

Jeżeli nie dochodzi do nawrotów dysfunkcji zaleca się wizyty kontrolne u osteopaty dziecięcego w Kraków co 2tyg.-1msc. w pierwszym roku życia dziecka. Często do zlikwidowania problemu potrzebny jest jeden zabieg, ale należy śledzić rozwój umiejętności dziecka w poszczególnych etapach rozwoju. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu.

Prowadzący

Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata
Ikona długość zabiegu 30 min / Ikona portfel 280zł
pierwszy wolny termin: 21.11.2024 o godz. 08:18 Umów wizytę u tego specjalisty

Pacjenci o Nas

  • Karol wielokrotnie ratował mi plecy po kontuzjach jakie się nabawiłem. Gdy pracuje nad tobą od razu widać, co to znaczy specjalista przy pracy. Jeśli ktoś szuka sprawdzonego fachowca z rozległa widzą to jest to bez wątpienia Karol.

    Paweł Janiga pacjent
  • Firma zdecydowanie godna polecenia. Fachowcy z doskonałym podejściem do pacjenta. "Okuci" wiedzą i doświadczeniem co doskonale widać w ich pracy. Korzystałem w związku z rwą kulszową i jestem bardzo zadowolony.

    Mirek Szmyla pacjent
  • Jestem pod Wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności Kasi Rymarz po masażu wychodzę bez bólu, zrelaksowana, rozluźniona. Pełen procesjonalizm, Miła atmosfera, Polecam na 100%

    Małgorzata Stanek pacjentka
  • Ogromne dzięki dla Filipa Skowrona za jakże potrzebnie bolesne, serwisowanie ;) świetna atmosfera I swietna robota! psycholog I fizjoterapeuta w jednym! Goraco polecam.

    Zuza Czopik pacjentka
  • Powiem tak, sprawa początkowo wydawała się beznadziejna, sama nie wiedziałam czego się spodziewać-ale Pan Karol to cudotwórca! Swoją wiedzą, umiejętnościami i fantastycznym podejściem do człowieka a przy okazji zawsze z serdecznym uśmiechem bardzo mocno do mnie przemówił. Niesamowite jest to, jak zaledwie kilka wizyt może odmienić stan psychiczny jak i fizyczny. Jeszcze raz bardzo dziękuje! Do zobaczenia na kolejnej wizycie. Polecam każdemu!

    Dominika Ważna pacjentka