NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź

Terapia manualna w Krakowie

Nasze zabiegi

Przyczyn dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa oraz układu ruchu jest naprawdę wiele. Najpowszechniej uznaje się tutaj tryb siedzący który nie jest dla człowieka w dłuższym okresie czasu zbyt naturalny. Po prostu pozycja siedząca nie służy Naszemu kręgosłupowi. Jednak większość obecnych prac jakie wykonujemy zmuszają Nas do spędzania przed biurkiem po 8 godzin, a nie kiedy i dłużej.

Staramy się łagodzić skutki coraz popularniejszymi fotelami ergonomicznymi. Niektóre z nich przypominają te rodem z myśliwców lub bolidów F1. Jednak dochodzą również problemy wynikłe z nieprawidłowego trybu życia, a także kontuzje przeróżnych osób i to takich związanych z aktywnością fizyczną. Dlatego nie można problemów z kręgosłupem wykluczyć w 100% u kogokolwiek. Aktywni czy mniej, Zawodowi sportowcy, czy pracownicy biurowi mogą cierpieć na podobne dolegliwości.

Na Nasze szczęście na tego typu problemy opracowano różne metody leczenia i wspomagania powrotu do pełnej sprawności. Jedną i kluczową z technik jest właśnie terapia manualna w Krakowie. Różni się od leczenia konwencjonalnego. Leczenie farmakologiczne, które może co prawda zlikwidować lub zmniejszyć dolegliwości, ale niestety nie jest wstanie usunąć przyczyny dysfunkcji. Co za tym idzie ból może z czasem powrócić. Przy terapii manualnej, jako terapii holistycznej, celem jest nie tylko złagodzenie doraźne dolegliwości. Tutaj stawiamy na trwałą poprawę stanu zdrowia każdego z Naszych pacjentów poprzez odblokowanie stawów lub fragmentów kręgosłupa i przywrócenie w miarę normalnej ruchomości w leczonych obszarach.

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna w Nowa Huta to naturalna i w pełni nieinwazyjna metoda leczenia i diagnostyki. Do diagnozowania i leczenia schorzeć wykorzystywane są dłonie i dotyk oraz różnego rodzaju uciski. Większość osób może postrzegać ją jako masaż jednak masażem w swojej definicji nie jest z pewnością. Również możemy się spotkać z określeniem terapii manualnej jako chiropraktyki. Potoczne kręgarstwo też nie do końca pasuje jako określenie terapii. Tutaj mamy doświadczenie specjalistów, które jest poparte na solidnych podstawach medycznych i znajomości anatomii organizmu.

Terapia manualna jest działem leczenia diagnostycznego i terapeutycznego. Pozwala rozpoznawać zaburzenia układu ruchu oraz poddawać terapii zdiagnozowane, odwracalne zmiany funkcjonalne. Oczywiście, aby przebiegła poprawnie potrzebny jest dobry terapeuta manualny w Kraków. Elementy terapii to głównie:

  • wywiad z pacjentem gdzie określamy dolegliwości i okoliczności ich wystąpienia,
  • badanie fizykalne w którym Nasz specjalista sprawdza ruchomość stawów, działanie mięśni oraz ścięgien,
  • testy diagnostyczne które pomogą uwidocznić niektóre problemy. Są to zdjęcia rentgenowskie lub badania rezonansem magnetycznym

Do najistotniejszych zadań terapii manualnej należą pomoc w odzyskaniu swobody zakresu ruchu w stawie i redukcja dolegliwości.

Zablokowanie stawu to najpowszechniej spotykany problem w obszarze dysfunkcji narządu ruchu. Taki stan jest odwracalny i dotyczy zazwyczaj kilku kierunków ruchu. Klasyczne wyobrażenie o medycynie manualnej to wykonywanie przez terapeutę zróżnicowanych technik i metod zabiegowych w postaci pchnięć, mobilizacji i manipulacji w ściśle określonych kierunkach z odpowiednią siłą i prędkością, stosując właściwe ułożenie ciała. Warto zaznaczyć, że zabiegi manualne cechuje wysoka skuteczność. przy czym są jednymi z najtrudniejszych do precyzyjnego wykonania przez terapeutę w procesie usprawniania.

Terapia manualna wykorzystywana jest zarówno w ortopedii, reumatologii, rehabilitacji, jak i neurologii. Ogromną zaletą tej metody jest jej duże bezpieczeństwo oraz to, że leczenie opracowywane jest indywidualnie, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta.

Terapeuta manualny w Kraków działa na mięśniach, na ścięgnach, na ich przyczepach, na tkance powięziowej, czy też oddziaływanie na układ nerwowy. Terapia manualna to po prostu bardzo duży „worek” różnego rodzaju technik manualnych, które stosuje się w zależności od tego, co potrzebuje pacjent.

Jakie techniki stosowane są w terapii manualnej?

Terapia manualna nie jest metodą odkrytą w niedalekiej przeszłości. Jej początki można stwierdzić już w czasach starożytnych. Jej stosowanie było na tyle naturalne w swej metodzie, że poszczególne elementy możemy dostrzec w systemach leczniczych wielu kultur. I to takich które nie mogły mieć ze sobą kontaktu. Same zalążki opisane zostały w starożytnym Egipcie, Grecji ale również w Ameryce Południowej i Północnej. Prekursor medycyny Hipokrates stosował ją na całe spektrum schorzeń i dolegliwości.

Dlatego stosowane techniki w terapii manualnej miały czas by stosownie ewoluować do dzisiejszego kształtu. Wieki zbierania doświadczeń usystematyzowały wiedze. Natomiast dzisiejsze możliwości współpracy technologicznej rozwinęły ją jeszcze bardziej.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest terapia manualna Levita. Wykorzystywana jest ona do leczenia dolegliwości kręgosłupa oraz stawów obwodowych (kolano, bark). Stosuje się nieskomplikowane techniki chiropraktyczne, jak trakcja, w dalszej kolejności mobilizacje oraz manipulacje. Koncepcja podkreśla konieczność traktowania organizmu jako całość, uwzględniania zarówno fizycznych, jak i psychicznych możliwych przyczyn powstawania bólu. Holistyczne podejście mówi także o tym, że najczęściej dysfunkcje nie ograniczają się tylko do jednego obszaru ciała, co uzasadnia konieczność całościowego spojrzenia na organizm człowieka.

Koncepcja Maitland podkreśla duże znaczenie wywiadu z pacjentem przebiegającym według ściśle określonego schematu. Terapeuta manualny koncentruje się na największym problemie bólowym, z jakim zgłosił się pacjent. Koncepcja Maitland dedykowana jest osobom z rwą kulszową, dyskopatią, a także innymi dolegliwościami kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Metoda dr Ackermanna określana jest jako łagodna chiropraktyka i osteopatia strukturalna. Pozwala na szybką, precyzyjną diagnostykę oraz równie szczegółowe postępowanie. Określana jako skuteczna w bólach głowy, kręgosłupa szyjnego, stawów obwodowych, a także dolegliwościach związanych z narządami wewnętrznymi.

Ortopedyczna terapia manualna wg Cyriaxa została stworzona przez lekarza, który skomponował oddzielny system diagnostyczno–terapeutyczny. Prostota w połączeniu z precyzją wykonywanych technik sprawiła, że ta chętnie wykorzystywana rehabilitacja manualna ma potwierdzone badaniami klinicznymi schematy leczenia. Skierowana jest do osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Manipulacje krótkodźwigniowe (HVLA) wykorzystywane są w osteopatii, chiropraktyce i medycynie manualnej. Cechuje je duża prędkość i niska amplituda, a także delikatne i precyzyjne działanie. To wszystko razem sprawia, że manipulacja kończy się zazwyczaj słyszalnym kliknięciem. W rezultacie uzyskujemy redukcję napięcia i tym samym zmniejszenie bólu w danej okolicy.

Poza wyżej wymienionymi i opisanymi metodami wyróżnia się także koncepcje: McKezniego, Mulligana, Kaltenborna i Evjentha oraz szereg technik osteopatycznych i narzędziowych – stosowanie pinów, igieł akupunkturowych, pinokatów czy narzędzi typu smart tools.

Leczenie manualne stawów może się odbywać z wykorzystaniem różnych metod fizjoterapeutycznych. Poza wymienionymi wcześniej metodami rehabilitacji wśród bardzo popularnych stosowanych z dużą skutecznością wyróżnia się także techniki tkanek miękkich, np.: poizometryczna relaksacja mięśni, która służy do obniżania napięcia mięśniowego, masaż, manipulacje powięziowe (terapia Stecco i/lub popularne rozluźnianie mięśniowo–powięziowe).

W ostatnim czasie popularność zyskał także flossing, szczególnie w terapii osób uprawiających sport, zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych. Podczas zabiegu wykorzystuje się elastyczną taśmę, którą owija się miejsce zabiegowe. Taki ucisk utrzymywany jest kilka minut. W tym czasie pacjent wykonuje określone ruchy i ćwiczenia czynne. Powoduje to regenerację tkanek i stanowi doskonałe uzupełnienie terapii manualnej.

Wskazania i przeciwskazania dla terapii manualnej

Jest wiele dolegliwości na które odpowiedzią będzie właśnie terapia manualna. Jednak w tym przypadku warto dopytać i rozwiać swoje wątpliwości poprzez kontakt z najlepszy terapeuta manualny w Kraków. Wśród głównych wskazań zaliczamy:

  • bóle mięśni,
  • migreny i zawroty głowy,
  • wady postawy ciała,
  • rwa kulszowa,
  • kręgozmyk,
  • dyskopatia,
  • ból karku,
  • zablokowania czynnościowe stawów,
  • bóle w wyniku urazu,
  • zmiany przeciążeniowe kręgosłupa,
  • napięciowe bóle tułowia i głowy.

W przypadku procedur manualnych przeciwwskazania dzieli się na względne i bezwzględne. Wśród przeciwwskazań względnych, czyli takich, które nie zawsze decydują o braku możliwości zastosowania terapii wyróżnia się takie schorzenia jak:

  • przepuklina jądra miażdżystego,
  • twardy opór w końcowym zakresie ruchu,
  • osteoporoza,
  • stany zapalne,
  • hipomobilność,
  • uszkodzenie struktur w przebiegu urazu,
  • zmiany w strukturze tętnic kręgowych.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do podjęcia terapii są:

  • nowotwory,
  • gruźlica kości,
  • zaburzenia psychiczne,
  • złamania,
  • zwichnięcia i dyslokacje stawów,
  • zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone,
  • zaawansowana osteoporoza,
  • kręgozmyk,
  • młodzieńcza martwica kości.

Prowadzący

Agnieszka Zaleska-Czapla
Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapeutka
Ikona długość zabiegu 45 min / Ikona portfel 180zł
pierwszy wolny termin: 21.11.2024 o godz. 10:00 Umów wizytę u tego specjalisty
Mikołaj Wielgus
Mikołaj Wielgus Fizjoterapeuta
Ikona długość zabiegu 45 min / Ikona portfel 160zł
pierwszy wolny termin: 22.11.2024 o godz. 19:00 Umów wizytę u tego specjalisty
Jagoda Potoczek
Jagoda Potoczek Fizjoterapeutka
Ikona długość zabiegu 45 min / Ikona portfel 180zł
pierwszy wolny termin: 09.12.2024 o godz. 13:00 Umów wizytę u tego specjalisty
Maria Przybyło
Maria Przybyło Fizjoterapeutka
Ikona długość zabiegu 45 min / Ikona portfel 160zł
pierwszy wolny termin: 26.11.2024 o godz. 19:15 Umów wizytę u tego specjalisty
Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata
Ikona długość zabiegu 45 min / Ikona portfel 160zł
pierwszy wolny termin: 21.11.2024 o godz. 11:30 Umów wizytę u tego specjalisty

Pacjenci o Nas

  • Karol wielokrotnie ratował mi plecy po kontuzjach jakie się nabawiłem. Gdy pracuje nad tobą od razu widać, co to znaczy specjalista przy pracy. Jeśli ktoś szuka sprawdzonego fachowca z rozległa widzą to jest to bez wątpienia Karol.

    Paweł Janiga pacjent
  • Firma zdecydowanie godna polecenia. Fachowcy z doskonałym podejściem do pacjenta. "Okuci" wiedzą i doświadczeniem co doskonale widać w ich pracy. Korzystałem w związku z rwą kulszową i jestem bardzo zadowolony.

    Mirek Szmyla pacjent
  • Jestem pod Wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności Kasi Rymarz po masażu wychodzę bez bólu, zrelaksowana, rozluźniona. Pełen procesjonalizm, Miła atmosfera, Polecam na 100%

    Małgorzata Stanek pacjentka
  • Ogromne dzięki dla Filipa Skowrona za jakże potrzebnie bolesne, serwisowanie ;) świetna atmosfera I swietna robota! psycholog I fizjoterapeuta w jednym! Goraco polecam.

    Zuza Czopik pacjentka
  • Powiem tak, sprawa początkowo wydawała się beznadziejna, sama nie wiedziałam czego się spodziewać-ale Pan Karol to cudotwórca! Swoją wiedzą, umiejętnościami i fantastycznym podejściem do człowieka a przy okazji zawsze z serdecznym uśmiechem bardzo mocno do mnie przemówił. Niesamowite jest to, jak zaledwie kilka wizyt może odmienić stan psychiczny jak i fizyczny. Jeszcze raz bardzo dziękuje! Do zobaczenia na kolejnej wizycie. Polecam każdemu!

    Dominika Ważna pacjentka