NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź
Masaż tkanek głębokich, nazywany również masażem głębokim lub masażem mięśni głębokich, jest bezpieczną i nieinwazyjną terapią manualną. Wbrew nazwie, która przywołuje na myśl dużą ingerencję w ciało człowieka, sam zabieg należy do przyjemnych i nie powoduje uczucia bólu czy dyskomfortu. Jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Cel masażu tkanek głębokich stanowi wpłynięcie na stan mięśni, zmniejszenie ich napięcia i rozluźnienie, a także zwiększenie płynności ruchów.
W masażu tkanek głębokich często mylna jest nazwa, ponieważ nie koniecznie musi być to terapia nakierowana na tkanki położone głębiej. W zależności od potrzeb może być to masaż bardzo powierzchowny skupiający się na tkankach powierzchownych, bądź tych położonych dużo głębiej. Wszystko zależy od terapeuty i problemu z jakim przyjdziemy do specjalisty.
Masaż tkanek głębokich nie jest zabiegiem relaksacyjnym, wręcz przeciwnie, jego celem jest zwiększenie ruchliwości Naszych tkanek. Osoba wykonująca masaż przy zachowaniu wyprostowanej postawy i wykorzystaniu ciężaru swojego ciała, wykonuje przemyślane i łagodne ruchy, dzięki czemu tkanki mają czas na odpowiednią reakcję na ruchy masażysty. Jego celem jest rozluźnienie nieprawidłowych napięć w ciele człowieka, dlatego wpływa on pozytywnie na stan napięcia mięśni oraz powięzi przy dolegliwościach bólowych, wadach postawy, problemach z narządem ruchu. Masaż tkanek głębokich sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku problemów przewlekłych, gdy inne techniki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Masażysta wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, z wyjątkiem kciuków. Wykonywane działania przebiegają pod kątem skośnym. Nacisk na tkankę pod kątem zbliżonym do 45 stopni rozciąga ją ale jej nie uciska. Masażysta pracuje na ścięgnach i brzuścach mięśniowych, zmiękczając i rozciągając je. Osoba wykonująca masaż tkanek głębokich cały czas obserwuje stan ich napięcia, dobierając siłę i rodzaj wykonywanych ruchów do reakcji organizmu konkretnej osoby.
Podczas masażu głębokiego stosuje się ruchy wydłużające, które, jak wskazuje sama nazwa, służą temu, by wydłużyć skrócone mięśnie. Rzadziej zachodzi konieczność skrócenia mięśnia, ale dzieje się tak w przypadku stawów: skokowego i nadgarstkowego. Wykonywane są również ruchy na brzuścach mięśniowych w poprzek włókien, by przerwać powstałe zrosty. Masażysta oddziela również przedziały międzymięśniowe, które wcześniej się połączyły, uniemożliwiając tym samym właściwy ślizg podczas ruchu, co nierzadko powoduje bóle.
W trakcie masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również ruch "zahacz i rozciągaj", który polega na złapaniu tkanki w miejscu jej najsilniejszego napięcia i rozciągnięcie mięśnia poprzez podział na kilka części. Często wykonywane są też przez masażystę ruchy poprzeczne, czyli dotykanie opuszkami palców miejsc o największym napięciu, czynność przebiega w poprzek włókien mięśniowych. Podczas masażu tkanek głębokich nie jesteśmy tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczymy w terapii poprzez wykonywanie ściśle określonych ruchów mających na celu zwiększenie skuteczności dobranej techniki, zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek. Mogą być to ruchy czynne wykonywane przez Nas, bądź bierne wykonywane przez terapeutę.
Masaż tkanek głębokich ma służyć rozluźnieniu napięć mięśni i powięzi, zmniejszeniu bólu, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa, zwiększeniu ruchomości i elastyczności tkanek, umożliwieniu przybrania właściwej postawy ciała. Dlatego też wskazaniem do masażu głębokiego są wady postawy, dolegliwości bólowe w mięśniach czy rwa kulszowa i rwa barkowa. Dzięki masażowi tkanek głębokich szybciej się one regenerują, a organizm jest lepiej ukrwiony. Poprzez masaż głęboki można też sobie poradzić z bólem i zawrotami głowy pochodzenia odkręgosłupowego. Ten rodzaj masażu stosuje się nawet w przypadku stłuczeń, zwichnięć i skręceń, powodujących dokuczający ból kończyn.
Odpowiednio przeprowadzony masaż tkanek głębokich może przynieść ulgę w bólu i znacznie poprawić jakość Naszego życia. Oprócz tego, że podczas zabiegu w Naszych tkankach zachodzą zmiany struktury, ruchomości i elastyczności, to dodatkowo osoba poddana masażowi zyskuje efekt relaksu i odprężenia, który będąc tylko skutkiem ubocznym, przynosi dodatkowe korzyści.
Przychodząc na masaż nie musimy specjalnie się przygotowywać. Zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku na maksymalnie godzinę przed masażem. W dniu masażu nie należy także stosować balsamów lub oliwek do ciała. Do masażu głębokiego nie trzeba zdejmować ubrań, ale zalecane jest założenie luźnej, niekrępującej ruchów odzieży.
Już po jednym zabieg masażu głębokiego możemy zauważyć dużą różnicę, ale dla uzyskania najlepszych rezultatów rekomendowane jest wzięcie udziału w całej serii zabiegów. Ich częstotliwość oraz liczba dobierane są indywidualnie przez rehabilitanta w zależności od Naszego problemu.
Oczywiście jak każdy zabieg, pomimo swojego bezpiecznego charakteru, tak i masaż tkanek głębokich ma pewne przeciwwskazania. Jednak to zawsze osoba wykonująca masaż powinna zdecydować po zapoznaniu się z przypadkiem indywidualnym. Do najczęstszych przeciwwskazań należą: