🎅🎄Na Święta Karta podarunkowaZamów
Fizjoterapia urologiczna mężczyzn skupia się na pracy z chorobami oraz z dysfunkcjami związanymi z budową miednicy lub ułożeniem narządów. Zdrowie urologiczne ma niezwykle istotny wpływ na samopoczucie i jakość życia każdego mężczyzny, dlatego leczenie i profilaktyka dysfunkcji w tym obszarze jest niezwykle ważna. Fizjoterapia ta łączy ze sobą różne techniki z zakresu terapii manualnej oraz ćwiczenia które pozwalają zmniejszyć dysfunkcje pęcherza moczowego, nerwów i mięśni w okolicach krocza, uzupełniając leczenie farmakologiczne czy operacyjne. Może też być stosowana zachowawczo, aby zapobiegać problemom urologicznym pojawiającym się wraz z wiekiem. U mężczyzn stosowana jest w celu leczenia dolegliwości związanych przede wszystkim z przerostem oraz nowotworem prostaty. Fizjoterapia urologiczna jest przeznaczona dla mężczyzn w każdym wieku.
Problem nietrzymania moczu występuje u 1-39% mężczyzn w zależności od wieku, niemniej dwa razy rzadziej, niż u kobiet. Wynika to z różnic anatomicznych oraz źródła problemu. Nietrzymanie moczu u mężczyzn bardzo często spowodowane jest pooperacyjnym uszkodzeniem aparatu trzymającego mocz podczas zabiegu radykalnej prostatektomii lub operacji usunięcia gruczolaka stercza.
U mężczyzn u których wykryto nowotwór gruczołu krokowego wykonuje się całkowite usunięcie prostaty (gruczołu krokowego) wraz z pęcherzykami nasiennymi. Operację tę przeprowadza się najczęściej z dostępu przezbrzusznego. Powikłaniami pooperacyjnymi po radykalnej prostatektomii mogą być: nietrzymanie moczu oraz zaburzenia erekcji. Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku radykalnej prostatektomii powinno obejmować rehabilitację tuż przed zabiegiem oraz po zabiegu w celu uniknięcia i/ lub zmniejszenia możliwości powikłań pooperacyjnych.
Pęcherz nadreaktywny w przypadku mężczyzn może nie mieć ustalonej przyczyny (charakter idiopatyczny) lub też wystąpić po operacji w obrębie dolnych dróg moczowych. Może również pojawić się w wyniku schorzeń neurologicznych, np. choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, udaru mózgu, urazu rdzenia kręgowego, dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej, a nawet zaburzeń funkcjonowania mięśni w obrębie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego lub w postaci gruczolaka stercza utrudniającego odpływu moczu. Fizjoterapia pęcherza nadreaktywnego (OAB) obejmuje diagnostyką funkcjonalną, terapię manualną oraz terapię per rectum.
Zespoły bólowe miednicy mniejszej u mężczyzn mogą objawiać się bólem zlokalizowanym w okolicach krocza, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, nadłonowej, wewnętrznej części ud. Dodatkowo może wystąpić brak pełnego wzwodu, częste oddawanie moczu, pieczenie w cewce moczowej, przedwczesny wytrysk nasienia, bóle po wytrysku nasienia, obecność krwi w nasieniu (hematospermia). Przyczynami mogą być zaburzenia mięśniowe w obrębie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Fizjoterapia ukierunkowana na dobrą diagnostykę i terapię pozwala na szybki powrót do sprawności, a także poprawia komfort życia i relacje partnerskie.