🏃🏻 Aktywność fizyczna- dasz się przekonać?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Zapewne każdy z nas wielokrotnie słyszał hasło "sport to zdrowie", codziennie w mediach specjaliści apelują, że należy zadbać o aktywność 🚴🏻‍♀️ fizyczną 🤸🏻‍♀️, ale czy to rzeczywiście ma sens?

Czy hasła te są już tak powszechne, że coraz mniej się nimi przejmujemy i bierzemy do serca, a jedynie traktujemy jak kolejny slogan reklamowy?

Spieszę z odpowiedzią - tak, ma to sens, a sport prowadzi do zdrowia, jeśli potrafimy uprawiać go w umiarze i zadbać również o regenerację organizmu. Dzisiaj postaram się przytoczyć kilka argumentów za tym, że naprawdę warto zadbać o codzienną porcję ruchu. Przede wszystkim czas poświęcony na aktywność fizyczną nie jest czasem straconym. Wygospodaruj pół godziny dziennie na ruch, a zyskasz znacznie więcej.

Słowem wstępu podzielimy aktywność fizyczną bardzo ogólnie na wydolnościową- ćwiczenia aerobowe (szybki marsz, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, gry zespołowe) oraz na aktywność służącą poprawie siły mięśniowej i gibkości-ćwiczenia oporowe (ćwiczenia z obciążeniem, trening siłowy). W pierwszej z wymienionych grup wykonuje się dynamiczne ruchy, angażujące duże partie mięśniowe.

Ćwiczenia te prowadzą do wzrostu tętna, przyspieszenia oddechu, więcej utlenowanej krwi dociera do narządów i mieśni. Skutek regularnego wykonywania? - poprawa kondycji i wydolności. Druga grupa ćwiczeń- trening oporowy, powoduje wzmocnienie siły oraz rozrost masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość kości oraz usprawnia metabolizm, może wpływać pozytywnie na koordynację ruchów czy równowagę.

Regularny trening pomaga zapobiegać zwyrodnieniom, utrzymać prawidłowy zakres ruchu i stabilizację stawów. Pozytywny wpływ na wygląd sylwetki i wydolność organizmu to jednak nie jedyne zalety aktywności fizycznej. Regularna aktywność ruchowa jest kluczowym elementem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Zapobiega nadciśnieniu, cukrzycy, otyłości, osteoporozie, chorobom naczyniowym mózgu i chorobie niedokrwiennej serca oraz niektórym typom nowotworów. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na układ hormonalny, immunologiczny czy nerwowy. Pomagają zachować dobrostan psychiczny, a także funkcje kognitywne (poznawcze). Badania pokazują, że aktywność ruchowa ma dobry wpływ na funkcje werbalne u dzieci, poprawia koncentrację podczas nauki, ułatwia przyswajanie słów w nowym języku, a także poprawia rozumienie ortografii.

Jest ona dużym wsparciem w czasie obniżonego nastroju, sprzyja poprawie stanu zdrowia w depresji, zaburzeniach lękowych, obniża powstawanie zachowań autodestrukcyjnych, pomaga w leczeniu uzależnień. Bardzo ważna także dla osób starszych - sprzyja neurogenezie, zapewnia prawidłowy poziom neuroprzekaźników w mózgu (m.in. serotoniny, dopaminy, endorfiny, norepinefryny), co za tym idzie, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby neurodegeneracyjne, m.in. chorobę Alzheimera, a także łagodzi objawy, gdy demencja już występuje. Aktywność ruchowa reguluje także odczuwanie głodu i sytości, poprawia jakość 1 snu- skraca fazę REM oraz czas zasypiania.

Osoby trenujące systematycznie deklarują wyższą subiektywną ocenę stanu zdrowia, lepsze samopoczucie, zarówno z punktu widzenia fizycznego, jak i psychicznego, oraz oceniają wyżej swoją jakość życia. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was, że regularna aktywność fizyczna jest ważna i z chęcią poświęcicie jej więcej czasu 🙃

Po treningu zapraszamy na profesjonalny masaż fizjoterapeutyczny w centrum osteopatycznym OsteoMedic.

Powodzenia!👍🏼

Nasze zabiegi które Ci pomogą