Proste ćwiczenia na poprawę krążenia - okiem fizjoterapeuty

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Masz zimne dłonie i stopy, skurcze mięśni, obrzęki nóg, a do tego uczucie osłabienia? W ten sposób mogą objawiać się zaburzenia krążenia krwi. Sprzyja im np. siedzący tryb życia. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia ważne są regularne badania. Działanie układu krążenia warto jednak wspomagać na co dzień!

Duże znaczenie ma dieta wspomagająca krążenie krwi, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia. Sprawdź, jak poprawić słabe krążenie krwi i jak dbać o zdrowe krążenie, aby przeciwdziałać wystąpieniu schorzeń układu krążenia. 💙 

Spis treści:

  1. Po czym poznać słabe krążenie krwi? Objawy słabego krążenia
  2. Jak przywrócić prawidłowe krążenie krwi?
  3. Co najbardziej poprawia krążenie krwi?
  4. Co zrobić jak ma się słabe krążenie? 5 naturalnych sposobów, aby poprawić krążenie

    4.1. Terapia uciskowa

    4.2. Aktywność fizyczna i ćwiczenia poprawiające krążenie krwi

    4.3. Dieta wspomagająca krążenie krwi

    4.4. Hydroterapia - stymulacja układu krążenia przez naprzemienne prysznice

    4.5. Odpoczynek z uniesionymi nogami

  5. Jakie ćwiczenia na lepsze krążenie krwi w organizmie?
  6. Co pić na poprawę krążenia krwi?


Po czym poznać słabe krążenie krwi? Objawy słabego krążenia

Słabe krążenie krwi może występować z powodu chorób przewlekłych lub trybu życia. 🩸

Objaw nieprawidłowego krążenia to:

🔷 osłabienie,

🔷 zawroty głowy (mogące oznaczać np. niedotlenienie mózgu z powodu zaburzenia krążenia mózgowego),

🔷 uczucie zimna,

🔷 zimne dłonie i stopy,

🔷 drętwienia rąk lub nóg,

🔷 duszność,

🔷 niskie ciśnienie krwi,

🔷 bladość skóry,

🔷 obrzęki,

🔷 uczucie ciężkości nóg,

🔷 widoczne rozszerzanie naczyń krwionośnych, pajączki,

🔷 żylaki ,

🔷 owrzodzenia nóg, mogące świadczyć o miażdżycy (w takiej sytuacji konieczna jest pilna wizyta u lekarza).

Objawy te mogą także świadczyć o poważnych chorobach, takich jak zakrzepica żylna czy choroba niedokrwienna serca lub inne schorzenia układu krążenia. 😣 W przypadku ich wystąpienia konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby znaleźć przyczyny słabego krążenia.

Warto wiedzieć, że przewlekła choroba żylna, która może być przyczyną słabego krążenia dotyczy aż 40 - 60% kobiet oraz 15 - 30% mężczyzn populacji europejskiej. Dlatego warto zgłosić swoje objawy lekarzowi.  👩‍⚕️


Jak przywrócić prawidłowe krążenie krwi?

Chcąc poprawić krążenie, konieczna może być zmiana stylu życia. 🙌 

Ważne jest, aby podczas siedzenia nie zakładać nogi na nogę. Ta zmiana zwiększa szansę na prawidłowy przepływ krwi w nogach, blokowany wcześniej przez ucisk wywierany przez jedną nogę na drugą. 

Dieta wspomagająca krążenie krwi obejmuje zmniejszenie ilości soli dodawanej do potraw. 🥗  Jeżeli to możliwe, najlepiej zupełnie jej nie dodawać, a zamienić na zioła. Potrzebna jest także zmiana stylu życia na zdrowszy, a więc odstawienie papierosów i alkoholu. Pomocne będzie także ograniczenie przegrzewania organizmu (czyli rezygnacja z sauny i gorących kąpieli, zwłaszcza mając choroby serca czy żylaki).

Jaką maksymalnie temperaturę może mieć woda do kąpieli dla osoby z osłabionym krążeniem?

Woda do kąpieli może mieć nie więcej niż 30 stopni C.  🚿 


Co najbardziej poprawia krążenie krwi?

W zaawansowanych przypadkach zaburzeń krążenia krwi konieczne są leki poprawiające krążenie przepisane przez lekarza rodzinnego, chirurga naczyniowego (przy żylakach), kardiologa (w chorobach serca) lub neurologa (w przypadku, gdy występują zaburzenia krążenia mózgowego). 👩‍⚕️💊

Mając żylaki i niewydolność krążenia żylnego, stosuje się np. leki poprawiające krążenie, w których zawarta jest diosmina lub hesperydyna. 

Suplementy poprawiające krążenie krwi mogą zawierać także dodatki, takie jak wyciąg z owoców głogu, niacyna (witamina B), koenzym Q10 lub miłorząb japoński.

Poprawić słabe krążenie krwi można na wiele sposobów.

Oto 5 wskazówek, jak poprawić słabe krążenie krwi:


1. Terapia uciskowa

Na czym polega terapia uciskowa? 🤔

Są to rajstopy uciskowe i pończochy uciskowe. Rajstopy uciskowe są konieczne u osób mających rozszerzone naczynia krwionośne na nogach lub obrzęki nóg. Pończochy lub rajstopy uciskowe stosuje się przede wszystkim w pracy siedzącej . W stwierdzonej chorobie żylnej lekarz może zalecić ich noszenie przez cały dzień.


2. Aktywność fizyczna i ćwiczenia poprawiające krążenie krwi 🚶‍♀️

Siedzący styl życia niekorzystnie wpływa na krążenie krwi. Poprawić krążenie może regularna aktywność fizyczna po pracy (zwłaszcza, jeśli masz siedzący tryb życia). W ten sposób zwiększysz przepływ krwi w naczyniach całego organizmu.

Jakie formy aktywności fizycznej mogą poprawić krążenie krwi?

Krążenie krwi pobudzają nawet zwykłe spacery! Stymulować krążenie krwi może także jazda na rowerze i nordic walking.

Czy każdy sport jest zalecany na poprawę krążenia?

Okazuje się, że nie. Niewskazana jest siłownia, a zwłaszcza podnoszenie ciężarów, gdyż utrudnia tzw. powrót żylny. Jest to niekorzystne zjawisko, zwłaszcza dla osób z problemami krążeniowymi.

Gdy masz choroby układu krążenia, skonsultuj się z fizjoterapeutą, jaka aktywność fizyczna będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Ćwicz pod okiem fizjoterapeuty, który dobierze dla Ciebie bezpieczne ćwiczenia na krążenie i będzie je nadzorował.


3. Dieta wspomagająca krążenie krwi 🥗 

Powinna być bogata w witaminy z grupy B (banany, płatki owsiane) i kwasy omega 3 (orzechy włoskie, łosoś, dorsz). Przydatna jest także witamina C (świeże owoce i warzywa). Zdrowa dieta wspomagająca krążenie krwi uwzględnia także błonnik (owoce, warzywa, pieczywo z pełnego ziarna). Wspomagająco można stosować też przyprawy na lepsze krążenie. Są nimi np. imbir, pieprz i papryczka chilli. Warto wprowadzić do diety także czosnek.


4. Hydroterapia - stymulacja układu krążenia przez naprzemienne prysznice 🚿

Stymulować krążenie krwi mogą naprzemienne prysznice wodą cieplejszą i chłodniejszą. Pamiętaj jednak, aby różnica tych temperatur nie była zbyt duża. Nie używaj ani zbyt gorącej, ani bardzo chłodnej wody. Naprzemienny prysznic powinien trwać nie dłużej niż 2 - 5 minut.


5. Odpoczynek z uniesionymi nogami 🛋

Jeżeli masz pracę siedzącą, odpoczywaj po niej, ustawiając nogi wyżej. Możesz położyć się, a nogi ułożyć na poduszkach. Podnoszenie nóg jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy masz osłabione krążenie żylne w nogach.

Zaleca się unoszenie nóg minimum 3 razy dziennie, o 30 stopni w leżeniu na plecach, na minimum 20 minut. 


Jakie ćwiczenia na lepsze krążenie krwi w organizmie?

Poprawić krążenie można poprzez proste ćwiczenia na krążenie, w tym angażujące mięśnie nóg. Wiele z nich możesz wykonać także będąc w pracy. 

Krążenie krwi pobudzają:

  • krążenia stóp w pozycji siedzącej

    Usiądź w pozycji wyprostowanej, stopy ustaw na podłodze na szerokość bioder. Pięty stykają się z podłożem, palce unieś w górę. Wykonuj okrężne ruchy stopami do wewnątrz i na zewnątrz. Piętami utrzymuj kontakt z podłożem lecz zadbaj o to, aby nie napinać nadmiernie mięśni łydek podczas ćwiczenia.

  • wspięcia na palce i pięty

    Te ćwiczenia na krążenie możesz wykonać zarówno siedząc, jak i stojąc. Usiądź na krześle, stopy ustaw na szerokość bioder. Kołysz stopami, ustawiając je naprzemiennie na palcach i na piętach. W pozycji stojącej również ustaw stopy na szerokość bioder. Wykonuj wspięcia na palce i przejścia do stania na piętach. Angażuje to do pracy mięśnie łydek sprawiając, że krew w nich nie zalega i lepiej krąży po organizmie.

  • marsz

    Jeżeli jesteś w pracy, możesz wstać od biurka i wykonać marsz w miejscu. Jeżeli nie masz problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, podczas marszu w miejscu możesz wysoko unosić kolana.

  • wymachy nóg

    W pozycji stojącej, podtrzymując się oparcia krzesła, wykonaj naprzemienne wymachy wyprostowanych nóg w bok.

  • zginanie i prostowanie rąk i łokci w pozycji leżącej

    Kiedy leżysz, wykonuj jak zgięcia i wyprosty nóg w kolanach oraz zgięcia rąk w łokciach. Jeśli masz problemy z kręgosłupem lędźwiowym, możesz przesuwać stopę po materacu aż do zgięcia kolana i przesuwając stopę po materacu wykonywać wyprost kolana.

  • wykonywanie ruchów stóp "góra dół" w leżeniu na plecach

    Podczas leżenia na plecach jak najczęściej poruszaj stopami w górę i na dół. Uruchamiasz wtedy pompę mięśniową nóg, zapobiegając zastojom krwi.

Te proste ćwiczenia na krążenie możesz wykonywać w przerwach w pracy, podczas siedzenia przy komputerze, wielokrotnie w ciągu dnia. 💙 

Na poprawę krążenia przede wszystkim należy pić więcej wody . Najlepiej, jeśli jest to zwykła woda mineralna lub źródlana. Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie. 💦

Oprócz wody dieta wspomagająca krążenie może być wzbogacona np. o wyciąg z owoców głogu (w których znajduje się witamina C).

Jeżeli występuje u Ciebie zakrzepica żylna, choroby serca lub choroby układu krążenia (w tym zaburzenia krążenia mózgowego), wszystkie sposoby na poprawę krążenia skonsultuj z lekarzem przed ich zastosowaniem. Jeżeli masz pierwsze objawy nieprawidłowego krążenia, idź do lekarza, aby zbadać funkcjonowanie układu krążenia. To ważne, gdyż pozwala wykryć choroby układu krążenia i prawidłowo je leczyć.

Gdy nie masz jeszcze objawów niewydolności krążenia, dbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia zdrową dietą i aktywnością ruchową. 💙


Bibliografia:

  1. KUBASIK, M. W., HUMPA, M. F., RODAK, M. P., & KUBASIK, M. A. Trening i rehabilitacja z ograniczonym dopływem krwi do mięśni.
  2. Spannbauer, A., Berwecki, A., Ridan, T., Mika, P., & Chwała, M. (2017). Miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych: o czym powinni wiedzieć fizjoterapeuta i pielęgniarka. Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne , 11 (4).
  3. Radosz, Z., & Ptaszyńska, M. (2017). Niefarmakologiczne sposoby leczenia żylaków kończyn dolnych u pacjentów niezakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego. Health Promotion & Physical Activity , 2 (3), 111-120.
  4. Drygas, W., & Jegier, A. (2003). Zalecenia dotyczące aktywności ruchowej w profilaktyce chorób układu krążenia. Czynniki Ryzyka , 38 (39), 76-84.
  5. Zubilewicz, R., & Jaroszyński, A. (2015). Przewlekła choroba żylna. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 9, No. 5, pp. 400-404).

Nasze zabiegi które Ci pomogą