4 sposoby by mieć dużo energii

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Nasze życie nabiera coraz szybszego tempa. Pracujemy przez wiele godzin, spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi, w internecie oraz na różnych innych czynnościach. Chcemy robić tak dużo każdego dnia, że zapominamy o odpoczynku. Kolejne zadania do planu dnia wpisujemy kosztem snu. To sprawia, że w dzień mamy o wiele mniej energii niż byśmy chcieli.

Czy da się to zmienić? Jak możemy dodać sobie energii?


Spis treści: 

 • Brak energii w ciągu dnia - jakie są przyczyny?
 • Zadbaj o sen.
 • Pij dużo wody.
 • Zadbaj o... ruch!
 • Wpuść trochę światła.


Brak energii w ciągu dnia - jakie są przyczyny?

 

Zmęczenie dopada nas w różnych porach dnia. Często budzimy się zmęczeni. Nie zawsze możemy odpocząć. Praca, dzieci i codzienne obowiązki zmuszają nas do działania. Zdarza się też, że nawet gdy odpoczniemy, energia szybko nas opuszcza. Jakie są tego przyczyny? 

Brak energii w ciągu dnia może być spowodowany zbyt dużym stresem, z którym mamy do czynienia w pracy czy w życiu prywatnym. Stres sprawia, że nie możemy spać. Nawet jeśli uda się zasnąć, jest to bardzo niespokojny sen, który nie pozwala odpocząć. Oprócz tego w nocy może zdarzać się nam bezdech senny oraz różne zaburzenia, które wpływają negatywnie na jakość snu. 

Nie bez znaczenia jest nasza dieta. Często jemy w biegu. Nasze posiłki nie mają zbyt dużych wartości odżywczych. Czasem pomijamy posiłki, po prostu o nich zapominając. To wszystko sprawia, że nasz organizm nie ma skąd czerpać niezbędnej energii. Taki sam wpływ na dieta, która zawiera zbyt mało kalorii. Również przejadanie się sprawia, że nie mamy sił. 

Zmęczenie może być spowodowane także przez m.in.:

 • stan zapalny w organizmie,
 • różnego rodzaju alergie,
 • przeziębienie,
 • niektóre leki, np. antyalergiczne, 
 • stany chorobowe.

Jeśli stan braku energii przedłuża się i nie działają na niego żadne sposoby, warto skorzystać z pomocy specjalisty. W innych przypadkach można sobie pomóc na różne sposoby. 

Przedstawiamy cztery z nich!Zadbaj o sen

Pierwszym i najważniejszym krokiem, by dodać sobie energii, jest sen. Bagatelizujemy jego znaczenie i to właśnie sprawia, że tak szybko czujemy się zmęczeni. Dlatego warto zadbać o zdrowy sen już wczesnym wieczorem. Jak to zrobić?

Po pierwsze: ekrany na bok. Już na dwie godziny przed położeniem się do łóżka warto odłożyć telefon na bok. Oglądanie telewizji, korzystanie z komputera czy innych urządzeń też nie jest wskazane. Dobrym pomysłem jem wyniesienie telewizora z sypialni. To pomieszczenie powinno kojarzyć się nam tylko i wyłącznie ze spaniem.

Po drugie: zadbaj o wieczorne rytuały. Ich znaczenie jest niedoceniane. Warto zadbać o wieczorną rutynę, dzięki której mózg będzie wiedział, że zbliża się pora spania. Zjedz pożywną, ale lekką kolację. Weź prysznic lub kąpiel. Zadbaj o higienę. W łóżku możesz poczytać książkę. Wieczorem możesz znaleźć także czas na jogę, medytację lub inne czynności, które wyciszają umysł. To sprawi, że łatwiej będzie Ci zasnąć.

Po trzecie: wywietrz sypialnię. Przed snem wpuść do niej świeże powietrze. Idealna temperatura do spania to 16-19 stopni Celsjusza. Jeśli jest zbyt ciepło, ciężko nam zasnąć lub budzimy się w nocy.

Warto zadbać także o stałe godziny chodzenia spać i wstawania. Dzięki temu organizm przyzwyczai się do tego i będzie wstawał bardziej wypoczęty. Pamiętaj, że dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu na dobę.


Pij dużo wody

Ludzki organizm składa się z 50-60% wody. Tracimy ją każdego dnia pocąc się, oddychając czy wydalając mocz. Mówi się o tym, że powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Ilość ta powinna być większa podczas upałów czy wysiłku fizycznego. Często jednak zapominamy o piciu odpowiedniej ilości wody. Jednym ze skutków odwodnienia jest właśnie zmęczenie.

Już 2-3% spadek ilości wody w organizmie prowadzi do negatywnych skutków. Zmniejsza się gęstość krwi, a jej przepływ jest wolniejszy. To z kolei skutkuje słabszą koncentracją, mniejszym apetytem i... brakiem energii. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, żeby pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia.

Jak to zrobić, jeśli do tej pory mieliśmy z tym problem? Sposobów jest wiele:

 • nalej wody do dzbanka (lub butelki) i trzymaj obok siebie,
 • włącz powiadomienia w telefonie, które przypomną Ci o piciu wody,
 • zabieraj wodę do pracy, na spacer, na każde wyjście z domu,
 • pij wodę po obudzeniu,
 • trzymaj wodę na szafce nocnej, żeby napić się w nocy,
 • pij wodę podczas każdego posiłku.


Zadbaj o... ruch!

Sposobem na poradzenie sobie z brakiem energii jest ruch. Trudno się do niego zabrać, gdy nie mamy siły. Ale warto! Ludzki organizm lubi się ruszać. Niestety, często pracujemy w pozycji siedzącej, siedzimy też w samochodzie, podczas posiłku, na studiach, w autobusie, na przerwie... i zbyt mało się ruszamy. Jak wprowadzić więcej ruchu, nawet gdy mamy niewiele czasu?


Rano zrób krótkie ćwiczenia. Najlepiej zaraz po obudzeniu. Możesz wybrać jogę, rozciąganie, albo bardziej energiczne ćwiczenia, np. taniec do ulubionej muzyki. To sprawi, że organizm się rozbudzi i z energią wejdzie w nowy dzień.

Zadbanie o ruch podczas pełnego obowiązków dnia jest trudne. Jednym ze sposobów jest ruszanie się podczas przerw w pracy czy na studiach. Nie musisz od razu trenować. Możesz się przespacerować, zrobić kilka przysiadów, rozruszać kręgosłup. Jeśli nie wiesz, jakie ćwiczenia dadzą ci najwięcej korzyści, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista doradzi ci, co warto robić w wolnym czasie. 

Dbaj także o aktywność spontaniczną. Możesz wysiąść przystanek wcześniej, pójść na spacer, a nawet posprzątać w domu. Wszystkie czynności, przy których się ruszasz, dodadzą ci energii.Wpuść trochę światła

To normalne, że w słoneczne letnie dni mamy najwięcej energii. Gdy ludzki organizm ma kontakt z naturalnym światłem, wie, że ma się obudzić. To dodaje mu energii. By zadbać o ten aspekt, odsłoń okna. Jest to szczególnie ważne rano. Odczujesz różnicę, gdy wstaniesz i od razu zobaczysz słońce. Trudniej jest zastosować tę radę jesienią, czy zimą. Wtedy możesz zadbać o żarówki, które będą imitować naturalne światło. W ten sposób oszukasz organizm, że jest już dzień. Staraj się także mieć dostęp do światła również w ciągu dnia. Wyjdź na spacer, wpuść światło do mieszkania czy domu.

 

Źródła:

1. https://dozdrowia.com.pl/porady-ekspertow/dietoterapia/223-czym-grozi-odwodnienie-organizmu 

2. https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Jak-miec-wiecej-energii-8-naturalnych-sposobow,5162,1

Nasze zabiegi które Ci pomogą