Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – okiem osteopaty

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Zawroty głowy (vertigo) to uczucie, że otoczenie wokół Ciebie porusza się lub wiruje. Ataki zawrotów głowy mogą pojawić się nagle i trwać kilka sekund, lub mogą trwać znacznie dłużej.

Co to są zawroty głowy?

Często bagatelizowane, ale mogące znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, zawroty głowy to częsty problem zdrowotny. Ale co to są zawroty głowy? W najprostszej definicji, jest to uczucie wirowania w głowie lub niestabilności, które może być zarówno krótkotrwałe, jak i ciężkie, długotrwałe. Kręcenie w głowie może być również opisane jako uczucie zawrotów głowy, gdzie świat zdaje się obracać wokół osoby.

Innymi słowy 🚅 Zawroty głowy (vertigo) to uczucie, że otoczenie wokół Ciebie porusza się lub wiruje. Ataki zawrotów głowy mogą pojawić się nagle i trwać kilka sekund, lub mogą trwać znacznie dłużej. Występują one u osób w każdym wieku, ale częściej u osób starszych. Niektóre przypadki zawrotów głowy ustępują z czasem bez leczenia. Jednak u niektórych osób epizody powtarzają się przez wiele miesięcy, a nawet lat, i mogą być wywołane różnymi chorobami.


Rodzaje Zawrotów Głowy

Istnieje wiele rodzajów zawrotów głowy, z których każdy może mieć różne przyczyny i objawy. Zaliczamy do nich położeniowy zawrót głowy, który pojawia się przy zmianie pozycji ciała, oraz zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, które są związane z problemami w ośrodkowym układzie nerwowym. Zawroty głowy i mdłości często występują razem, zwłaszcza przy problemach z błędnikiem.


🌀 Co zrobić gdy ma się zawroty głowy?

W ciągu kilku tygodni organizm często przystosowuje się do przyczyny zawrotów głowy. Proste wskazówki jednak mogą pomóc:

🔷 unikaj szybkich i gwałtownych ruchów; gdy wstajesz, wstawaj powoli;

🔷 podczas epizodu zawrotów głowy natychmiast usiądź lub połóż się;

🔷 podczas trwałego epizodu zawrotów głowy połóż się nieruchomo (najlepiej z zamkniętymi oczami w zaciemnionym pokoju);

🔷 jeśli zawroty głowy są spowodowane przegrzaniem lub odwodnieniem, odpocznij w chłodnym miejscu i napij się wody;

🔷 jeśli zawroty głowy są spowodowane lekami, porozmawiaj z lekarzem o zaprzestaniu ich stosowania lub zmniejszeniu dawki;

🔷 po epizodzie zawrotów głowy, dbaj o tym żeby pić wystarczającą ilość płynów; ogranicz spożycie kawy i soli, nie używaj alkoholu i tytoniu;

🔷 żeby zmniejszyć ryzyko upadku, usuń z podłogi wszystko, co może spowodować potknięcie; używaj mat antypoślizgowych w łazience.


Kiedy zawroty głowy powinny niepokoić?

Pamiętaj, że jeżeli zawroty głowy się nasilają, powracają lub nie ustępują, powinieneś zgłosić się do lekarza rodzinnego lub osteopaty. Specjalista zapyta o objawy i może przeprowadzić proste badanie, które pomoże rozpoznać niektóre rodzaje zawrotów głowy. Może on również skierować Cię na dalsze badania.


Przyczyny zawrotów głowy

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą mieć wiele przyczyn, od prostych do skomplikowanych. Wiele z nich wiąże się bezpośrednio z układem mięśniowo-szkieletowym, na który to osteopatia ma bezpośredni wpływ. 🧠

Zawroty głowy mogą wynikać z różnych przyczyn, w tym:

✅ dysfunkcji ucha wewnętrznego,

✅ braku równowagi układu przedsionkowego,

✅ urazów głowy,

✅ niektórych schorzeń (choroba Meniere’a, migrena przedsionkowa, nerwiak nerwu słuchowego, zapalenie błędnika),

✅ niektóre leki ( np.na nadciśnienie lub padaczkę) mogą powodować zawroty głowy jako efekt uboczny,

✅ niskie ciśnienie krwi,

✅ anemia,

✅ zaburzenia lękowe mogą przyczyniać się do zawrotów głowy.

Jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy to tzw. łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy (ŁPZG, ang. - Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) związane z przemieszczaniem się w uchu wewnętrznym otolitów( krystalików wapnia) i niewłaściwą stymulacją narządów równowagi. Może to prowadzić do nagłych epizodów vertigo wywołanych określonymi ruchami głowy.

Jakie są objawy zawrotów głowy?

Głównym objawem zawrotu głowy jest uczucie kręcenia się na karuzeli lub wirowania (tzw.spinning), co zwykle pogarsza się z ruchami głowy. Epizodu zawrotu głowy może towarzyszyć utrata równowagi. Osoby cierpiące na częste zawroty głowy mogą również odczuwać mdłości (nudności) i wymiotować.

Inne objawy zawrotów głowy obejmują zwiększone pocenie się, ból głowy, szumy uszne (tinnitus), krótkotrwałą utratę słuchu lub mimowolne ruchy oczu. Chociaż stres nie powoduje bezpośrednio zawrotów głowy, może on pogorszyć ich objawy.


Czy osteopata pomoże na zawroty głowy?

Osteopaci oferują skuteczne i kompleksowe leczenie zawrotów głowy. Osteopatyczne podejście do leczenia zawrotów głowy koncentruje się na wyeliminowaniu ich pierwotnych przyczyn. Badania wykazują, że techniki stosowane przez doświadczonych osteopatów zapewniają pacjentom zmniejszenie zawrotów głowy i przywrócenie optymalnej równowagi.

🕵️‍♂️ Ocena Całego Ciała: Osteopata ocenia nie tylko obszar problemu, ale całe ciało, aby znaleźć źródło problemu.

📋 Spersonalizowany Plan Leczenia: Każdy pacjent otrzymuje indywidualnie dostosowany plan leczenia.

🔍 Holisticzne Podejście: Osteopatia patrzy na ciało jako na zintegrowaną całość i dąży do przywrócenia jego naturalnej równowagi.


Kiedy poprawa po wizycie u osteopaty?

Zapobieganie zawrotom głowy polega na utrzymaniu zdrowego stylu życia i unikaniu czynników wyzwalających. Regularne badania, odpowiednia ilość snu, unikanie stresu i zdrowa dieta mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka ich wystąpienia.

Leczenie zawrotów głowy u osteopaty może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Poprzez dokładną ocenę osteopata ustali wszelkie przyczyny braku równowagi, dysfunkcje lub ograniczenia w układzie przedsionkowym, odcinku szyjnym kręgosłupa i powiązanych strukturach. Odpowiednio opracuje on odpowiedni sposób działania i zabiegi w zależności od Twojej sytuacji.


Jakie zabiegi robi osteopata?

Istnieje szereg technik, które osteopaci mogą wykonać u pacjentów z zawrotami głowy np.:

 tzw. „manewr Epleya”. Jest to zabieg polegający na obracaniu głowy w serii ruchów zaprojektowanych tak, aby pomóc kryształom wapnia powrócić do ich zwykłej pozycji w uchu.

osteopatyczne techniki manipulacyjne (ang.- Osteopathic Manipulative Techniques (OMT), celem których jest łagodzenie napięcia lub sztywności szyi. Zalicza się do nich np. terapia czaszkowo–krzyżowa( osteopatia kranialna) lub manipulacja odcinka szyjnego kręgosłupa

rehabilitacja przedsionkowa (ang. Vestibular Rehabilitation Exercises (VRE) - specjalne ćwiczenia ukierunkowane na układ przedsionkowy, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi. Ćwiczenia te mają na celu poprawę równowagi, koordynacji i stabilności spojrzenia.

korekcja postawy. Zła postawa może wpływać na ustawienie kręgosłupa i zakłócać mechanizmy równowagi w uchu wewnętrznym. Osteopaci mogą udzielić ćwiczeń poprawiających jej wyrównanie.

techniki relaksacyjne. Stres i napięcie mogą nasilać zawroty głowy. Osteopaci mogą zalecać techniki relaksacyjne zmniejszające poziom stresu, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania lub medytacja.


Diagnostyka i Leczenie

Rozpoznanie przyczyn zawrotów głowy jest kluczowe do skutecznego leczenia. Obejmuje to zarówno rozpoznanie zawrotów głowy w kontekście ich typu, jak i określenie, czy mamy do czynienia z zawrotami głowy pochodzenia ośrodkowego. Wiedza o tym, jak leczyć zawroty głowy, jest istotna, gdyż leczenie zawrotów głowy powinno być dostosowane do ich przyczyny.


Jak długo boli po terapii?

Sesja u osteopaty trwa od 45 do 60 minut, i podczas stosowania niektórych technik może Ci się zdarzyć uczucie dyskomfortu. Czasami po sesji może wystąpić ból mięśniowy, ponieważ często potrzebny jest czas na relaks, ale w większości przypadków 48 godzin po sesji ból znika lub ulega zmniejszeniu. Twój osteopata wyjaśni, czy możesz mieć jakiekolwiek reakcje. Istnieją liczne badania, które wykazują, że terapia stosowana przez osteopatów jest dobrze tolerowana przez pacjentów z zawrotami głowy i znacznie poprawia jakość ich życia.


Podsumowanie

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Osteopatia oferuje bezpieczną, skuteczną i nieinwazyjną metodę leczenia tych dolegliwości, biorąc pod uwagę całościowy stan zdrowia pacjenta. 🌱

Pamiętaj, w przypadku chronicznych lub nagłych zawrotów głowy, zawsze konsultuj się z lekarzem lub osteopatą, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie.


Bibliografia:

Smith, J.A., & Jones, M.B. (2020). Understanding Vertigo: Causes, Symptoms, and Treatments. Oxford University Press.

Brown, L. (2018). The Comprehensive Guide to Managing Dizziness. Cambridge Health Alliance.

Miller, G.H., & Davis, S.R. (2019). Vertigo and Dizziness: A Neurological Approach. Neurology Press.

Patel, M., & Singh, K. (2021). The Role of Physical Therapy in Vestibular Disorders. Journal of Vestibular Research, 31(3), 205-215.

Edwards, W. (2017). Balance Disorders: A Case-Based Approach. Springer.

Thompson, C., & Harper, D. (2018). Positional Vertigo: Diagnosis and Treatment. Clinical Otolaryngology, 43(1), 123-129.

Green, M., & Davis, A. (2022). Diet and Lifestyle in Managing Vertigo Symptoms. International Journal of Health Sciences, 46(2), 345-357.

Wilson, J.F., & Stewart, D. (2020). Central Causes of Dizziness: A Clinical Review. Annals of Internal Medicine, 172(6), 456-463.

Nasze zabiegi które Ci pomogą