Ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Czysta woda jako napój dla dzieci stanowi nieodzowny element, od którego zależy praca wielu układów organizmu. O odwodnienie jednak szczególnie łatwo właśnie u dzieci.

Jak oszacować zapotrzebowanie na płyny zależnie od wieku malucha? 💧 I jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Przeczytaj poniżej, ile wody należy podawać dzieciom, a także jaką wodę podawać dziecku. Poznaj też kilka innych ciekawostek dotyczących spożycia wody. 🙌

Spis treści:

  1. Od czego zależy to, ile wody powinno pić dziecko w ciągu doby?
  2. Jak obliczyć, ile wody powinno wypić dziecko?

    2.1. Dzieci od 1 do 10 kg - zapotrzebowanie na wodę

    2.2. Dzieci od 11 do 20 kg - zapotrzebowanie na płyny

    2.3. Ile wody powinno pić dziecko powyżej 20 kg?

  3. Odwodnienie u dzieci - co robić, gdy dziecko się odwodni?
  4. Co podawać do picia oprócz wody dla dziecka?
  5. Czym grozi picie zbyt dużej ilości wody?
  6. Od jakiego wieku podawać dzieciom wodę?
  7. Czy 2-letnie dziecko może pić wodę prosto z kranu?


Od czego zależy to, ile wody powinno pić dziecko w ciągu doby?

Ilość wody, jaką należy podawać dzieciom zależy od ich wieku, płci i masy ciała. 👶 Momentem, gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe, są infekcje (zwłaszcza przebiegające z gorączką lub biegunką). Podobnie w czasie upałów i wysiłku fizycznego dzieci powinny pić wodę częściej.


Jak obliczyć, ile wody powinno wypić dziecko?

Szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę wynosi 10-15% masy ciała. 💧 Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca, aby dziecko piło przynajmniej 0,03 litra wody na kg masy ciała.9 Istnieją także wytyczne, w których podaje się wiek dziecka jako orientacyjny wskaźnik ilości wody wypijanej przez dzieci.

Dzieci od 1 do 10 kg - zapotrzebowanie na wodę

🔷 Niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny otrzymać 100 - 190 ml wody na dobę na kg masy ciała (ml/kg m.c).1 Zapotrzebowanie na płyny w tym czasie w pełni zaspokaja mleko matki.2

🔷 Niemowlęta od 6 miesiąca do 1 roku życia: 800 - 1000 ml / kg m.c.1 (należy wodę podawać niemowlętom dopiero po 6 miesiącu życia - jest to najbardziej optymalny moment na wprowadzenie wody do diety malucha).

🔷 Dzieci od 1 do 3 roku życia powinny pić wodę w ilości 1250 ml/kg m.c.1

Dzieci od 11 do 20 kg - zapotrzebowanie na płyny

🔷 Dzieci od 4 do 6 roku życia powinny wypijać 1600 ml wody/kg m.c.1

🔷 Dzieci od 7 do 9 roku życia: 1750 ml/kg m.c.1

Ile wody powinno pić dziecko powyżej 20 kg?

U starszych dzieci (od 10 roku życia) zapotrzebowanie na wodę różni się u dziewczynek i u chłopców.

Normy dla dziewcząt przedstawiają się następująco:

🔷 10 - 12 lat: 1900 ml/kg m.c

🔷 13 - 15 lat: 1950 ml/kg m.c

🔷 16 - 18 lat: 2000 ml/kg m.c

Chłopcy:

🔷 10 - 12 lat: 2100 ml/kg m.c

🔷 13 - 15 lat: 2350 ml/kg m.c

🔷 16 - 18 lat: 2500 ml/kg m.c.1



Odwodnienie u dzieci - co robić, gdy dziecko się odwodni?

Regularne picie wody jest ważne, aby unikać odwodnienia. 💧

Jakie są objawy odwodnienia u dzieci?

Ospałość, osłabienie, zaburzenia koncentracji uwagi, brak apetytu i wydłużona reakcja na bodźce. Może pojawić się także ból głowy.💆‍♀️ Dziecko odwodnione rzadziej oddaje mocz. Barwa moczu przy odwodnieniu jest ciemniejsza niż zwykle. Odwodnienie najłatwiej przy infekcji. Dlatego należy motywować w tym czasie malucha do picia wody, dbając o prawidłowe nawodnienie w czasie choroby.

Picie wody podczas choroby pozwala dodatkowo rozrzedzić wydzielinę, gdy występuje katar u dziecka. Prawidłowe nawodnienie podczas infekcji powoduje też rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej, co ułatwia jej odksztuszanie. Picie wody przez dzieci pomaga również w regulacji temperatury ciała. 💧

Często jednak osłabione dziecko nie chce pić wody. Warto wtedy postawić na kreatywne metody zachęcania do picia wody (np. zabawy związane z piciem wody).

Aby zapobiegać odwodnieniu szczególną uwagę należy zwrócić na nawodnienie podczas upałów. ☀️ Latem, zwłaszcza gdy maluch aktywnie bawi się na dworze, konieczne są większe ilości płynów niż w okresie zimowym. Dobrze jest dbać o to, aby dziecko miało butelkę wody zawsze pod ręką.

Gdy pojawią się objawy odwodnienia u dzieci, należy podawać dzieciom wodę i dążyć do uzupełnienia płynów. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem. 👩‍⚕️


Co podawać do picia oprócz wody dla dziecka?

Dla maluchów podstawą nawodnienia powinna być woda mineralna niskosodowa/ woda mineralna niskosiarczanowa (wody niskozmineralizowane). Warto zwrócić uwagę na wody, które uzyskały pozytywną opinię ośrodka pediatrycznego (Instytutu Matki i Dziecka). Dzieci mogą też pić wodę źródlaną. 💧

Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do picia wody już od najmłodszych lat, zamiast podawania słodzonych napojów.

Dlaczego sklepowa woda smakowa jest niewskazana dla dzieci?

Powodem jest częste dodawanie przez producentów do takiego napoju dużych ilości cukru, innych słodzików oraz syntetycznych substancji poprawiających smak. Lepiej taki napój przygotować samodzielnie w domu. Przykładem tego może być woda z cytryną (z niewielką ilością jej soku). 🍋 Przyzwyczajenie dziecka do picia wody niesłodzonej jest ważną inwestycją w jego zdrowie aktualne i w przyszłości. Według jednej z hipotez spożywanie napojów słodzonych zwiększa apetyt na cukier także z innych źródeł. A przyzwyczajenie do produktów słodzonych to prosta droga do otyłości i wahań glikemii. Dlatego najlepiej proponować dziecku wodę i kształtować nawyk picia wody bez substancji słodzących. 💧

Oprócz wody w diecie dziecka mogą znaleźć się także herbatki ziołowe (np. z koprem włoskim), jeżeli maluch nie ma alergii na określone zioła. Podobnie w przypadku mleka krowiego i soków owocowych (100% przeciery owocowe, bez dodatku cukru).

Można od czasu do czasu podawać dziecku napoje roślinne (oprócz ryżowego), jednak woda jako napój dla dzieci powinna być podstawą. 


Czym grozi picie zbyt dużej ilości wody?

Nie tylko niedobór, ale i nadmiar wody może być szkodliwy dla organizmu malucha. Objawem przewodnienia jest zbyt częste oddawanie moczu . Staje się ono problemem tym bardziej wtedy, gdy zaburza sen dziecka😴 Mocz u dzieci pijących zbyt wiele wody ma barwę niemal przezroczystą i obniżony ciężar właściwy.

Picie zbyt dużej ilości płynów, a co za tym idzie - oddawanie większych ilości moczu wypłukuje z organizmu ważne dla zdrowia i życia pierwiastki . Dziecko przewodnione ponadto może być zmęczone i ospałe.

W razie wątpliwości, czy nawodnienie organizmu dziecka jest prawidłowe, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.


Od jakiego wieku podawać dzieciom wodę?

Do 6 miesiąca życia pokarm matki dostarcza maluchowi odpowiednią ilość płynów. Po 6 miesiącu życia powinna pojawić się woda w diecie niemowląt. W drugim półroczu woda jako element diety niemowląt powinna być podawana w ilości 800 - 1000 ml na dobę. Ilość ta dotyczy wody mineralnej oraz tej zawartej w mleku i żywności łącznie.2

Jaką wodę podawać niemowlętom? 💧 

Woda dla niemowląt powinna mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Powinna to być niskozmineralizowana, niskosodowa woda mineralna oraz niskosiarczanowa. Podobne zalecenia dotyczą wody w diecie dzieci starszych.

Czy wiesz, że niemowlęta do 6. miesiąca życia nie potrzebują dodatkowej wody, jeśli są karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym? Mleko dostarcza im wystarczającą ilość płynów, a zbyt duża ilość wody mogłaby nawet zaszkodzić ich równowadze elektrolitowej! Dopiero po rozszerzeniu diety można stopniowo wprowadzać wodę w małych ilościach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu maluszka i wspierać jego prawidłowy rozwój, sprawdź, jak może pomóc osteopata pediatryczny!


Czy 2-letnie dziecko może pić wodę prosto z kranu?

Picie wody prosto z kranu nie jest wskazane dla małych dzieci. 🙅‍♀️

Zaleca się, aby dzieciom podawać wodę mineralną niskozmineralizowaną. Woda z sieci wodociągowej może bowiem zawierać wtórne zanieczyszczenia nabyte w wyniku ługowania. Elementy mosiężne i stalowe ocynkowane nasilają ługowanie metali. Tym samym do wody kranowej mogą dostawać się nikiel, arsen, ołów, kadm, miedź, glin, żelazo i mangan. W nadmiernych ilościach są one szkodliwe dla organizmu dziecka (zwłaszcza dla układu nerwowego). Woda mineralna różni się od wodociągowej tym, że ma stabilny skład mineralny oraz pierwotną czystość mikrobiologiczną i chemiczną. Tym samym jest bezpieczniejsza dla organizmu dziecka.


Bibliografia:

  1. Weker, H., & Więch, M. (2013). Woda w żywieniu najmłodszych dzieci–jej znaczenie i kryteria wyboru. Probl Hig Epidemiol , 94 (4), 766-768.
  2. Szajewska, H., Socha, P., Horvath, A., Rybak, A., Zalewski, B. M., Nehring-Gugulska, M., ... & Jackowska, T. (2021). Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria , 11 , 321-338.
  3. Książyk, J., Szlagatys-Sidorkiewicz, A., Toporowska-Kowalska, E., Romanowska, H., Kierkuś, J., Świder, M., & Borkowska, A. Woda i napoje w żywieniu dzieci. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci.
  4. Pawlak, M., Szczotkowski, J., & Rygas, A. NAUCZYCIELE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO A PROBLEM NAWODNIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu .
  5. Jessa, J., & Hozyasz, K. K. (2017). Ocena spożycia wód smakowych przez dzieci kierowane do oddziału pediatryznego. Pediatria Polska , 92 (4), 401-405.
  6. Rudnicka, A., & Hozyasz, K. K. (2018). Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci. Pediatria i Medycyna Rodzinna , 14 (1), 33-46.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata
Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Osteopatka
Anna Skomro
Anna Skomro Osteopatka