Sen dziecka co powinieneś wiedzieć?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Choć bezsenność jest kojarzona z dolegliwością występującą przede wszystkim u osób dorosłych, na świecie nie brak dzieci, które zmagają się z problemami ze snem. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedź, jakie są potencjalne przyczyny i skutki takich dolegliwości oraz w jaki sposób można pomóc pociechom, które na nie cierpią.

Spis treści: 

  1. Zaburzenia snu u dzieci - jak powszechny jest ten problem?
  2. Jakie są przyczyny problemów ze snem dziecka?
  3. Dlaczego dbanie o prawidłowy sen pociechy jest tak ważne?
  4. Jakie są metody, które pozwolą zaradzić problemom ze snem dziecka?


Zaburzenia snu u dzieci - jak powszechny jest ten problem?


Badania wskazują, że aż 60% osób w najmłodszej grupie wiekowej doświadczy jakichkolwiek, chociażby przejściowych problemów z prawidłowym snem. Szacuje się, że różnego rodzaju zaburzenia snu dotyczy aż 25% najmłodszych, którzy nie ukończyli 5. roku życia.

Do pomiaru i stwierdzenia jej występowania bierze się pod uwagę treść wypełnionych przez najmłodszych kwestionariuszy, prowadzonych przez dłuższy okres w zależności od wieku przez dzieci lub rodziców dzienników snu oraz przede wszystkim wyniki profesjonalnego badania z zakresu polisomnografii.

Pomimo że bezsenność to dolegliwość kojarzona z dorosłym wiekiem, warto podkreślić, że dotyka ona aż 20-40% dzieci. Innym istotnym problemem są zaburzenia oddychania, które są szczególnie powszechne u dzieci w wieku 2-8 lat.

Budzenie się w nocy częściej występuje u najmłodszych, a problemy z zasypianiem są najczęściej zgłaszane przez dzieci w przedziale wiekowym 8-11 lat. Istotnym dolegliwością znacznie bardziej rozpowszechnioną u dzieci, niż dorosłych są parasomnie, które mogą objawiać się mówieniem przez sen, koszmarami, czy nagłym wybudzeniem.


Jakie są przyczyny problemów ze snem dziecka?

Bezsenność dziecka, mimo że jest tak samo nazwana, wygląda w zupełnie inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Problemy ze snem u najmłodszych są nierzadko ściśle skorelowane z czynnikami zewnętrznymi. Istotnym wpływ na wystąpienie tego rodzaju zaburzeń mają takie kwestie, jak brak określonej rutyny związanej z procesem zasypiania, dostarczanie pocieszę nadmiaru płynów przed pójściem spać, a także karmienie piersią po każdym przebudzeniu najmłodszych, a także brak obecności rodziców, co może być związane z lękiem separacyjnym.

Nie bez znaczenia jest brak odpowiednich warunków i nadmierny chaos panujący w danym pomieszczeniu, w którym pociecha będzie zasypiała. Nagłe pojawienie się problemów ze snem pociechy może wskazywać na jakieś wydarzenie, które mogło wywrzeć wpływ na psychikę dziecka.

Pewne zmiany życiowe, czy wzmożony stres w danym okresie może być w tym wypadku kluczową przyczyną. Nie należy również bagatelizować faktu, że występowanie u dziecka zaburzeń snu jest ściśle skorelowane z występowaniem chorób, które m.in. z powodu wywoływania bólu utrudniają zasypanie.


Dlaczego dbanie o prawidłowy sen pociechy jest tak ważne?

Prawidłowy sen dziecka ma niebagatelny wpływ na całokształt jego zdrowia oraz prawidłowy rozwój. Długotrwale utrzymująca się bezsenność może przyczyniać się do pogorszenia funkcji poznawczych u dziecka, co może przyczyniać u dzieci w wieku szkolnym do problemów z przyswajaniem wiedzy i zapamiętywaniem.

Uczniowie zmagający się z tego rodzaju problemami mogą również wykazywać problemy z utrzymaniem koncentracji przez dłuższy czas. Oprócz tego przewlekłe występowanie takich dolegliwości może utrudniać harmonijny rozwój z zakresu motoryki, mowy, czy emocji.

Cierpienie na bezsenność przez dziecko w dłuższej perspektywie czasu może również przyczyniać się do uszkodzeń neuronów, a także nieprawidłowości w rozwoju mózgu. Występowanie długotrwałych problemów ze snem jest nierzadko związane z występowanie u pociechy różnego rodzaju zaburzeń neurorozwojowych.

W przypadku dzieci zmagających się z obturacyjnym bezdechem sennym istnieje korelacja między występowaniem tego zaburzenia a zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego w przyszłości. Badania udowodniły również związek między występowaniem problemów ze snem a otyłością. Jest to związane m.in. z większym poziomem senności i przejawianiem mniejszej chęci do aktywności podczas dnia.


Jakie są metody, które pozwolą zaradzić problemom ze snem dziecka?

Powszechnie stosowanym sposobem na walkę z bezsennością u dzieci jest włączenie farmakoterapii w postaci podania odpowiednich środków nasennych. W zależności od podłoża problemu możliwe jest skorzystanie z takich substancji jak m.in. klonidyna, difenhydramina, czy melatonina. Z racji faktu, że leczenie farmakologiczne nie zostało dokładnie przetestowanie, zaleca się w pierwszej kolejności sięgnąć po alternatywne metody. Jedną z najważniejszych kwestii jest stwierdzenie przyczyny wystąpienia takiego problemu, jego wyeliminowanie i zapewnienie dziecku warunków, które są jak najbardziej sprzyjające zasypianiu.

W przypadku pociech, które niechętnie kładą się spać niezwykle skuteczne, może okazać się przeprowadzenie interwencji behawioralnej. Warto, aby rodzice zgłębiali wiedze z zakresu prawidłowego snu dziecka i tego, w jaki sposób kłaść je spać. Jedną z polecanych alternatywnych sposobów leczenia zaburzenia snu u dziecka jest osteopatia. Jest ona pomocna zarówno w dokonaniu właściwej diagnozy i wskazaniu przyczyn, a także leczeniu skutków dolegliwości.

Osoby, które pragną skorzystać z takich usług w sprawdzonym miejscu, gdzie usługi są świadczone przez profesjonalistów, powinny zapoznać się z ofertą dostępną na stronie: osteomedic.com.pl. W niektórych przypadkach najlepszą metodą leczenia jest operacja chirurgiczna. W przypadku osób z obturacyjnym bezdechem sennym wyróżnia się ona bardzo wysokim poziomem skuteczności.


Przypisy:

Anna Ivanenko, Pallavi P. Patwari, Rozpoznawanie i leczenie zaburzeń snu u dzieci, Psychiatria po dyplomie, 2009. 

Andrzej Milanowski , Hal Jenson , Karen Marcdante , Richard Behrman , Robert Kliegman, NELSON PEDIATRIA TOM 2, Edra Urban & Partner, 2012. 

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20554229/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15129213/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31600659/
  • https://www.researchgate.net/publication/355889431_Zaburzenia_snu_u_dzieci

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Fizjoterapeutka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata