NOWOŚĆNowy zabieg Osteopatia dla zwierzątSprawdź

Osteopatia okiem fizjoterapii

Tag: Osteopatia

Nietolerancja laktozy - diagnostyka, przyczyny i objawy

Laktoza to dwucukier, który występuje głównie w produktach mlecznych. W organizmie człowieka jest metabolizowana przez enzym zwany laktazą. Gdy jest go zbyt mało, laktoza nie może być właściwie rozkładana, w związku z czym dochodzi do rozwoju nietolerancji laktozy. Co to za problem i jakie są jego objawy? Czego nie mogą jeść osoby zmagające się z tą przypadłością? Jakie są przyczyny i objawy nieto

Zobacz więcej

Bezsenność w ciąży

Bezsenne noce w ciąży to częsty problem, który może pojawić się w każdym trymestrze oczekiwania na maluszka. Przyczyny bezsenności są związane ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Skąd dokładnie biorą się zaburzenia snu u kobiet w ciąży i jakie są sprawdzone sposoby pomagające złagodzić bezsenność? Podpowiadamy w naszym artykule - zachęcamy do lektury!

Zobacz więcej

Jak nie podnosić dziecka?

Prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie dzięki odpowiednim technikom podnoszenia niemowlęcia i właściwemu odkładaniu dziecka dostarcza mu pierwszych doświadczeń, które potem wykorzysta w swoich wzorcach ruchowych. Dowiedz się jak powinno wyglądać podnoszenie noworodka?

Zobacz więcej

Kolka u noworodka. Jak zwalczyć kolkę?

Żaden rodzic nie chce patrzeć, gdy jego niemowlę cierpi. Tymczasem kolka to dość powszechna dolegliwość niemowlęca, która zazwyczaj potrafi ustąpić samoistnie. Nie zmienia to jednak faktu, że czas płaczu dziecka jest trudny - zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Poznaj sposoby na to, jak zapobiegać atakom kolki oraz przetrwać aż do ustąpienia jej objawów, jeśli wystąpi.

Zobacz więcej

Dlaczego nie wolno przegrzewać dzieci?

Tradycja przegrzewania dzieci, chociaż znana od dawna, nie jest korzystna dla zdrowia. W naszym artykule piszemy o tym, jak uniknąć przegrzania dziecka oraz przybliżamy postępowanie po przegrzaniu. Zapoznaj się z się z informacjami dotyczącymi szkodliwości przegrzewania i chroń swoje dziecko przed hipertermią!

Zobacz więcej

Aktywność fizyczna w ciąży i przygotowanie do porodu

👶Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłe mamy dotyczy momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej w ciąży. Pomimo ogólnego przekonania o korzyściach płynących z ruchu, wiele kobiet, często z powodu niepewności lub braku informacji, waha się przed ćwiczeniami w tym wyjątkowym czasie.

Zobacz więcej

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – okiem osteopaty

Zawroty głowy (vertigo) to uczucie, że otoczenie wokół Ciebie porusza się lub wiruje. Ataki zawrotów głowy mogą pojawić się nagle i trwać kilka sekund, lub mogą trwać znacznie dłużej.

Zobacz więcej

10 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę. Podaruj najbliższym zdrowie

Święta 2023 zbliżają się wielkimi krokami, a to idealny czas, by zastanowić się nad świątecznymi prezentami, które przyniosą zdrowie i radość bliskim. Wybierając prezenty świąteczne, coraz więcej osób decyduje się na prezenty zdrowe i naturalne, które będą nie tylko wyrazem miłości, ale także troski o dobrostan obdarowywanej osoby.

Zobacz więcej

Dyskopatia lędźwiowa - przyczyny, objawy, leczenie - Diagnostyka

Jako fizjoterapeuta spotykam się z wieloma schorzeniami układu ruchu, a dyskopatia lędźwiowa jest jednym z najczęściej diagnozowanych problemów wśród pacjentów. Choć wiele osób słyszało tę nazwę, nie wszyscy rozumieją, co ona oznacza i jakie są jej przyczyny.

Zobacz więcej

Sposoby na codzienne odstresowanie

Współczesny styl życia często naraża nas na nadmiar stresu, który wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Stres przewlekły jest łączony z wieloma chorobami, w tym z chorobami sercowo-naczyniowymi, zaburzeniami układu pokarmowego i depresją.

Zobacz więcej

10 zasad zdrowego opalania. Jak dbać o skórę?

Słońce jest naturalnym źródłem światła i ciepła, które są niezbędne do życia na Ziemi. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może być niebezpieczna dla zdrowia. Głównym zagrożeniem związanym z promieniowaniem słonecznym jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może powodować szkodliwe zmiany w skórze, oczach i układzie odpornościowym.

Zobacz więcej

Morfologia krwi: co wykazuje? Interpretacja wyników | fizjoterapia na pomoc

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej zlecanych badań. Wykonywana jest w ramach profilaktyki, ale też w diagnostyce wielu problemów zdrowotnych. W naszym artykule przedstawiamy podstawowe parametry, które można sprawdzić, oznaczając morfologię krwi. Podpowiadamy, jakie są normy oraz na co może wskazywać uzyskana wartość.

Zobacz więcej

Katar u dziecka - jak sobie z nim radzić? fizjoterapia na pomoc

Katar u dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Gdy tylko się pojawi, wizja siedzenia w domu i kolejnego L4 jest nie lada wyzwaniem. Czy każdy katar wymaga izolacji? Jak postępować, gdy nasze dziecko ma katar? I czy da się przyspieszyć proces leczenia?

Zobacz więcej

Ból jelit - z jakich powodów mogą boleć jelita?

Jelita stanowią końcową część układu pokarmowego. Odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych oraz usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych. Przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości w jamie brzusznej mogą być zróżnicowane — często świadczą o źle zbilansowanej diecie, zaparciach, czy alergii.

Zobacz więcej

Nietolerancje pokarmowe typu IgG i IgA

W dzisiejszych czasach wielu z nas cierpi na dolegliwości związane z układem pokarmowym, wynikające ze spożywania konkretnego pożywienia. Organizm nieprawidłowo reaguje na składniki pokarmowe, których zjedzenie dla zdrowej osoby nie skutkuje żadnymi negatywnymi objawami. Czasami jednak ciężko zidentyfikować składniki wywołujące w nas niepożądane reakcje. Warto wówczas rozważyć diagnostykę.

Zobacz więcej

Jelita a ból kręgosłupa - fizjoterapeuta na pomoc

Dolegliwości bólowe to sygnał ze strony organizmu, którego nie powinniśmy ignorować. Przyczyny często mogą okazać się błahe, ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarza. Niekiedy jednak ból może być pierwszym symptomem rozwijającej się w organizmie choroby. Szybka reakcja może uchronić nas przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zobacz więcej