Rak prostaty - objawy, leczenie, rokowania

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w prostacie – małej gruczole znajdującej się w dolnej części męskiego układu moczowo-płciowego. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Wczesne wykrycie i leczenie jest kluczem do skutecznego zwalczania tej choroby.

Jakie są pierwsze objawy raka prostaty?

Wczesne stadia raka prostaty mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Gdy jednak objawy się pojawią, mogą to być:

 • Problemy z oddawaniem moczu: trudności w rozpoczęciu i zakończeniu oddawania moczu, słaby strumień moczu, częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy.
 • Ból lub uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu.
 • Obecność krwi w moczu lub w nasieniu.
 • Ból w dolnej części pleców, biodrach lub udach.
Czy rak prostaty jest uleczalny?

Tak, wiele przypadków raka prostaty jest uleczalnych, szczególnie gdy zostaną wykryte we wczesnym stadium. Wybór leczenia zależy od stadium choroby, wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia oraz innych czynników.


Kiedy rak prostaty daje przerzuty?

Rak prostaty może dawać przerzuty, kiedy komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się poza gruczoł prostaty do innych części ciała. Najczęstsze miejsca przerzutów to kości, węzły chłonne, płuca i wątroba. Rozprzestrzenianie się raka jest bardziej prawdopodobne w zaawansowanych stadiach choroby.


Jak długo można żyć z rakiem prostaty?

Oczekiwana długość życia z rakiem prostaty zależy od wielu czynników, w tym od stadium choroby, wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia i jakości otrzymanego leczenia. Dzięki postępowi w medycynie, wielu pacjentów z rakiem prostaty żyje długo po diagnozie. Wczesne wykrycie i leczenie znacząco zwiększają szanse na długotrwałe przeżycie.


Badanie i leczenie

Kluczowym badaniem w wykrywaniu raka prostaty jest badanie palpacyjne przez odbytnicę oraz badanie poziomu PSA (antygenu prostaty specyficznego) we krwi. W przypadku podejrzenia nowotworu zalecane jest wykonanie biopsji.

Leczenie raka prostaty może obejmować:

 • Prostatektomię (operacyjne usunięcie prostaty)
 • Radioterapię
 • Hormonoterapię
 • Chemioterapię
 • Inne nowoczesne metody leczenia.


Zapobieganie rakowi prostaty

Chociaż nie ma pewnych sposobów na zapobieganie rakowi prostaty, pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania:

 • Zdrowa dieta: Obejmująca dużo warzyw i owoców, unikanie nadmiernego spożycia tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa.
 • Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka raka prostaty.
 • Kontrola wagi: Utrzymywanie zdrowej masy ciała może pomóc w zapobieganiu wielu rodzajom nowotworów, w tym rakowi prostaty.


Ważność regularnych badań

Mimo że wczesne stadia raka prostaty często nie dają wyraźnych objawów, regularne badania kontrolne u urologa mogą pomóc w wczesnym wykryciu choroby. Badanie PSA i badanie palpacyjne prostaty przez odbytnicę są podstawowymi narzędziami wykrywania raka prostaty.


Wsparcie dla pacjentów z rakiem prostaty

Fizjoterapeuta może odegrać ważną rolę w opiece nad pacjentami z rakiem prostaty, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie niektórymi powiązanymi problemami i skutkami ubocznymi leczenia. Oto kilka sposobów, w jaki fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi z rakiem prostaty:


Leczenie inkontynencji moczu – Wiele osób po operacji prostaty doświadcza pewnego stopnia nietrzymania moczu. Fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji dna miednicy może nauczyć pacjenta technik wzmacniania mięśni dna miednicy, które mogą pomóc w kontrolowaniu pęcherza.


Rehabilitacja pooperacyjna – Po operacji prostaty pacjent może potrzebować pomocy w powrocie do pełnej aktywności fizycznej. Fizjoterapeuta może pomóc w tym procesie poprzez zaprojektowanie indywidualnego programu ćwiczeń.


Leczenie bólu – Fizjoterapeuta może pomóc w zarządzaniu bólem poprzez różne metody, takie jak terapia manualna, ultradźwięki, elektroterapia czy też techniki relaksacji.


Wzmacnianie i kondycja – Fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi w utrzymaniu lub zwiększeniu siły mięśniowej i ogólnej kondycji fizycznej, co może być ważne w trakcie leczenia raka i po jego zakończeniu.


Zarządzanie limfodemą – W pewnych przypadkach leczenie raka prostaty może prowadzić do obrzęku w okolicach kończyn dolnych zwanego limfodemą. Fizjoterapeuta z doświadczeniem w leczeniu limfodem może pomóc w zarządzaniu tym stanem poprzez manualne drenaż limfatyczny oraz inne techniki.


Porady dotyczące stylu życia – Fizjoterapeuta może również udzielić pacjentowi porad na temat zdrowego stylu życia, w tym odpowiedniej diety, regularnej aktywności fizycznej i zarządzania stresem.


Wsparcie emocjonalne – Proces leczenia raka może być bardzo stresujący, a wsparcie fizjoterapeuty może pomóc pacjentowi w radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami.

Diagnoza raka prostaty może być trudna dla pacjenta i jego rodziny. Istnieją liczne organizacje i grupy wsparcia dostępne dla osób dotkniętych rakiem prostaty. Wsparcie od innych pacjentów, którzy przechodzili przez podobne doświadczenia, może być nieocenione.


Bibliografia:

 1. Cancer.org. (2021). Rak prostaty: objawy, leczenie i ryzyko.
 2. Polskie Towarzystwo Urologiczne. (2020). Rak prostaty – diagnoza, leczenie, profilaktyka.
 3. National Cancer Institute. (2021). Rak prostaty: informacje dla pacjentów.

Nasze zabiegi które Ci pomogą