Prostata - czym jest, objawy chorobowe, badanie, leczenie

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to ważny element męskiego układu rozrodczego, który wraz z wiekiem może stać się źródłem różnych dolegliwości. Dlatego ważne jest, by mężczyźni zdawali sobie sprawę z tego, czym jest prostata, jakie są typowe objawy chorobowe oraz jak można ją zbadać i leczyć.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to ważny element męskiego układu rozrodczego, który wraz z wiekiem może stać się źródłem różnych dolegliwości. Dlatego ważne jest, by mężczyźni zdawali sobie sprawę z tego, czym jest prostata, jakie są typowe objawy chorobowe oraz jak można ją zbadać i leczyć.

Zobacz inne nasze artykuły z tej serii:

Problemy z prostatą - jak wyglądają pierwsze objawy?

Rak prostaty - objawy, leczenie, rokowania


Prostata - czym jest?

Prostata jest niewielkim, orzechowatym gruczołem, który otacza cześć cewki moczowej mężczyzny tuż poniżej pęcherza moczowego. Jej głównym zadaniem jest produkowanie płynu, który stanowi część nasienia.


Jak zaczynają się problemy z prostatą?

Problemy z prostatą mogą rozpocząć się z różnych przyczyn. Najczęściej spotykane to:

 • Przerost prostaty (łagodny rozrost gruczołu krokowego): W miarę starzenia się mężczyzny prostata może zaczynać się powiększać. Może to prowadzić do problemów z oddawaniem moczu.
 • Zapalenie prostaty: Jest to stan zapalny gruczołu, który może być spowodowany infekcją.
 • Rak prostaty: Jest to nowotwór, który rozwija się w komórkach gruczołu krokowego.


Co boli przy prostacie?

Ból związany z prostata zależy od konkretnego schorzenia. Może objawiać się jako:

 • Ból w okolicy miednicy lub krzyża.
 • Dyskomfort lub ból podczas oddawania moczu.
 • Ból podczas ejakulacji.

4. Jak można samemu sprawdzić prostatę? Nie jest możliwe samodzielne dokładne sprawdzenie prostaty w domu. Jednak mężczyźni mogą być uważni na objawy wskazujące na problemy z prostatą, takie jak trudności w oddawaniu moczu, ból w okolicy miednicy czy obecność krwi w moczu. Ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom kontrolnym u lekarza, takim jak badanie palpacyjne prostaty przez odbyt oraz badanie PSA (stężenie antygenu specyficznego dla prostaty) we krwi.

5. Gdzie boli rak prostaty? W początkowych stadiach rak prostaty może nie dawać żadnych objawów. W miarę postępu choroby mogą pojawić się objawy podobne do innych schorzeń prostaty, a w zaawansowanych stadiach ból może promieniować do kości, zwłaszcza kręgosłupa, bioder czy miednicy.

Leczenie Leczenie problemów z prostatą zależy od konkretnego schorzenia. Obejmuje ono leczenie farmakologiczne, procedury chirurgiczne oraz radioterapię w przypadku raka prostaty. Kluczowe jest wczesne wykrycie i interwencja, dlatego regularne badania kontrolne są niezwykle ważne.

6. Czynniki ryzyka

Kilka czynników może zwiększyć ryzyko problemów z prostatą:

 • Wiek: Ryzyko problemów z prostatą zwiększa się z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia.
 • Historia rodziny: Mężczyźni, w rodzinie których występowały problemy z prostatą, mają większe ryzyko zachorowania.
 • Rasa/etniczność: Badania wykazały, że mężczyźni pochodzenia afrykańskiego są bardziej narażeni na raka prostaty niż mężczyźni innych ras.
 • Dieta: Dieta bogata w tłuszcze nasycone może zwiększyć ryzyko problemów z prostatą.

7. Zapobieganie problemom z prostatą

Chociaż nie można całkowicie wyeliminować ryzyka problemów z prostatą, istnieją kroki, które mężczyźni mogą podjąć, aby je zminimalizować:

 • Prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym regularne ćwiczenia i zrównoważona dieta.
 • Unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu i palenia tytoniu.
 • Regularne badania kontrolne, szczególnie jeśli istnieją czynniki ryzyka.

8. Perspektywy

Większość problemów z prostatą można skutecznie leczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte. Współczesne metody leczenia, takie jak chirurgia robotowa czy zaawansowane formy radioterapii, oferują lepsze wyniki i mniej skutków ubocznych. Edukacja i świadomość mężczyzn na temat zdrowia prostaty jest kluczem do wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia.

Fizjoterapeuta może odgrywać ważną rolę w wsparciu mężczyzn z problemami prostaty, zwłaszcza gdy chodzi o zarządzanie objawami związanymi z nietrzymaniem moczu czy bólami miednicy. Oto kilka sposobów, w jaki fizjoterapeuta może pomóc:

 1. Terapia dna miednicy: Fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii dna miednicy może pomóc mężczyznom w nauce prawidłowego korzystania i wzmocnienia mięśni dna miednicy. Wzmacnianie tych mięśni może pomóc w redukcji objawów nietrzymania moczu, które mogą wystąpić po zabiegu chirurgicznym na prostatę.
 2. Edukacja pacjenta: Fizjoterapeuta może nauczyć pacjenta, jak prawidłowo oddychać, korzystać z mięśni brzucha i korzystać z technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia napięcia i bólu w obszarze miednicy.
 3. Elektrostymulacja: Może być stosowana do stymulacji i wzmocnienia mięśni dna miednicy, co może być pomocne w przypadku nietrzymania moczu.
 4. Biofeedback: To technika, która pozwala pacjentowi na monitorowanie i rozumienie aktywności mięśni, co może być pomocne w nauce prawidłowego korzystania i wzmacniania mięśni dna miednicy.
 5. Ćwiczenia ogólne: Fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia ogólne w celu poprawy ogólnej kondycji fizycznej, co może pomóc w lepszym zarządzaniu objawami związanymi z prostatą.
 6. Rady dotyczące stylu życia: Fizjoterapeuta może udzielić wskazówek dotyczących diety, nawodnienia i nawyków związanych z oddawaniem moczu w celu minimalizacji objawów.
 7. Techniki łagodzenia bólu: Fizjoterapeuta może przedstawić różne metody łagodzenia bólu, takie jak ciepło, zimno czy techniki manualne, które mogą pomóc w zarządzaniu bólem w okolicy miednicy.

Bibliografia:

 1. National Cancer Institute. (2019). Prostate Cancer Treatment (PDQ®)–Patient Version.
 2. Prostate Cancer UK. (2020). About the prostate.
 3. National Institute on Aging. (2019). Prostate Problems.
 4. Andriole, G. L., Crawford, E. D., Grubb III, R. L., et al. (2012). Prostate cancer screening in the randomized Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial: Mortality results after 13 years of follow-up. Journal of the National Cancer Institute, 104(2), 125-132.


Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Jagoda Potoczek
Jagoda Potoczek Fizjoterapeutka