Z bólem brzucha do fizjoterapeuty?

Towarzyszący na co dzień ból brzucha może być poważnym sygnałem ostrzegawczym, zmuszającym do podjęcia koniecznych działań. Nierzadko bowiem zdarza się, że symptomy są początkiem poważnych dolegliwości, dlatego nie można ich lekceważy.

Ze wskazanym bólem coraz częściej borykają się reprezentanci różnych grup wiekowych i zawodowych. Nie znajdując samodzielnego rozwiązania swoich dolegliwości, coraz więcej osób decyduje się na pomoc fizjoterapeuty.Co fizjoterapeuta ma wspólnego z brzuchem?Na wstępie należy wyjaśni, że ból brzucha może mieć szerokie podłoże. Trzeba bowiem wiedzieć, że ta partia ludzkiego ciała jest torem przebiegu wielu mięśni, nerwów oraz naczyń krwionośnych. To z kolei sprawia, że właściwe stwierdzenie i postawienie diagnozy, może być wyzwaniem dla niejednego specjalisty. Co oczywiste trafne wykrycie źródła dolegliwości przyspieszy proces niwelowania dyskomfortu powodowanego uporczywym bólem.Fizjoterapeuta, znający doskonale budowę ludzkiego ciała może trafnie określić proces powrotu do sprawności, określając mechaniczne podłoże dolegliwości, takich jak:

- problemów wynikających z mięśni: w odcinku biodrowo-lędźwiowym, prostego brzucha, skośnych brzucha, wielodzielnego lub piramidowych,

- problemów stawowych: kręgosłupa w odcinku lędźwi, spojenia łonowego, stawów krzyżowo-biodrowych a także dolnych żeber,

- dysfunkcji więzadeł: pachwinowego, więzadeł miednicy i kręgosłupa.

Określenie powyższego znacząco pomoże w przygotowaniu planu rehabilitacji mającej na celu przywrócenie sprawności.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?Specjalista dzięki swojemu doświadczeniu i zdobytej wiedzy, znając podłoże problemu jest w stanie udzielić skutecznej pomocy. Odpowiedni dobór technik i przyjęcie planu rehabilitacji może wiązać się z serią wizyt u fizjoterapeuty. Zdarza się jednak, że już po pierwszym spotkaniu dolegliwości mogą ustąpić w znaczącym stopniu lub nawet całkowicie. W innych przypadkach możliwe, że sam proces zajmie od kilku dni do nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tygodni.

Trzeba równocześnie pamiętać, że każdy pacjent jest nade wszystko indywidualnym przypadkiem, do którego trzeba zastosować specjalistyczne podejście, mające przełożenie na pomoc konkretnej osobie. Opierając się na doświadczeniu można wskazać ogólne założenia dotyczące przywracania sprawności, natomiast finalnie i tak będzie to efekt indywidualnych działań.Należy również wiedzieć, że praca fizjoterapeuty nie musi ograniczać się wyłącznie do wizyt i kolejnych spotkań. Nierzadko dodatkową pomocą będą coraz popularniejsze maty do akupresury. Ich regularne stosowanie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej może znacząco wspomóc proces rehabilitacji. We wskazanej części ciała znajduje się bowiem wiele nerwów odpowiadających za mięśnie brzucha. Z pozoru niekomfortowe w użyciu maty, zwłaszcza po raz pierwszy, charakteryzują się wysoką skutecznością, którą potwierdzają zarówno specjaliści, jak i przede wszystkim kolejne osoby z omawianymi objawami.
Czy wizyta u fizjoterapeuty jest konieczna?Żeby jak najszybciej sobie pomóc, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Niejednokrotnie samodzielne próby w połączeniu z metodami znalezionymi w Internecie, mogą przysporzyć jeszcze większej ilości problemów. Należy bowiem pamięta, że o ile każde ciało ludzkie składa się z tych samych elementów, o tyle każdy przypadek może być zupełnie różny. Tym samym informacje znalezione w Sieci nie muszą być uniwersalnymi zasadami, które w konsekwencji spowodują odczucie ulgi i wywołają pozbawienie się dalszego dyskomfortu.Wizyta u specjalisty wydaje się być zatem oczywistym rozwiązaniem, które może wiązać się z szybkim powrotem do pełnej sprawności. Osobom nieobytym w wiedzy medycznej i znajomości anatomicznej swojego ciała, trudno będzie samodzielnie pozbyć się dolegliwości. Z kolei fizjoterapeuta posiadający stosowne kwalifikacje nie powinien mieć z tym większego problemu. Tym samym należy jasno stwierdzić, że im szybciej dojdzie do wizyty w jego gabinecie, tym krócej dane dolegliwości będą trwały.
Konsekwencje braku podjęcia działańJeśli mimo wszystko pacjent zdecyduje się na nieustanne ignorowanie dolegliwości, w konsekwencji może dojść do jeszcze bardziej dokuczliwych symptomów. Jeśli ból brzucha związany jest z jego patologią, w najgorszym wypadku, pacjentowi grozi nawet śmiercią.

Faktem jest, że dość rzadko dochodzi do przypadków zgłoszenia się osób z tzw. “ostrym brzuchem” lub innymi poważnymi patologiami jamy brzusznej, natomiast niekiedy do fizjoterapeuty trafia pacjent, który w obecnym stanie powinien znaleźć się na oddziale ratunkowym.Nie warto ryzykować i w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów, skonsultować stan swojego zdrowia ze specjalistą. Trzeba bowiem pamięta, że konsekwencje bezczynności mogą być dużo bardziej poważne. Żeby ich uniknąć, wystarczy udać się na spotkanie z fizjoterapeutą, które powinien pomóc w ustaniu dolegliwości poprzez wskazanie właściwej rehabilitacji. Ból brzucha nie musi być przecież obecny w życiu żadnego człowieka. Wystarczy zacząć coś z tym robi.