Bóle odcinka szyjnego u pacjentów cierpiących na chorobę refluksową

Refluks żołądkowo-przełykowy to wbrew pozorom częste schorzenie występujące zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Jest ono powszechnie spotykane u pacjentów różnej płci i w różnym wieku. Warto jednak mieć na uwadze, iż nieleczony problem z refluksem w wielu sytuacjach może prowadzić do rozwoju wielu dalszych chorób.

Pojawiające się problemy trawienne w prosty sposób łączymy z refluksem żołądkowo-przełykowym. Co jednak łączy to schorzenie z bólem odcinka szyjnego? 


Spis treści:

  • Refluks żołądkowo-przełykowy a ból odcinka szyjnego.
  • Co łączy refluks żołądkowo-przełykowy z bólem odcinka szyjnego?
  • Czym objawiają się te problemy? Jak sobie z nimi radzić?
  • Fizjoterapia w chorobie refluksowej.
  • Jak zdiagnozować chorobę refluksową?


  Refluks żołądkowo-przełykowy a ból odcinka szyjnego

  Żołądek i odcinek szyjny kręgosłupa to na pierwszy rzut oka dwa zupełnie różne i niepołączone ze sobą układy. Charakteryzują je zupełnie inne dolegliwości, które mają odmienne podłoże. Jednak pacjenci cierpiący na refluks żołądkowo-przełykowy nierzadko skarżą się także na problemy bólowe dotyczące odcinka szyjnego kręgosłupa. Warto więc wiedzieć, iż mogą one wykazywać wspólne cechy, co pozwala stwierdzić, iż problemy w odcinku szyjnym występują jako następstwo problemów żołądkowych. 

  Refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie powodujące nieprzyjemne cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Podczas tego procesu ze względu na obecność kwasu żołądkowego powstaje przewlekły stan zapalny, który z czasem może przeistoczyć się również do postaci przełyku Barreta. To groźne powikłanie, które zaognione i nieleczone może prowadzić nawet do raka przełyku. Dlatego też tak ważna jest właściwa profilaktyka problemów żołądkowo-trawiennych. 

  Problemy z bólem odcinka szyjnego, ucisk czy sztywność tego obszaru, to częste problemy, z którymi zmagają się pacjenci. Są to nieprzyjemne dolegliwości, powodujące ograniczoną swobodę ruchu oraz znaczny dyskomfort. Jednak zbyt rzadko są one łączone z problemami żołądkowymi


  Co łączy refluks żołądkowo-przełykowy z bólem odcinka szyjnego?

  Refluks w ogólnym ujęciu objawia się nieprzyjemnymi odczuciami połączonymi z wyrzucaniem treści żołądkowej do przełyku, powodując wrażenia podobne do wymiotów. Jest to związane z nieodpowiednią pracą mięśni przełyku. Oprócz tego pacjenci odczuwają również pieczenie i ból w nadbrzuszu, za mostkiem, a także odczuwalny w gardle jako kwasota w jamie ustnej. Jest to związane z przemieszczaniem się treści żołądkowej, a wraz z nią kwasu solnego i enzymów trawiennych, które odpowiadają za nieprzyjemne odczucia. Niemniej jednak te objawy w żaden sposób nie są łączone z problemami bólowymi w obrębie szyi. To duży błąd.  


  Choć refluks i bóle odcinka szyjnego to dwie różne dolegliwości, łączy je jednak wspólne unerwienie. W przeponie jest to odcinek C3, C4 i C5 kręgosłupa z odcinka szyjnego. Dzięki tym właśnie odcinkom są one ze sobą połączone zakończeniami nerwowymi. Dlatego też wszelkie wynikłe spięcia oraz odczucia bólowe wyczuwalne są zarówno w mięśniach przepony, jak i również w odcinku szyjnym, powodując odczuwalny dyskomfort w tej sferze. Ze względu na występujące zaburzenia w prawidłowej pracy przełyku, zakończenia nerwowe przesyłają odpowiednie bodźce do wybranych odcinków szyjnych, które z kolei odczytywane są jako bóle w tej okolicy. Dodatkowo problemy te nasilane mogą być również poprzez stres. Dlatego też jest to złożony problem. 


  Czym objawiają się te problemy? Jak sobie z nimi radzić?

  Refluks żołądkowo-przełykowy jak również odczuwalny ból odcinka szyjnego to dość istotne problemy, które znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Ograniczona ruchomość głowy może wpływać negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale także na wykonywanie codziennych czynności. Dyskomfort z tym związany oraz znaczne napięcie są skuteczną przeszkodą w podejmowaniu działań i obowiązków. Choć powód tych problemów w tym przypadku jest zupełnie inny, to często oprócz leczenia farmakologicznego obecnych problemów żołądkowych warto włączyć także wsparcie fizjoterapeutyczne. Dodatkowo należy wspomóc się odpowiednią, lekkostrawną dietą, najlepiej z przeważającą ilością produktów roślinnych. 

  Najczęściej występujące objawy refluksu żołądkowo-przełykowego to:

  • zgaga,
  • kwasowy posmak,
  • odczucia cofania się treści żołądkowej do przełyku,
  • ból i pieczenie w klatce piersiowej,
  • ból szyi i karku. 


  Fizjoterapia w chorobie refluksowej

  Fizjoterapia to skuteczne wsparcie w razie wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego. Ma ona za zadanie uporać się z problemami somatycznymi, które pojawiają się jako skutek nadmiernego oddziaływania bodźców. W tym miejscu nierzadko pojawiają się więc mocne bóle głowy, mostka czy kręgosłupa. Wykorzystując techniki manualne (takie jak na przykład masaże twarzy), czy osteopatie, można zastosować je, jako skuteczne wsparcie w problemach bólowych. Jest tak, ponieważ istnieją szczególne miejsca, które wymagają odpowiedniego podejścia i działania, podczas terapii. Są to:

  • Przepona i klatka piersiowa,
  • Żołądek,
  • Kręgosłup (odcinki C3, C4 i C5),
  • Głowa.

  Właściwie zastosowane leczenie fizjoterapeutyczne z OsteomMedic dla pacjentów borykających się z refluksem może być naprawdę skuteczne i przynieść widoczne rezultaty w ogólnej poprawie stanu zdrowia oraz samopoczucia. Stosowane zarówno jako wsparcie metod farmakologicznych lub element terapii łączonej, pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w stosunkowo krótkim odstępie czasu, co jest kluczowym czynnikiem dla większości pacjentów borykających się z tym problemem.


  Jak zdiagnozować chorobę refluksową?

  W problemie choroby refluksowej kluczowy jest wywiad lekarski oraz zgłaszane przez pacjenta objawy. Często są one wystarczające do właściwego rozpoznania problemu, ze względu na fakt, iż są bardzo charakterystyczne. Warto wykonać także odpowiednie badania, takie jak gastroskopia, manometria czy 24-godzinna pH-metria przełyku. Dzięki nim można stwierdzić obecność problemów związanych z przełykiem, takich jak zaczerwienienia czy nadżerki, a także przepukliny przepony oraz ewentualne powikłania. W leczeniu duże znaczenie ma zarówno czas, jak i również podjęcie odpowiednich działań i wykorzystanie możliwości, jakie na tym polu zapewnia fizjoterapia. To skuteczne metody na właściwe wykrycie oraz pozbycie się problemów związanych z chorobą refluksową, która często bagatelizowana może prowadzić do poważniejszych problemów. 

  Nasze zabiegi które Ci pomogą