Spis treści:
- Po jakim czasie od porodu do fizjoterapeuty?
- Po jakim czasie od porodu do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Kiedy iść do fizjoterapeuty z noworodkiem?
- Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Po jakim czasie od porodu do fizjoterapeuty?
Terapia uroginekologiczna, wbrew pozorom nie jest dedykowana wyłącznie kobietom. Dyscyplina zajmuje się przede wszystkim profilaktyką, ale także leczeniem i diagnostyką chorób i dolegliwości w obrębie mięśni dna macicy. Jest to specyficzne miejsce, ponieważ kończą się tu aż trzy układy - pokarmowy, moczowy oraz rozrodczy, dlatego dysfunkcje uroginekologiczne mogą powodować pojawienie się zróżnicowanych symptomów, w tym nietrzymanie stolca lub moczu, ból podczas stosunku, u mężczyzn problemy z erekcją.
Najczęściej fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga kobietom w ciąży oraz po porodzie, ponieważ są to sytuacje, w których w sposób szczególny mięśnie dna miednicy narażone są na obciążenie. 🤰 Z tego powodu panie są bardziej narażone na dysfunkcje mięśni dna macicy, co prowadzi do dalszych poważnych problemów. Rozluźnienie powięzi, przeniesienie środka ciężkości czy wzmożone napięcie mięśniowe, to tylko wybrane trudności, z którymi wiąże się ten szczególny etap w życiu kobiety.
Również poród jest dla pań wydarzeniem bardzo trudnym, które istotnie wpływa na cały organizm.
Podstawą działania fizjoterapeuty uroginekologicznego jest podejmowanie czynności nieinwazyjnych, w celu poprawy stanu pacjentki i przywrócenia pełnej sprawności. 🙌 Wykorzystywanymi w codziennej pracy metodami są:
✅ terapia manualna;
✅ terapia ruchem;
✅ techniki oddechowe.
Należy pamiętać, że terapia uroginekologiczna kobiet w ciąży możliwa jest, jeśli nie istnieją przeciwwskazania medyczne do realizacji określonych ćwiczeń. Natomiast u pań po porodzie wiele zależy od rodzaju porodu oraz jego przebiegu.
Po jakim czasie od porodu do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Specjaliści zalecają, aby panie umówiły pierwszą wizytę u specjalisty ok. 4-6 tygodni po porodzie. To optymalny moment, ponieważ organizm kobiety potrzebuje czasu na regenerację. 💆♀️ Te pierwsze tygodnie są bardzo ważne, tkanki goją się, a ćwiczenia fizjoterapeutyczne nie powodują silnych dolegliwości bólowych. Proces dochodzenia do siebie tkanek nie jest jeszcze jednak zakończony, w związku z czym dość łatwo poddają się one działaniom fizjoterapeuty.
Wizyta u specjalisty wymaga od kobiety przygotowania. Bardzo ważne dla procesu oceny kondycji mięśni dna miednicy będą informacje dotyczące przebiegu ciąży i porodu, występujące komplikacje, czy doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza, czasu trwania porodu, dane dotyczące wielkości dziecka. Ważne są również informacje dotyczące chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, suplementów diety, czy wykonywanej pracy. ✍️
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna być traktowana jako jeden z elementów szeroko rozumianej profilaktyki. Problemy uroginekologiczne wystąpić mogą nawet w dłuższej perspektywie czasu. Specjalista bardzo skrupulatnie ocenia stan mięśni miednicy, biorąc pod uwagę informacje uzyskane w wywiadzie i podczas badania. 👩⚕️
Kiedy iść do fizjoterapeuty z noworodkiem?
Coraz większa świadomość rodziców sprawia, że bardzo poważnie podchodzą oni do kwestii związanych z prawidłowym rozwojem swojego dziecka. 👶🍼 Podstawowa profilaktyka obejmuje zazwyczaj konsultacje z fizjoterapeutą oraz neurologopedą, specjaliści mogą bardzo dokładnie określić czy noworodek rozwija się prawidłowo.
Specjaliści podkreślają, że najlepiej, aby pierwszą wizytę u fizjoterapeuty umówić, zanim dziecko ukończy 3 miesiąc życia. Ważne, aby mieć świadomość, że im szybciej zostaną zdiagnozowane ewentualne nieprawidłowości, tym większa szansa na skuteczną i efektywną rehabilitację. Ponadto rodzice powinni od początku uważnie obserwować malucha, a jeśli zauważą niepokojące symptomy, wizytę warto umówić jak najwcześniej.
Wizytę u specjalisty należy umówić jak najszybciej gdy:
✅ maluch preferuje pozycję leżenia wyłącznie na brzuchu lub na plecach;
✅ dziecko preferuje jedną ze stron, tzn. leżąc kieruje twarz i patrzy wyłącznie w jedną stronę;
✅ sprawia wrażenie wyjątkowo silnego, w pierwszym kwartale wyraźnie podnosi głowę do góry, potrafi obrócić się z brzucha na plecy.
Występujących dolegliwości nie można bagatelizować, bo im szybciej zdiagnozowane będą problemy, im szybciej wprowadzona będzie terapia, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia i dalszy, harmonijny rozwój.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Do specjalisty najczęściej trafiają panie, u których po ciąży lub porodzie pojawiły się komplikacje i dolegliwości związane z mięśniami dna miednicy. Na konsultację warto jednak umówić się nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się być w porządku. 👩⚕️ Fizjoterapeuta uroginekologiczny oceni kondycję tkanek i zaleci odpowiednie postępowanie oraz ćwiczenia, których celem będzie wzmocnienie i regeneracja.
Dla kogo dedykowana jest pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego? Z jakimi problemami należy udać się do specjalisty i jakie choroby leczy? Z pomocy fizjoterapeuty powinny w szczególności korzystać panie, u których wystąpiły następujące dolegliwości:
✅ rozejście mięśnia prostego brzucha;
✅ rozejście spojenia łonowego;
✅ nietrzymanie moczu, gazów, stolca, problemy te związane są z fizjologicznym przebiegiem porodu, aby dziecko mogło bez trudu przejść przez kanał rodny, mięśnie dna miednicy mocno się rozciągają, ich regeneracja i powrót do pierwotnego stanu jest możliwy, wymaga jednak czasu, a często także odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego;
✅ obniżenie narządów miednicy, stan ten jest konsekwencją zbyt słabych mięśni dna miednicy, u pań zmagających się z tym problemem występować mogą problemy z mikcją, ból odczuwany podczas stosunku, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadania macicy;
✅ blizny oraz zrosty, zarówno powstałe po cesarskim cięciu, jak i porodzie naturalnym, w czasie porodu siłami natury może dojść do popękania krocza, konieczne może też być jego nacięcie, blizny mogą powodować ból i dyskomfort.
Fizjoterapię po ciąży i porodzie warto jednak traktować nie tylko jako pomoc przy pojawiających się problemach, ale też jako element profilaktyki, który może pomóc przed powikłaniami w przyszłości. 🤰
Terapia nietrzymania moczu jest jednym z częstszych problemów zdrowotnych, z jakimi kobiety zgłaszają się do specjalisty. 🩺 Jest to stan, w którym dochodzi do niezależne od woli, nieświadome oddawanie moczu, przy czym dochodzić może zarówno do częściowego, jak i całkowitego opróżniania pęcherza. W zależności od nasilenia problemu, dobierana jest odpowiednia rehabilitacja mięśni dna miednicy, zdarza się jednak, że stan mięśni miednicy jest na tyle poważny, że w procesie leczenia muszą zostać wykonane odpowiednie zabiegi uroginekologiczne. Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne, a w zależności od sytuacji wyróżnia się:
✅ wysiłkowe nietrzymanie moczu;
✅ nietrzymanie moczu z przepełnienia;
✅ nietrzymanie moczu z nagłym parciem.
Konsultacja u fizjoterapeuty pozwala ustalić, z jakim wariantem problemu zmaga się kobieta oraz jakie działania przyniosą realną poprawę. 🤗 Najczęściej występującą postacią nietrzymania moczu jest wariant wysiłkowy. Jego przyczyną jest zazwyczaj problem z mięśniami dna miednicy, które gdy są osłabione, nie spełniają należycie swojej funkcji, nie zasikają bowiem wystarczająco cewki moczowej, w konsekwencji czego dochodzi do bezwiednego opróżniania pęcherza.
Duży wpływ na rozluźnianie mięśni dna miednicy w czasie ciąży i porodu ma ogólna kondycja organizmu i napięcie mięśni dna miednicy jeszcze przed ciążą. Porada u fizjoterapeuty to doskonałe rozwiązanie dla pań planujących dziecko, jako element profilaktyki uroginekologicznej. Specjalista ocenia funkcjonowanie mięśni dna miednicy, a jeśli stwierdzi nieprawidłowości zaleci indywidualnie dopasowanie ćwiczenia mięśni dna miednicy, pozwalające na poprawę napięcia i wzmocnienie mięśni dna miednicy. 🙌
Terapia uroginekologiczna zaplanowana indywidualnie i dostosowana do potrzeb pacjentki jest najważniejsza. Dysfunkcje mięśni dna miednicy niosą ze sobą wiele problemów zdrowotnych, które istotnie wpływają na komfort życia. Wzmocnienie mięśni dna miednicy powinno być jednym z ważniejszych elementów rekonwalescencji po ciąży i porodzie. 👶🍼 Specjaliści podkreślają również, że ocena mięśni dna miednicy powinna być elementem profilaktyki, bo rozluźnienie mięśni dna miednicy jest poważnym problemem, który im później zostanie zdiagnozowany, tym ciężej jest powrócić do pożądanej kondycji, a leczenie nietrzymania moczu może przebiegać dłużej.