Nocne zgrzytanie zębami - fizjoterapia

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
W tym tekście połączymy, na pierwszy rzut oka, całkowicie oddzielne 3 dziedziny jakimi są: stres, problemy natury stomatologicznej oraz pomoc fizjoterapeuty.

Ok, stres wraz z fizjoterapią, a konkretnie technikami rozluźniania napięć oraz masaż leczniczy w Kraków, możemy zrozumieć, bo ma to dość często miejsce. Ale co tutaj może robić stomatologia?

Czy odkryto połączenie bólu zębów z fizjoterapią? Odpowiadając od razu na pytanie: po części tak. Oczywiście, jeśli mamy na myśli bruksizm.

Dziwnie brzmiące określenie z którym większość z Nas się nie spotkała do tej pory to inaczej mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Problem zgrzytania zębami dotyka 1 na 10 osób. Całkiem sporo mając na uwadze fakt, że duża część pacjentów nie jest świadoma istnienia dolegliwości. Zgłaszamy się do specjalistów: stomatologa, neurologa czy fizjoterapeuty ze skutkami wywołanymi nocnym bruksizmem.

Dopiero po przeprowadzonym wywiadzie dochodzimy do wniosku co tak naprawdę stoi za Naszymi dolegliwościami. Tak więc, liczba cierpiących na mimowolne zgrzytanie zębami może być po prostu niedowartościowana nawet 3-krotnie.


Do czego prowadzi zgrzytanie zębami – objawy bruksizmu

Możemy rozróżnić dwa rodzaje bruksizmu, a mianowicie dzienny i nocny. Gdy mamy do czynienia z dziennym bruksizmem, w bardzo rzadkich przypadkach spotykamy się z mimowolnym zgrzytaniem. Tutaj większość przypadków to mocne zaciskanie szczęki. Występuje ono samoistnie i dopiero po chwili je zauważamy rozluźniając mięśnie żuchwy.

Natomiast bruksizm nocny to głównie zgrzytanie, polegające na zaciskaniu mocno szczęk i wykonywaniu ruchów na boki. Jednak pierwsze symptomy wskazujące, że posiadamy ten problem, są praktycznie nie do zauważenia przez Nas samych. Ale spokojnie, tutaj możemy liczyć na swoich bliskich, którzy nie mogąc spać przez odgłosy zgrzytania, rano z pewnością zwrócą Nam stosowną uwagę.

Dlatego nie bagatelizujmy uwag osób z otoczenia, a poszukajmy czym szybciej pomocy w tym zakresie. Gdyż dla Nas samych zgrzytanie może być dużym problemem. W pierwszej kolejności odczują to zęby, które staną się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Mówimy tu m.in. o popękanym szkliwie, startych koronach zębów, ubytkach klinowych, odsłoniętych szyjkach zębowych, krwawieniu dziąseł podczas szczotkowania, a w skrajnych przypadkach do rozchwiania i w konsekwencji utraty zębów.

Również sam zgryz często ulega deformacji na skutek nocnych pozgrzytań zębami. I pomimo tak szerokich objawów zgrzytania na zęby, skutki nie ograniczają się tylko do nich. Istnieje kilka charakterystycznych symptomów, które sugerują, że możemy mieć problem z bruksizmem.

- męczące bóle głowy,

- bóle szczęki

- szumy uszne ból w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa

- zmiany w obrębie żuchwy – staje się ona masywniejsza i bardziej kwadratowa (ze względu na napięcie mięśni podczas zaciskania zębów)

- problemy z otwarciem szeroko ust częstsze stany zapalne w jamie ustnej

- bóle karku i pleców

- napięcie w okolicy barku

- odczuwane napięcie w okolicy żuchwy

- zaburzenia snu ciągłe poczucie zmęczenia


Przy tych dolegliwościach większość osób poszukuje właśnie pomocy fizjoterapeutów np. w Naszej placówce fizjoterapia Kraków.


Skąd się bierze zgrzytanie zębami – przyczyny bruksizmu

Przyczyny występowania mimowolnego zgrzytania zębami czy to w dzień, czy w nocy, nie zostały do końca poznane. Możemy natknąć się na kilka teorii, a każda może być prawdziwa i wnosić nowe spostrzeżenia.

Jednymi z nich są przyczyny zdrowotne i wywodzące się z nieprawidłowości zgryzu. Według niej odpowiada za bruksizm nieleczona wada zgryzu, która łączy się z nadmiernego napięcia mięśni żwaczy. Mięśnie te w godzinach nocnych przechodzą długotrwały skurcz, co powoduje właśnie nieświadome zgrzytanie zębami kiedy śpimy.

Również inne dolegliwości zdrowotne mogą wpływać na zacisk szczęki. Są to urazy twarzoczaszki, różnego rodzaju padaczki, tężec oraz zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych. Dużą role odgrywają również zmiany w obrębie układu nerwowego oraz czynniki psychiczne, czyli występowanie objawów na tle nerwowym.

Dlatego na bruksizm uskarżać mogą się, z większą częstotliwością, osoby z zaburzeniami lękowymi. Tak zwana osobowość lękowa objawia się stałym odczuwaniem lęku o różnej intensywności przed rzeczywistością, w zmiennym sensie rozumienia. Zaburzenia nerwicowe również przyczyniają się do wzmożonego napięcia mięśni żuchwy. W chwilach napięcia, lęku, zdenerwowania napinamy mięśnie głównie twarzy. Stąd wzięło się znane powiedzenie „zacisnąć zęby i iść dalej” Również dzieci nie omijają problemy z nocnym zgrzytaniem zębami.

Rodzice bardzo często zauważają u swoich dzieci w ciągu nocy krótki moment, w którym da się usłyszeć charakterystyczny odgłos zgrzytania, dobiegający od dziecka. Tutaj, tak jak w przypadku osób dorosłych, przyczynami mogą być przebyte sytuacje stresowe w szkole, w domu lub nawet w przedszkolu. Bądź po prostu zachodzi wada zgryzu, wtedy czym prędzej musimy udać się do stomatologa lub ortodonty. Innymi powodami mogą być:

- reakcja na ból głowy

- reakcja na ból uszu

- reakcja na zażywane leki

- choroby pasożytnicze

- wyżynanie się kolejnych zębów


Metody leczenia zgrzytania zębami

Gdy poznamy przyczynę bruksizmu o wiele łatwiej jest Nam znaleźć skuteczną terapię. Niestety, w wielu przypadkach trudno określić jedną główną rzecz powodującą zgrzytanie zębami w nocy jak i za dnia. Dlatego polecane jest od razu działanie wielokierunkowe. Najlepsze rezultaty przyniesie Nam łączenie terapii u specjalistów z dziedziny stomatologii, psychoterapii, fizjoterapii, a czasem neurologii.

Szereg spotkań ze stomatologiem jest konieczny, jeśli mamy nawet drobne problemy ze zgryzem, które jednak wymagają korekty np. za pomocą aparatu ortodontycznego. Dobrze sprawdzają się też szyny zgryzowe lub relaksacyjne, które chronią uzębienie przed uszkodzeniami, a tym samym pozwalają na późniejszą odbudowę już istniejących ubytków powstałych na skutek zgrzytania zębami przez sen. Szyny stosuje się przez okres około 6 tygodni, zakładając je na noc. Ich celem jest rozluźnienie napiętych mięśni szczęki oraz zapobieganie zdzieraniu się zębów.

Inną metodą jest wstrzyknięcie w mięśnie żwaczy toksyną botulinową. Popularny w medycynie estetycznej botoks może skutecznie spowodować rozluźnienie mięśni oraz osłabienie ich siły działania. Sam zabieg, choć polecany osobą u których zawiodły inne metody, jest nie trwały w swym działaniu. Dlatego traktowany jest jako środek bezpieczny i leczący doraźnie na jakiś czas.

Jeśli w swoim życiu odczuwamy nadmierny stres, lęk związany z różnymi sytuacjami to warto zastanowić się nad pomocą psychologa lub/i psychoterapeuty. W czasie sesji psychoterapeutycznych będziemy mogli zagłębić się w przyczynę problemu i dzięki tej wiedzy postarać się zmienić swój tryb życia. Z pewnością pomoże również znalezienie własnego sposobu na odprężenie. Mogą być to długie spacery, joga, rozluźniające kąpiele, medytacja czy masaż leczniczy w Kraków. Głównie abyśmy kładąc się spać czuli miłe rozprężenie Naszych mięśni.


Pacjent z bruksizmem u Fizjoterapeuty

Dobrym pomysłem będzie również umówienie wizyty u fizjoterapeuty. Fizjoterapia ma duży wpływ na rozwiązywanie problemów z bruksizmem. Obok stomatologii to właśnie ona jest najważniejszą dziedziną, która zajmuje się przynoszeniem ulgi w tego typu schorzeniach. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi z Nami wywiad, aby spróbować ustalić przyczyny zgrzytania zębami. Specjalista powinien także ocenić zakres ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym oraz stopień napięcia w mięśniach i więzadłach.

Taka terapia kładzie głównie nacisk na inaktywację punktów spustowych, czyli takich miejsc w mięśniach lub powięziach, które są nadwrażliwe. Do tego celu stosuje się zwykle techniki:

- aktywnego rozluźniania

- mobilizacji uciskowej

- uwalniania pozycyjnego

- poizometrycznej relaksacji mięśni

- rozluźniania mięśniowo-powięziowego

- techniki hamowania nerwowo-mięśniowego

- masaż tkanek głębokich


W niektórych przypadkach pozytywne efekty przyniesie też terapia czaszkowo-krzyżowa oraz rozluźnianie mięśni szyi i obręczy barkowej. Ta druga opcja jest szczególnie polecana osobom, które skarżą się na szumy w uszach oraz ból stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego jeśli odczuwasz podobne problemy, umów się już dzisiaj na terapia manualna w Nowa Huta.

Nasze zabiegi które Ci pomogą