Przygotowanie do aktywnego porodu

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Poród to wydarzenie, na które każda kobieta czeka z niecierpliwością, a jednocześnie z obawą, czy wszystko pójdzie dobrze. Jedną z ważnych kwestii jest odpowiednie przygotowanie, ale czym jest aktywny poród i w jaki sposób najlepiej się do niego przygotować?

Spis treści:

  1. Aktywny poród - co to jest?

  2. Co zrobić żeby mieć lekki poród?

  3. Jak fizycznie przygotować się do porodu?

  4. Czy do porodu trzeba zdjąć paznokcie?

  5. Jak się golić do porodu?

  6. Jak rozciągnąć pochwę przed porodem?

Poród to wydarzenie, na które każda kobieta czeka z niecierpliwością, a jednocześnie z obawą, czy wszystko pójdzie dobrze. Jedną z ważnych kwestii jest odpowiednie przygotowanie, ale czym jest aktywny poród i w jaki sposób najlepiej się do niego przygotować?


Aktywny poród - co to jest?

W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost świadomości kobiet ciężarnych co do możliwości przebiegu porodu, sposobów łagodzenia bólu oraz praw, jakie posiada pacjentka. Coraz częściej mówi się o aktywnym porodzie, jako alternatywie, która wpisuje się w zmieniające się trendy, uwzględniające najnowsze badania i preferencje pań.

Podczas aktywnego porodu kobieta może swobodnie przemieszczać się, a pozycje, które przyjmują mają maksymalnie zwiększyć jej komfort i pomóc w radzeniu sobie z bólem porodowym. Przyjmuje się, że podstawowe założenia porodu aktywnego oparte są o intuicyjne oraz jak najbardziej naturalne schematy postępowania czy techniki ułożenia ciała, wszystko w myśl zaufania naturze. Taki poród jest zatem nastawiony na bardzo indywidualne podejście, wsłuchanie się w organizm kobiety. Wśród najważniejszych cech porodu aktywnego wyróżnić można w szczególności:

zachowanie aktywności ruchowej, możliwość zmiany pozycji wygodnej dla kobiety;

stawianie na swobodę i autonomię, czyli pozostawienie możliwości podejmowania decyzji kobiecie rodzącej, opracowywanie tzw. planu porodu;

wykorzystanie naturalnych metod łagodzenia bólu, tj. niefarmakologiczne, w zależności od placówki mogą to być np. ciepła kąpiel, masaż, aromaterapia, muzykoterapia, techniki oddychania;

wsparcie, obecność bliskiej osoby, emocjonalne przygotowanie do porodu;

w miarę możliwości - ograniczenie interwencji medycznych do niezbędnego minimum, czyli do sytuacji, w których ich zastosowanie jest absolutnie konieczne dla zdrowia i życia kobiety i dziecka.

Idea aktywnego porodu nawiązuje w zasadzie do fizjologicznych i naturalnych kwestii. Ważne jest pozostawanie w harmonii i zgodzie ze swoim ciałem. Taka postawa wymaga od kobiety i personelu dużej wiedzy i wysokiego poziomu świadomości.


Co zrobić żeby mieć lekki poród?

Z całą pewnością poród jest bardzo ważnym, ale też trudnym doświadczeniem. Wiele kobiet podchodzi do tematu z dużą rezerwą, niepokojem, a nawet lękiem. Często wynikają one z niewiedzy i braku właściwego przygotowania. Wiele trudności pokonać można poprzez oswojenie się z tematem oraz zgłębienie tematu aktywnego porodu.

Fundamentem jest przede wszystkim wiedza i przygotowywanie się do porodu od początku ciąży. Lektura poradników, regularne badania, a także kursy organizowane w ramach tzw. szkół rodzenia. Dzięki nim ciężarna poznaje skuteczne techniki relaksacyjne, metody oddychania, które pomagają wyciszyć emocje oraz w pewnym stopniu regulować ból.

Podczas samego porodu doskonale sprawdzi się także ruch. Dużym udogodnieniem może być też zmiana pozycji porodowej, wbrew pozorom kobieta w czasie porodu nie musi cały czas przyjmować jedną pozycję, ich zmiana może być kluczowa dla osiągnięcia optymalnego komfortu i radzenia sobie z bólem. Duże znaczenie odgrywa tu także kobieca intuicja. Wśród najczęściej wymienianych pozycji porodowych wskazuje się:

pozycja w klęku, gdy kobieta pochyla się do przodu;

kręcenie biodrami podczas siedzenia na piłce;

siad w klęku;

✅ podparcie o osobę towarzyszącą;

✅ pozycje relaksujące;

✅ parcie w pozycji kucającej;

✅ klęczenie na łóżku porodowym;

✅ parcie w pozycji siedzącej;

✅ parcie w klęku poziomym lub przy wsparciu osoby towarzyszącej.

Bardzo ważną kwestią jest to, że wybór odpowiedniej pozycji powinien zostać pozostawiony kobiecie. To rodząca, intuicyjnie wie, która z pozycji jest dla niej optymalna, jak czuje się najlepiej, w jakiej pozycji ból staje się akceptowalny. Elementy te sprawiają, że poród może przebiegać sprawniej i szybciej. Stwierdzono, że ćwiczenia wpływają na produkcję endorfin, czyli hormonów, odpowiadających m.in. za łagodzenie bólu, poprawę nastroju czy wspomagające redukcję stresu.


Jak fizycznie przygotować się do porodu?

Cesarskie cięcie jest operacją, w której kobieta musi poddać się odpowiednim procedurom. Operacja powinna być wykonywana w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia kobiety i dziecka, gdy pojawią się komplikacje uniemożliwiające fizjologiczny poród. Bardzo ważne jest przygotowanie ciała do porodu naturalnego, który jest wielkim wydarzeniem. Poród siłami natury to ciężka praca, zarówno dla matki, jak i dziecka. Aby wszystko zakończyło się pomyślnie, kobieta musi wiedzieć co ją czeka, jakie są fazy porodu oraz w jaki sposób powinna zachowywać się na każdym etapie. Czynności, takie jak nauka parcia, przygotowanie krocza, stosowanie się do instrukcji przekazywanych przez położną są kluczowe.

Przygotowania do porodu naturalnego rozpoczynają się już w czasie ciąży. Zachodzące w organizmie zmiany są bardzo istotne, jednak dzieją się one poza kobietą, wynikają bowiem z biologicznego cyklu. Ważne jest natomiast świadome przygotowanie i zdobywanie wiedzy. Jedną z kluczowych czynności, jakie trenowane są podczas zajęć w szkołach rodzenia jest nauka oddychania. Mimo że jest to naturalna czynność, podejmowana przez człowieka każdego dnia, to oddech porodowy zyskuje szczególne znaczenie. Pomaga zapanować nad stresem, a nawet łagodzi ból.

Duże znaczenie ma także odpowiednia aktywność fizyczna w ciąży. Indywidualne przygotowanie do porodu powinno uwzględniać stan zdrowia matki i przebieg ciąży. Ważne są nie tylko ćwiczenia przed porodem, ale i odpowiednia dawka ruchu w ciąży. Prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń i aktywności ruchowej.


Czy do porodu trzeba zdjąć paznokcie?

Dbając o swój wygląd panie często decydują się na wykonanie perfekcyjnych paznokci. W związku z tym pojawia się problem - czy w ramach przygotowania do porodu należy zadbać o ich ściągnięcie? Co do zasady poród siłami natury nie wymaga usunięcia paznokci, jednak w wielu szpitalach panie mogą zostać poproszone o odpowiednie przygotowanie dłoni. Dzieje się tak dlatego, że paznokcie mogą utrudniać prawidłowe monitorowanie pacjentki w czasie porodu, w tym wykonanie badania pulsoksymetrycznego. Jest to także istotna kwestia w kontekście higieny połogu oraz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Kwestię paznokci najlepiej jest omówić z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.


Jak się golić do porodu?

Golenie miejsc intymnych to indywidualna kwestia każdej z pań. W czasie porodu ani położna, ani lekarz nie mają czasu na zwracanie uwagi na takie kwestie, priorytetem jest bowiem zdrowie kobiety oraz bezpieczeństwo dziecka. Powody, które skłaniają panie do golenia miejsc intymnych są różne, od indywidualnych preferencji, po wygodę czy higienę, dla personelu medycznego nie ma to jednak znaczenia.

Decydując się na golenie, panie powinny pamiętać o tym, aby prawidłowo przeprowadzić cały proces. Konieczne jest golenie na kilka dni przed planowanym terminem porodu. Bezpośrednio po goleniu pojawić się może zaczerwienienie i podrażnienie skóry, co w czasie porodu może powodować dodatkowy ból i uczucie dyskomfortu. Dodatkowo, warto wybrać odpowiednio oświetlone i wygodne miejsce, aby zredukować ryzyko urazów krocza.

Wśród zasad, o których należy pamiętać wymienić należy także wybór dobrej jakości, nowej maszynki. Ostre ostrze zmniejsza ryzyko podrażnień i uszkodzeń skóry. Stosując kosmetyki, takie jak pianki czy kremy do golenia, warto sięgnąć po te o naturalnym składzie, łagodne. Okres ciąży to specyficzny czas, a sporych rozmiarów brzuch może utrudniać golenie. Dużą pomocą może okazać się lusterko.


Jak rozciągnąć pochwę przed porodem?

Jednym z ważniejszych ćwiczeń przed porodem jest zadbanie o ćwiczenia porodowe, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz rozciąganiem krocza. Trening oddechowy wpływa na rozluźnianie mięśni dna miednicy. Pochwa w czasie porodu ulega rozwarciu, a tempo jego uzyskania zależy od wielu czynników. Pomóc mogą tu ćwiczenia porodowe, ruch na piłce oraz odpowiedni oddech porodowy. Jeśli kobieta jeszcze w ciąży wykonywała ćwiczenia mięśni dna miednicy, które zalecił np. fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Rozciąganie pochwy nazywane jest także masażem krocza. Jest on wykonywany po to, aby przyspieszyć skurcze. Jeśli ciąża uznawana jest za donoszoną, to należy rozpocząć masaż, aby doprowadzić do otwarcia dotąd zamkniętego kanału szyjki macicy. Czynności te pomagają również w oddzieleniu dolnego bieguna pęcherza płodowego. Należy podkreślić, że wraz z poszerzeniem kanału rodnego zwiększa się ilość wydzielanej w organizmie oksytocyny, a tempo porodu przyspiesza, macica zaczyna intensywniej kurczyć się, przygotowując się do finału.

Masaż należy wykonywać zachowując odpowiednią higienę. Koniecznie należy zadbać o rozluźnienie całego ciała w tym mięśni dna miednicy i powięzi, a następnie zadbać o prawidłowy oddech. Warto jeszcze raz podkreślić, że świadomy oddech jest podstawą w czasie całego porodu. Niezbędne będą także olejki, ułatwiające wykonanie masażu wewnętrznego. Kobiety decydujące się na samodzielne wykonanie rozciągania krocza muszą pamiętać, że w czasie wykonywania czynności nie można wstrzymywać oddechu, nie można również przeć.

Bibliografia:

  1. https://niezbednikkobiety.wordpress.com/wp-content/uploads/2014/11/balaskas-porod-aktywny-max_dpi.pdf

  2. https://www.sztukaleczenia.pl/pub/2019/1/sztuka-leczenia-2019-59-64.pdf

  3. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46595/33382
  4. https://podyplomie.pl/ginekologia/28599,przygotowanie-do-porodu

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka