Bruksizm - Niewidzialny Wróg Twojego Uśmiechu | fizjoterapia stomatologiczna

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
W ostatnich latach zauważyłem rosnącą liczbę pacjentów zgłaszających się do mojego gabinetu z problemami stomatologicznymi, które często wiążą się z bruksizmem. Ale czy na pewno wszyscy wiemy, czym jest bruksizm? Czy jesteśmy świadomi, jakie może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia? 🤔

🦷💡 Stomatologia to nie tylko ochrona i leczenie zębów. W wielu przypadkach, problematyka stomatologiczna jest powiązana z innymi aspektami naszego zdrowia, takimi jak stres, problemy z układem nerwowym czy genetyką.


Czym jest Burksizm?

Bruksizm 😬🧏🏼‍♀️ to powtarzalna aktywność mięśni żucia, która wiąże się z zaciskaniem i zgrzytaniem zębów, szybkimi ruchami żuchwy lub nieświadomym ustawianiem jej w określonej pozycji. Wszystkie te zachowania mogą mieć miejsce zarówno w dzień (20-30% przypadków) jak i w nocy (13%).


Czynniki Ryzyka Bruksizmu

Silne emocje czy permanentny stres mogą w znaczny sposób przyczynić się do rozwoju bruksizmu. Depresja, stany lękowe, nadmierne skupienie czy nerwica dodatkowo prowokują do pojawienia się tego schorzenia. 👤

Nie tylko czynniki psychologiczne mają wpływ na rozwój bruksizmu. Nieleczone wady zgryzu (genetyka) czy zmiany w układzie nerwowym często mają wpływ na ten problem. Do czynników ryzyka zaliczamy również zaburzenia snu, okluzji jak i problemy z układem pokarmowym - refluks/zgaga. 😵‍💫

Często bruksizm występuje nieświadomie. Około 40% osób z bruksizmem nie zgłasza żadnych objawów. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że emocje czy stres mogą w znaczny sposób przyczynić się do rozwoju tego problemu.


Jakie charakterystyczne objawy i skutki wiążą się z bruksizmem?

 • starte zęby,

 • ból w obrębie twarzy, głowy, czy karku,

 • pęknięcia lub złamania zęba,

 • wyciski na języku, tzw. girlandy,

 • kresa biała (pozioma linia na wewnętrznej powierzchni policzka),

 • recesja, czyli cofanie się dziąseł, które powoduje odsłanianie szyjek zębowych,

 • wrażliwość lub ból zębów podczas kontaktu, np. podczas żucia pokarmu,

 • ubytki zębowe,

 • uszkodzenie protez zębowych czy odbudowanych zębów.


Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna, nazywana również fizjoterapią narządu żucia, to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, która łączy w sobie aspekty medycyny stomatologicznej i fizjoterapii. Zajmuje się diagnozą, leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń funkcjonowania narządu żucia, który obejmuje między innymi zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie żuchwy i twarzy, a także tkanki otaczające.

Zaburzenia funkcjonowania narządu żucia mogą prowadzić do szeregu problemów, takich jak ból twarzy, bóle głowy, problemy z żuciem, bruksizm (zgrzytanie zębami), a nawet problemy z postawą i bóle kręgosłupa. Zadaniem fizjoterapeuty stomatologicznego jest identyfikacja przyczyn tych problemów i opracowanie odpowiedniego planu leczenia, który może obejmować ćwiczenia terapeutyczne, masaż, terapię manualną, edukację pacjenta i wiele innych technik.

Fizjoterapia stomatologiczna może być szczególnie pomocna dla osób, które doświadczają chronicznego bólu twarzy lub innych dolegliwości związanych z narządem żucia, a które nie reagują na tradycyjne metody leczenia stomatologicznego. Może być również ważnym elementem holistycznego podejścia do zdrowia i dobrobytu pacjenta.


Jakie jest rozwiązanie?

Fizjoterapia stomatologiczna może być skuteczną odpowiedzią na te problemy. W leczeniu bruksizmu podstawową kwestią jest edukacja pacjenta. Dzięki autoterapii pacjent będzie mógł świadomie rozluźniać mięśnie w obrębie twarzy, głowy, czy szyi, zarówno w przypadku wzrostu napięcia jak i nieprawidłowego kontaktu zębów.

🤐 Z racji złożonej problematyki pacjent powinien zostać objęty kompleksową opieką zespołu składającego się z lekarza stomatologa, fizjoterapeuty stomatologicznego, psychoterapeuty, czy logopedy.

W trakcie terapii, skuteczne mogą okazać się techniki manualne obniżające odczucia bólowe, praca języka 😛, czy mięśni zwiększające zakres ruchomości żuchwy. Terapia nakierowana na kręgosłup szyjny dodatkowo wyciszy układ nerwowy zmniejszając dyskomfort w obrębie twarzy.💆🏼‍♀️

Fizjoterapia stomatologiczna to podejście do leczenia i zapobiegania problemom związanym z bruksizmem. Dzięki indywidualnemu podejściu i kompleksowemu planowi leczenia, jesteśmy w stanie pomóc pacjentom zmagającym się z tym stanem. Terapia skupia się na nauce pacjenta, jak prawidłowo korzystać z mięśni twarzy, szyi i żuchwy, co pomaga w kontrolowaniu i zmniejszaniu symptomów bruksizmu.

Pracujemy z pacjentami, pomagając im zrozumieć, jak stres i napięcie mogą wpływać na ich mięśnie i zgryz, a następnie uczymy technik zarządzania stresem, które mogą pomóc w kontrolowaniu bruksizmu. Ponadto, możemy pomóc w dobieraniu odpowiednich ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić postawę, co może również pomóc w kontrolowaniu bruksizmu.


Jeśli cierpisz na bruksizm lub masz podejrzenia, że mogłoby Ci to dotyczyć, pamiętaj, że nie jesteś sam. Istnieją specjaliści, którzy mogą Ci pomóc. OsteoMedic to miejsce, gdzie znajdziesz wsparcie i profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że zdrowie to najważniejsze - nie ignoruj swoich problemów i zadbaj o siebie.


Bibliografia

 1. Winocur, E., Gavish, A., Voikovitch, M., Emodi-Perlman, A., & Eli, I. (2006). Drugs and bruxism: a critical review. Journal of Orofacial Pain, 20(1), 75-86.

 2. Manfredini, D., Winocur, E., Guarda-Nardini, L., Paesani, D., & Lobbezoo, F. (2013). Epidemiology of bruxism in adults: a systematic review of the literature. Journal of Orofacial Pain, 27(2), 99-110.

 3. Lobbezoo, F., Ahlberg, J., Glaros, A. G., Kato, T., Koyano, K., Lavigne

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata