🏊❄️Morsowanie - wskazówki, porady. Czy jest zdrowe?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Okres zimy nierozłącznie kojarzy się ze wzrostem zainteresowania aktywnością ludzkich morsów😜. W przekazach medialnych dostrzega się wówczas, że już pierwsze grupy osób zdecydowały się morsować wchodząc do lodowatych jezior. W czym tkwi fenomen tej nietypowej, sportowej aktywności, która co roku intryguje coraz to większą rzeszę zainteresowanych.

Dlaczego duża część społeczeństwa sądzi, że wchodzenie do zimnej wody to prosta droga do nabycia przeziębienia i poważnych chorób — których przecież powinniśmy unikać w dobie niepewnych czasów pandemicznych? Odkłamujemy popularne mity posiłkując się doniesieniami naukowymi. Wskazujemy, jakie zalety niesie za sobą odpowiednie i racjonalne morsowanie.


 • Dlaczego morsowanie budzi tak skrajne emocje?
 • Jakie są konkretne korzyści związane z morsowaniem?
 • Jak bezpiecznie morsować? Bez przygotowań ani rusz
 • Podsumowanie. Czy warto morsować?

 • Dlaczego morsowanie budzi tak skrajne emocje?

  Zimowa, a czasami także wczesnowiosenna aura, sprzyja morsowaniu. Wcale nie chodzi o to, aby zanurzać swoje ciało w wodzie, która niemalże zamarza. Tak naprawdę morsowanie odbywa się w warunkach niskiej, ale nie przesadnie skrajnej temperatury. Doniesienia dotyczące niebezpieczeństw związanych z krótkotrwałym zanurzeniem się w chłodnym jeziorze czy zimnej rzece są mocno przesadzone. Morsowanie nie jest uprawiane po to, aby zaszkodzić swojemu organizmowi, choć wiele osób może wyciągnąć z obserwacji tego typu wnioski. Kąpanie się w lodowatej wodzie ma status sportu kontrowersyjnego, który wiąże się z nienaturalnym dla natury ludzkiej przełamywaniem barier. Czy rzeczywiście aktywność morsów jest skrajnie niebezpieczna?

  Nic bardziej mylnego. Korzyści związane z oddziaływaniem niskiej temperatury na zdrowie człowieka są niepodważalne. Morsowanie jest znane ludzkości już od czasów starożytnych, kiedy to praktykowano zimne kąpiele krzepiące organizm. O zaletach zimowego sportu piszą m.in. R. Wesołowski i M. Gackowska w artykule naukowym pt. Oddziaływanie zimna na organizm człowieka - morsowanie jako forma rekreacji ruchowej. Naukowcy wskazują, że racjonalne morsowanie, czyli takie, które uwzględnia wszelkie wymagane środki ostrożności, zwiększa tolerancję na zimno i przyczynia się do tzw. hartowania organizmu. Przywołują oni także w treści staroegipskie praktyki, które bliźniaczo przypominają dzisiejszą aktywność ludzkich morsów¹.  Morsowanie nad Bagrami w Krakowie [źródło: gazetakrakowska.pl]


  Jakie są konkretne korzyści związane z morsowaniem?