Co jeść w trakcie zwiększonego wysiłku umysłowego?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Odpowiednio zbilansowana dieta wykazuje duży wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również na kondycję mózgu. Przy zwiększonym wysiłku umysłowym koniecznie należy więc wesprzeć swoje zdolności intelektualne prawidłowo skomponowanymi posiłkami.

Właściwie dobrane składniki pomogą bowiem skutecznie usprawnić pracę mózgu, spowolnić procesy starzenia psychicznego, a także znacząco ułatwić przetwarzanie informacji. Co dokładnie powinno znaleźć się w codziennej diecie w trakcie wzmożonego wysiłku umysłowego?


Spis treści:

  1. Węglowodany - podstawowe paliwo mózgu.
  2. Cenne witaminy wspierające intelekt.
  3. Magnez dla prawidłowej pracy mózgu.
  4. Potas na większą sprawność umysłu.
  5. Lecytyna przy dużym obciążeniu intelektualnym.
  6. Nienasycone kwasy tłuszczowe na lepszą pamięć.
  7. Antyoksydanty - zapobieganie procesom starzenia mózgu.


Węglowodany - podstawowe paliwo mózgu

Glukoza to zdecydowanie jeden z najważniejszych związków, mających ogromne znaczenie dla efektywnej pracy mózgu. W diecie wspierającej intelekt nie może więc zapragnąć odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych. Podczas procesu dostarczania organizmowi cukrów dochodzi do stopniowego uwalniania sporej dawki energii, która działa jak zastrzyk paliwa dla mózgu. Dzięki temu w wyjątkowo szybkim tempie zaczyna poprawiać się koncentracja oraz o wiele łatwiej jest skupić się na konkretnym zadaniu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że niedobór węglowodanów w diecie sprawia, że organizm szybciej się męczy, dopada nas drażliwość i przygnębienie. Koniecznie należy więc uwzględnić w swoim codziennym menu produkty zbożowe, warzywa strączkowe, kasze, otręby oraz pełnoziarniste pieczywo. Doskonałym źródłem cukrów są również owoce, które cechuje wysoka zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz błonnika pokarmowego.


Cenne witaminy wspierające intelekt

Witaminy z grupy B pełnią niezwykle istotną rolę w diecie wspomagającej wysiłek umysłowy. Witamina B6, witamina B12, kwas foliowy, tiamina i niacyna w dużym stopniu odpowiadają za funkcjonowanie mózgu i stabilność układu nerwowego, przez co efektywnie wspierają podstawowe funkcje poznawcze, w tym koncentrację, pamięć, myślenie i percepcję. Ponadto zapewniają wysoką sprawność intelektualną, zmniejszają stres, łagodzą napięcie nerwowe, a także pomagają przywrócić równowagę psychiczną. Witaminy z grupy B znajdują się głównie w produktach pełnoziarnistych (pieczywie razowym, kaszach, zbożach, otrębach), bakaliach (orzechach oraz pestkach), roślinach strączkowych, nasionach, warzywach liściastych, drobiu oraz nabiale.


Magnez dla prawidłowej pracy mózgu

Magnez jest jednym z najpotrzebniejszych minerałów, stanowiących podstawę zróżnicowanej diety. Przede wszystkim doskonale chroni układ nerwowy przed stresem oksydacyjnym, reguluje transfer impulsów wytwarzanych pomiędzy neuronami, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Dodatkowo systematyczne przyjmowanie magnezu znacząco zwiększa sprawność umysłową, ułatwia zapamiętywanie, przyswajanie informacji, wspiera koncentrację oraz sprzyja efektywności. Wartościowymi źródłami tego cennego minerału są banany, otręby, pestki, płatki owsiane, kasze, rośliny strączkowe, gorzka czekolada i kakao. Potas na większą sprawność umysłu

Potas to kolejny minerał, który powinno się uwzględnić komponując dietę przy wzmożonym wysiłku umysłowym. To właśnie ten elektrolit poprzez dostarczanie komórkom mózgowym optymalnej ilości niezbędnego tlenu ma bardzo duży wpływ na wyższą sprawność intelektu. Warto również zauważyć, że potas odpowiada za właściwe utrzymanie funkcji nerwowych, prawidłowe nawodnienie organizmu, a także jakość procesów myślowych. Dzięki temu ułatwia logiczne kojarzenie faktów, koncentrację i percepcję. Aby zadbać o wysoką ilość potasu w posiłkach, należy spożywać rośliny strączkowe, orzechy włoskie, pistacje, warzywa liściaste, gorzką czekoladę, ziemniaki, ryby, suszone owoce, kiwi oraz grejfruty.


Lecytyna przy dużym obciążeniu intelektualnym

Lecytyna to związek dedykowany głównie osobom zmagającym się z większym obciążeniem intelektualnym. Tego typu substancja składa się z fosfolipidów, będących podstawowym składnikiem budulcowym błon komórkowych, w tym komórek mózgowych. Niedobór lecytyny doprowadza do pogorszenia się sprawności umysłowej, zaburzeń pamięci, problemów z koncentracją oraz ogólnego zmęczenia organizmu. Systematyczne przyjmowanie związku wraz z posiłkami wspomaga jednak procesy regeneracji komórek i aktywnie pobudza układ nerwowy, przez co można liczyć na jeszcze wydajniejszą pracę mózgu, lepszą produktywność intelektu oraz szybszą naukę. Lecytyna przede wszystkim znajduje się w jajkach, ziarnach słonecznika i rzepaku, orzechach, fasoli, soi i wątróbce. 


Nienasycone kwasy tłuszczowe na lepszą pamięć

Produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza z grupy Omega-3 i Omega-6 powinny stanowić jeden z ważniejszych elementów zróżnicowanej diety. Wykazują one bowiem wiele prozdrowotnych właściwości, w tym aktywne wspieranie prawidłowej pracy mózgu. Osoby borykające się z deficytem tych tłuszczów często mają problemy z pamięcią, otępieniem, formułowaniem myśli, czy skutecznym przyswajaniem nowych informacji. Uzupełnienie codziennego jadłospisu nienasyconymi kwasami pomaga utrzymać podstawowe funkcje poznawcze na najwyższym poziomie oraz pozwala zadbać o niezakłócenie działania ośrodkowego układu nerwowego. Nienasycone kwasy tłuszczowe można odnaleźć w rybach morskich (makrela, łosoś, pstrąg, śledź, czy owocach morza), olejach roślinnych, oliwie z oliwek, soi, pestkach dyni, migdałach oraz nasionach chia. 


Antyoksydanty - zapobieganie procesom starzenia mózgu

Głównym zadaniem antyoksydantów jest przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu komórek, a co za tym idzie hamowanie procesów starzenia. W diecie sprzyjającej intensywnej pracy mózgu nie może więc zabraknąć produktów bogatych w przeciwutleniacze, które zapobiegają niszczeniu komórek mózgowych, jednocześnie pozwalając dłużej cieszyć się znakomitą kondycją intelektualną. Do pożywienia cechującego się wysoką zawartością antyoksydantów należą m.in. owoce, warzywa, oleje roślinne, przyprawy, orzeszki ziemne, dzika róża i zielona herbata. 

W diecie wspierającej zwiększony wysiłek fizyczny warto więc postawić na nieprzetworzone produkty, w tym węglowodany, które staną się doskonałym źródłem energii i efektywnie poprawią wydolność procesów myślowych. Podczas odczuwalnego spadku sprawności poznawczych można dodatkowo sięgać po owoce lub orzechy. Należy też zadbać o aktywność fizyczną i regularne spacery na świeżym powietrzu, pomagające podnieść ilość tlenu w organizmie. Niezwykle przydatne okażą się również masaże (wykonywane np. w klinice fizjoterapii osteomedic.com.pl) oraz sesje w ośrodkach SPA, dzięki którym mózg skuteczniej odpoczywa i szybciej się regeneruje po intensywnej pracy intelektualnej. 

 

Przypisy:

Barnard D.N., Żywność dla mózgu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.

Tomoń R., Wpływ prawidłowego odżywiania na zdolności wysiłkowe sportowców i dzieci, Kraków 2019.


Nasze zabiegi które Ci pomogą