Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
80% populacji doświadczyło przynajmniej raz podczas swojego życia silnego uczucia bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. Z kolei bóle kręgosłupa w okolicy szyjnej dotyczy każdego roku nawet 30% społeczeństwa. Dyskomfort związany z bólami kręgosłupa i kończyn to doświadczenie, z którym wiele osób się pogodziło, dochodząc do wniosku, że „jakoś trzeba z tym żyć”.

Spis treści:

 • Metodyka i wykonywanie ćwiczeń antygrawitacyjnych
 • Przeznaczenie funkcjonalne ćwiczeń antygrawitacyjnych
 • Opis ćwiczeń antygrawitacyjnych
 • Wzmacnianie i rozciąganie mięśni za pomocą technik antygrawitacyjnych
 • Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet w praktyce
 • Wariacje użytkowe ruchów antygrawitacyjnych
 • Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet – podsumowanie

Duża część dolegliwości bólowych kręgosłupa związana jest z występowaniem wad postawy, czyli nieprawidłowego ustawienia niektórych części ciała w warunkach normalnych. Wady, które są nieleczone, mają tendencje do pogłębiania się. Problem, wraz z upływem lat, może się pogarszać.Metodyka i wykonywanie ćwiczeń antygrawitacyjnych

Jednym ze sposobów na ograniczenie rozwoju wad postaw oraz przywróceniu normalnych, skorygowanych pozycji poszczególnych części ciała są ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet. Ich wykonywanie poprzedzają najczęściej serie ćwiczeń elongacyjnych, mających na celu rozciągnięcie poszczególnych części ciała, w tym kręgosłupa. Dzięki wykonywaniu tego typu aktywności organizm zaczyna aktywizować mięśnie sąsiadujące z kręgosłupem wspierając prawidłową postawę. Ćwiczenia antygrawitacyjne mają na celu wypracowanie odpowiedniej postawy poprzez wyrobienie określonych nawyków ruchowych.


Przeznaczenie funkcjonalne ćwiczeń antygrawitacyjnych

Ten rodzaj aktywności polecany jest przede wszystkim dla osób, które od wielu miesięcy lub lat pracują w pozycji siedzącej, bądź w innej pozycji statycznej, wymuszającej nienaturalną pozycję kręgosłupa. Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet mogą być także ogólne wzmocnienie organizmu, poprzez aktywizację mięśni stabilizujących kręgosłup. Warto podkreślić, że zadaniem tych ćwiczeń jest nie tylko pobudzenie mięśni, ale również ochrona stawów przed nadmiernym obciążeniem. Grupa aktywności aktywizacyjnych jest szczególnie polecana dla kobiet, które wykonują swoje obowiązki w statycznej lub zmienionej pozycji ciała.


Opis ćwiczeń antygrawitacyjnych

Ćwiczenia antygrawitacyjne są nie tylko elementem profesjonalnej gimnastyki korekcyjnej, ale mogą równie dobrze być wykonywane samodzielnie, przez każdą zainteresowaną osobę bezpośrednio w domu. Warto również zasięgnąć porady eksperta-fizjoterapeuty, który ma odpowiednią wiedzę w tym temacie. Zgodnie z oficjalną definicją tej grupy aktywności, istotą ćwiczeń antygrawitacyjnych jest zastosowanie obciążeń osiowych przez stymulację w warunkach pionizacji. Oznacza to, że wykonywanie określonych ruchów aktywizuje grupę mięśni antygrawitacyjnych (m.in. mięśnie czworogłowe uda oraz mięśnie trójgłowe łydki). W wyniku tego ruchu następuje proces korekcji wad postawy – ćwiczenie wymusza przyjęcie poprawnej postawy ciała, wykorzystując do tego celu zalety warunków obciążenia osiowego. Ćwiczenia antygrawitacyjne stosuje się wówczas, gdy osoba jest w stanie przez dłuższy czas wymusić utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.


Wzmacnianie i rozciąganie mięśni za pomocą technik antygrawitacyjnych

W praktyce oznacza to, że ćwiczenia antygrawitacyjne mogą być stosowane także przez kobiety w pełni zdrowe, które chcą wzmocnić poszczególne partie ciała wraz z zachowaniem silnego i zdrowego kręgosłupa. Aktywność antygrawitacyjna pozwala również wypracować pewien wzorzec, który będzie cenną wskazówką podczas wykonywania codziennych prac. Organizm jest w stanie zapamiętać i odtworzyć odpowiednią pozycję ciała w różnych warunkach. Z tego też względu ćwiczenia antygrawitacyjne są elementem działań kinezoprofilaktycznych, czyli zapobiegających powstawaniu wad postawy.


Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet w praktyce

Do wykonywania większości popularnych ćwiczeń antygrawitacyjnych wystarczy kawałek wolnej przestrzeni oraz niewielkie obciążenie w postaci np. woreczka piasku lub grochu (określanego mianem woreczka korekcyjnego). Pierwszym z ćwiczeń może być marsz z obciążeniem w pozycji wyprostowanej. Ćwiczący kładzie na głowie obciążnik, dbając o jego równomierne ułożenie na głowie (nie powinien on zwisać czy spadać). Podczas marszu ćwiczący wypycha siłą mięśni szyjnych woreczek w górę, następnie wracając do pozycji wyjściowej. Wypychanie woreczka musi być zsynchronizowane z:

 • przyciąganiem brody w kierunku klatki piersiowej,
 • wydłużaniem karku,
 • wyprostowaniem twarzy,
 • zachowaniem odpowiedniej postawy stojącej,
 • cofnięciem barków,
 • lekkim wypchnięciem klatki piersiowej.


Ćwiczenie wykonuje się przez kilka minut, następnie robiąc sobie przerwę i przechodząc do kolejnych powtórzeń. Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet realizuje się także w pozycji izolowanej, wzmacniając jedynie wybrane części mięśniowe. Sam zakres i różnorodność aktywności jest bardzo duży – kluczem jest jednak wykonywanie ćwiczeń przy zachowaniu obciążenia osiowego, działając kontrująco do kierunku grawitacji.


Wariacje użytkowe ruchów antygrawitacyjnych

Ćwiczenia antygrawitacyjne zaliczane są do grona aktywności czynnych, w których ćwiczący korzysta z osiowego obciążenia, a niekiedy także z obciążeń dodatkowych, takich jak obciążająca piłka. Dużą popularnością cieszy się obecnie aerial yoga, czyli wariacja gimnastyczna czerpiąca całkiem sporo z gimnastyki antygrawitacyjnej. Aerial yoga wykorzystuje techniki i metody antygrawitacyjne, które pozwalają na rozciągnięcie i wzmocnienie wielu partii mięśniowych. Ze względu na to, że ten rodzaj jogi jest bardziej formą akrobatyki, niż gimnastyki korekcyjnej, aktywność polecana jest przede wszystkim dla osób niezmagających się z poważnymi problemami z kręgosłupem czy ruchomością kończyn. Antygrawitacyjna joga pozwala na rozciągnięcie mięśni i jednoczesne zniwelowanie uczucia permanentnego spięcia, jakie może towarzyszyć kobietom pracującym całymi dniami w warunkach biurowych.


Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet – podsumowanie

Ćwiczenia antygrawitacyjne pomagają w czynnym prostowaniu i rozciąganiu kręgosłupa, wymuszając utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Są aktywnością gimnastyczną, profilaktyczną i korekcyjną, dzięki której osoba ćwicząca zaczyna wypracowywać odpowiednie nawyki w kontekście utrzymania poprawnej pozycji ciała. Ćwiczenia antygrawitacyjne dla kobiet pozwalają odciążyć i zrelaksować się, co jest szczególnie pożądane przy towarzyszących bólach pleców. Profesjonalny fizjoterapeuta z osteomedic.com.pl w przystępny sposób wytłumaczy, pokieruje i zrealizuje pełne wsparcie w wykonywaniu ćwiczeń antygrawitacyjnych dla kobiet.


---

1. T. M. Domżał, Przewlekłe nieswoiste bóle krzyża – stara dolegliwość czy nowa choroba neurologiczna?, Polski Przegląd Neurologiczny 2007, s. 147.

2. A. Zwierzchowska, K. Gawlik, Korektywa dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku lub słuchu, Katowice 2006, s. 94.

3. M. Strzępek, Jak dbać o kręgosłup – w zdrowiu i chorobie, https://www.nasztomaszow.pl/wiadomosci/8751,jak-dbac-o-kregoslup-w-zdrowiu-i-chorobie?page=2.

4. Ćwiczenia antygrawitacyjne, https://fizjoterapeuty.pl/kinezyterapia/cwiczenia-antygrawitacyjne.html.

5. M. Strzępek, Jak dbać o kręgosłup – w zdrowiu i chorobie, https://www.nasztomaszow.pl/wiadomosci/8751,jak-dbac-o-kregoslup-w-zdrowiu-i-chorobie?page=2.

6. ĆWICZENIA ANTYGRAWITACYJNE – CZĘŚĆ PIERWSZA, https://www.korekcjawadpostawy.pl/cwiczenia-antygrawitacyjne/.

7. E. Chodźko, Aerial yoga, joga antygrawitacyjna - na czym polega?, https://kobieta.wp.pl/aerial-yoga-joga-antygrawitacyjna-na-czym-polega-6327055576499841a.