Czym jest Dyskopatia? cz1

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Dyskopatia to proces w którym zostaje uszkodzona struktura krążka międzykręgowego. Krążek, inaczej dysk, jest strukturą bardzo dobrze uwodnioną.

Dzięki temu doskonale przenosi i amortyzuje obciążenia. Z powodu nadmiernego przeciążenia dysk zaczyna się odwadniać, przez co staje się mniej wytrzymały na urazy i zmiany zwyrodnieniowe. Uszkodzenia dysku, a dokładniej - pierścienia włóknistego umożliwia przemieszczanie się jądra miażdżystego oraz powstanie jego przepukliny. Powstała przepuklina uciskając na worek oponowy lub korzenie nerwowe powoduje dolegliwości bólowe.
GDZIE?

Do uszkodzeń krążka międzykręgowego dochodzi najczęściej:

• w odcinku szyjnym — ze względu na dużą ruchomość,

• w odcinku lędźwiowo-krzyżowym — ze względu na największe obciążenia biomechaniczne.


KIEDY?

Dyskopatia najczęściej odzywa się około 40 roku życia, na skutek sumy występujących w ciągu całego życia mikrourazów oraz zmniejszonej żywotności krążka i dużej jego elastyczności. Nie wyklucza to jednak występowania dyskopatii u osób młodszych, czy też starszych.


CIEKAWOSTKI:

• u 40% 20-latków i u 80% 50-latków doszło do degeneracji krążka,

• u 30% 20-latków i u 60% 50-latków doszło do uwypuklenia się krążka.


Efektywność rezonansu wynosi między 30 a 50%. Często wypuklina, którą widzimy w badaniach obrazowych to nie przepuklina, a obrzęk dysku, który jest niczym innym, jak stanem zapalnym. Jest to znacznie bardziej optymistyczna sytuacja, ponieważ za pomocą wielu technik możemy ten stan zmniejszyć, a nawet się go pozbyć, o czym chcę Wam opowiedzieć w następnych postach.

Nasze zabiegi które Ci pomogą