Dyskoptia cz3

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Kontynuując temat dyskopatii, zatrzymamy się teraz na chwilę w temacie bólu, który najczęściej skłania nas do wizyty u fizjoterapeuty.

Jest to objaw bardzo zróżnicowany pod względem swojego charakteru, obszaru jaki obejmuje, czy nasilenia. W przebiegu dyskopatii możemy wyróżnić dwa rodzaje bólu: ból chemiczny oraz ból mechaniczny.
Ból mechaniczny

przewodzony jest przez włókna A delta, które wrażliwe są na zmiany mechaniczne środowiska. Dlatego też pojawia się najczęściej podczas ruchu. Ulga przychodzi dopiero wraz z odpoczynkiem. Można go opisać jako ból kłujący i bardzo dobrze zlokalizowany.


Ból chemiczny

przewodzony jest przez włókna typu C, które nie są tak podatne na obciążenia mechaniczne, jak na zmiany chemiczne – np. pojawienie się mediatorów prozapalnych, czy zmiany pH w ich środowisku. Nasila się, gdy pozostajemy w bezruchu przez dłuższy czas, a ruch zmniejsza dolegliwości. Ból chemiczny, często charakteryzowany jest jako paląco – piekący i obszarowy (czyli ciężko określić punktowo źródło bólu).


W zależności od tego, która komponenta przeważa u danego pacjenta, postępowanie fizjoterapeutyczne będzie nieco się różnić.