Fizjoterapeuta uroginekologiczny - kto to taki i komu pomoże?

Z artykułu dowiesz się czym jest czym jest fizjoterapia uroginekologiczna? Kto powinien skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej? Kiedy warto zdecydować się na fizjoterapię uroginekologiczną?

Fizjoterapia uroginekologiczna to nowa dziedzina, zajmująca się dysfunkcjami dna miednicy. Jej specjalista – fizjoterapeuta uroginekologiczny – wdrażając odpowiednią terapię pomoże nam wyleczyć różnorodne dolegliwości, związane z układem moczowo-płciowym. W jego gabinecie najczęściej pojawiają się kobiety w ciąży i po porodzie, a także panie, którym doskwiera nietrzymanie moczu lub obniżenie narządów rodnych. Kiedy warto skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

 

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii, stworzona z myślą o pacjentach cierpiących na dysfunkcje układu moczowo-płciowego. Ma ona na celu poprawę jakości życia poprzez stosowanie indywidualnie dobranych, nieinwazyjnych i bezbolesnych metod i technik. Takie postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, obejmujące mięśnie dna miednicy, stanowi skuteczny sposób leczenia nieprawidłowości, uzupełniający i wzmacniający działanie farmakoterapii. Aby skorzystać z dobroczynnego wpływu zabiegów, należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. To osoba po studiach wyższych i kursach specjalizacyjnych, która przeprowadzi kompleksową terapię schorzeń układu moczowo-płciowego. Kto powinien udać się do jego gabinetu?

 

Kto powinien skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą zgłaszać się kobiety oraz mężczyźni praktycznie w każdym wieku. Profesjonalna terapia będzie nieocenioną pomocą dla wszystkich osób, cierpiących z powodu dolegliwości:

  • urologicznych – nietrzymania moczu, nawracających stanów zapalnych dróg moczowych, częstomoczu czy problemów z mikcją.

  • ginekologicznych – różnego rodzaju bólu w czasie ciąży, problemów z powrotem do formy po porodzie, endometriozy, rozejścia mięśni prostych brzucha czy nieprawidłowości w bliźnie po cesarskim cięciu.

  • proktologicznych – nietrzymania stolca i gazów, osłabienia zwieracza odbytu.

  • seksuologicznych – braku satysfakcji seksualnej, pochwicy, wulwodynii czy bólu narządów płciowych podczas stosunku.

 

Kiedy warto zdecydować się na fizjoterapię uroginekologiczną?

Z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego warto skorzystać w wielu sytuacjach. Prowadzona z jego pomocą terapia pomoże nam uporać się z różnymi dysfunkcjami, które znacząco pogarszają jakość codziennego funkcjonowania. Kiedy powinniśmy zgłosić się do gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej?

 

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Z pomocą fizjoterapeuty uroginekologicznego skutecznie przygotujemy się do nadchodzącego porodu. Specjalista pomoże nam zwalczyć ból związany z rwą kulszową i bólem pleców oraz wdroży profilaktykę, chroniącą przed rozejściem spojenia łonowego i mięśni prostych brzucha. Nauczy nas także rozluźniać mięśnie w trakcie porodu oraz pracować oddechem, usprawniając jego przebieg.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

Wsparcie fizjoterapeuty uroginekologicznego będzie niezwykle przydatne po porodzie. W trakcie terapii zmniejszymy ból spojenia łonowego oraz przepuklinę kresy białej. Szybciej wrócimy także do formy – zarówno po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna na nietrzymanie moczu

Fizjoterapia uroginekologiczna pomoże wzmocnić mięśnie dna miednicy, łagodząc lub całkowicie eliminując nietrzymanie moczu pochodzenia wysiłkowego, neurologicznego, związanego z parciem naglącym oraz obniżeniem narządów w obrębie miednicy mniejszej.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna na problemy ze współżyciem

Fizjoterapia uroginekologiczna bywa pomocna w przypadku problemów ze współżyciem. Dzięki odpowiednio dopasowanym

wiczeniom, specjalista pomoże w przywróceniu satysfakcji ze stosunków seksualnych. Złagodzą one dolegliwości związane ze zrostami po zabiegach, nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy czy zaburzoną ruchomością narządów rodnych, która może mieć miejsce po porodzie.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna jako profilaktyka zdrowotna

Zabiegi u fizjoterapeuty uroginekologicznego będą skuteczną profilaktyką zdrowotną, zapobiegającą pojawieniu się problemów z układem moczowo-płciowym w przyszłości. W trakcie wizyt dowiemy się, jak prawidłowo podnosić i dźwigać cięższe przedmioty, kichać i kaszleć oraz oddawać mocz i stolec, aby nie osłabić mięśni dna miednicy.

 

Jakie są efekty fizjoterapii uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży pomoże usprawnić i ułatwić przebieg porodu, zmniejszając ryzyko komplikacji oraz przyspieszając proces regeneracji organizmu. Wykonywana u kobiet w każdym wieku, zminimalizuje bolesność miesiączek, ograniczy ból przy stosunku oraz wyeliminuje problem kłopotliwego nietrzymania moczu. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże nam zlikwidować patologiczne napięcie mięśni dna miednicy, w znaczący sposób łagodząc dolegliwości oraz przywracając optymalną jakość codziennego życia.

 

Obawiasz się trudnego porodu, masz problemy z bolesnymi miesiączkami lub nietrzymaniem moczu, a może stosunki seksualne nie sprawiają Ci satysfakcji? Jeśli któraś z wymienionych sytuacji dotyczy właśnie Ciebie, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. Taki specjalista udzieli wsparcia w zakresie dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym, przywracając jego prawidłowe funkcjonowanie oraz wdrażając profilaktykę, która uchroni przed problemami w przyszłości.

Nasze zabiegi które Ci pomogą