Fizjoterapia uroginekologiczna bez tajemnic

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się przede wszystkim profilaktyką, diagnostyką oraz ewentualnym leczeniem schorzeń, które związane są z nieprawidłowościami występującymi w obrębie miednicy.

Dzięki fizjoterapeucie uroginekologicznemu możemy złagodzić dolegliwości moczowo-płciowe, takie jak obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie moczu, czy nietrzymanie stolca i gazów. Warto zaznaczy, że do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna udać się także kobieta, która planuje zajście w ciążę, będąca w ciąży oraz po porodzie siłami natury, czy cesarskim cięciu.Co o jest fizjoterapia uroginekologiczna?


Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo nowa dziedzina nauki z zakresu fizjoterapii. Termin ten stał się popularny kilka lat temu, jednak aktualnie korzystanie z usług tego typu stało się coraz powszechniejsze. W głównej mierze dedykowana jest ona kobietom, które mają problemy występujące w obrębie miednicy mniejszej, jednak nie jest to jedyny obszar. Warto zaznaczy, że praca fizjoterapeuty uroginekologicznego w dużej mierze uzupełnia pracę ginekologa. Głównym zadaniem fizjoterapii uroginekologicznej jest nauka świadomości ludzkiego ciała, a także utrwalenie prawidłowych wzorców ruchowych. Terapia uroginekologiczna w dużej mierze polega na wykonywaniu ćwiczeń, które rozluźnią lub wzmocnią mięśnie dna miednicy. Rodzaj terapii uzależniony jest jednak od indywidualnego problemu, z którym się zgłaszamy. Może być to terapia manualna, terapia ruchem lub praca z oddechem. 


Obszary terapii uroginekologicznej 

Korzyści terapii uroginekologicznej jest wiele. Do gabinetu fijzoterapeuty uroginekologicznego powinny zgłaszać się osoby bez względu na wiek-zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zakres usług jest niezwykle szeroki i obejmuje:


Urologię

Wśród najczęstszych przyczyn odbycia wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego wymienia się problem nietrzymania moczu, częstomocz, problemy z mikcją, czy nawracające problemy zapalenia dolnych dróg moczowych. Niestety wiele kobiet po przebytej ciąży lub kobiet, które nie mają dzieci, występują te problemy. Mogą być one związane z anatomią, florą bakteryjną, tendencją do infekcji, czy błędami w higienie. Problemy te często związane są także ze współżyciem (np. problemy zapalenia dolnych dróg moczowych, które powracają po stosunku). Dzięki fizjoterapeucie lepiej poznamy nasze ciało, a także zniwelujemy zgłaszane problemy. Warto pamięta, że bez wątpienia wpłynie to także na jakość stosunków.


Ginekologia

Wśród korzyści udania się do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego wymienić można także przygotowanie do porodu. Perspektywa wydania dziecka na świat może napawać kobietę obawą. Często kobiety spodziewające się dziecka obawiają się, że nie zapanują nad swoim ciałem lub popełnią jakieś błędy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny podpowie, w jaki sposób oddychać już od pierwszych skurczów. Lepsze poznanie i zwiększenie świadomości swojego ciała to szansa na szybszy poród. Oczywiście wśród zgłaszanych problemów jest także problem bolesności stosunku po porodzie, które mogą wynikać z patologicznych napięć w obrębie kręgosłupa. Terapia uroginekologiczna okazuje się także przydatna w przypadku terapii blizny po cesarskim cięciu, bolesnych miesiączek, obniżenia dna miednicy, czy wspomaganiu leczenia niepłodności.


Proktologia

Fizjoterapia uroginekolgiczna wykazuje duże korzyści także w przypadku, kiedy zmagamy się z problemem nietrzymania gazów lub stolca, zapar, czy osłabieniu zwieraczy. Niestety wiele osób w przypadku zauważenia takich dolegliwości niechętnie korzysta z pomocy specjalisty, który w znacznym stopniu może poprawić jakość naszego życia. 


Seksuologia

Ważnym obszarem życia każdego człowieka, który związany jest z drogami rodnymi i moczowymi, okazuje się oczywiście sfera seksualna. Po porodzie, po doświadczeniu traumatycznych przeżyć na tle seksualnym lub ze względu na napięcia ciała możemy także zmagać się z dolegliwościami bólowymi w trakcie stosunku. Dolegliwości bólowe narządów płciowych śród kobiet to bardzo częsta przypadłość. Fizjoterapia uroginekologiczna okazuje się bardzo przydatna, kiedy zmagamy się z pochwicą, dyspareunią, wulwodynią, czy brakiem orgazmu. Terapia uroginekologicna- Jak wygląda?

W gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej na początku przeprowadzany jest wywiad, aby pacjent miał szansę przybliżenia problemu, a fizjoterapeuta miał możliwość wstępnego rozeznania problemu. Najczęściej padają pytania związane z rodzajem i poziomem intensywności dolegliwości, wcześniejsze terapie, wszelkie formy leczenia i konsultacje. Następnie analizowana jest postawa ciała, a także weryfikowany jest tor oddychania, praca mięśni brzucha, a także kondycja kręgosłupa. Następnie ocenia się działanie funkcjonowania mięśni dna macicy. Warto zaznaczy, że nie zawsze jest to badanie przezpochwowe. Fizjoterapeuta nie przeprowadza tego badania bez zgody osoby, która przybyła na badanie. Następnie po rozeznaniu problemu wdrażana jest terapia łącząca naukę oddychania, poruszania się, a także rozluźniania lub napinania mięśni dna miednicy. 

Nasze zabiegi które Ci pomogą