Bakteria Helicobacter pylori. Częsta przyczyna problemów z żołądkiem

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Bakteria helicobacter pylori to dość powszechnie występująca bakteria, która znana jest już od stuleci. Jej charakterystyczny, spiralny kształt oraz potencjalny wpływ na rozwój wybranych chorób układu pokarmowego opisany został już u schyłku XIX w

Spis treści:

  1. Od czego dostaje się bakterie Helicobacter?

  2. Czy bakteria Helicobacter pylori jest groźna?

  3. Jak skutecznie pozbyć się bakterii Helicobacter pylori?

  4. Co boli przy Helicobacter?


Od czego dostaje się bakterie Helicobacter?

Bakteria dostaje się do organizmu człowieka głównie drogą pokarmową, np. w wyniku picia z tej samej butelki czy poprzez korzystanie ze wspólnych naczyń. Najczęściej do zakażenia dochodzi już w dzieciństwie, jednak jej obecność w organizmie nie jest równoznaczna z pojawieniem się objawów. Człowiek może być przez wiele lat nosicielem, ale bakteria nie zawsze i nie u każdego uaktywni się, powodując rozwój choroby.

Zakażenie bakterią jest dla człowieka groźne, ponieważ helicobacter pylori jest jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych układu pokarmowego.


Czy bakteria Helicobacter pylori jest groźna?

Zakażenie lub nosicielstwo helicobacter pylori może istotnie wpływać na pojawienie się wrzodów żołądka. Ich obecność może przyczynić się do rozwoju raka, a same wrzody określane są jako stan przednowotworowy.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć zagrożenie, jakie niesie zakażenie bakterią helicobacter pylori, koniecznie trzeba poznać bliżej mechanizm funkcjonowania żołądka oraz w jaki sposób bakteria wpływa na procesy. Jednym z zadań błony śluzowej żołądka jest produkcja kwasu solnego, dzięki czemu proces trawienia pokarmów przebiega w środowisku o niskim pH.


U osoby zdrowej komórki te pokryte są ochronnym śluzem, który chroni je przed szkodliwym działaniem kwasu solnego. Gdy ulegną one uszkodzeniu, miejscowo dojść może do nadkażenia bakteriami. Na uwagę zasługuje fakt, że helicobacter pylori potrafi doskonale rozpoznać warunki panujące w błonie śluzowej, unikając miejsc, w których pH jest niskie. Tam, gdzie śluz uległ uszkodzeniu wnika w ścianę żołądka. W sytuacji, gdy ilość produkowanego kwasu solnego zmniejsza się, warunki stają się sprzyjające, a bakteria kolonizuje nawet cały żołądek.


Bakteria znajdująca się w żołądku wytwarza toksynę, jaką jest amoniak. W ujęciu chemicznym jest to zasada, ułatwiająca bakterii zobojętnianie kwasu solnego. Dzięki temu tworzą się optymalne warunki do dalszej kolonizacji żołądka. Rozwój choroby oraz występujące objawy zależą w dużym stopniu od odpowiedzi immunologicznej organizmu.




Jak skutecznie pozbyć się bakterii Helicobacter pylori?

Podstawą skutecznego leczenia zakażenia jest postawienie właściwej diagnozy. W zależności od indywidualnej sytuacji zdrowotnej diagnostyka helicobacter pylori opiera się na dwóch rodzajach badań:

✅ techniki inwazyjne (test ureazowy, hodowla bakteryjna, badanie histopatologiczne wycinka, pobranego z części odźwiernikowej;

✅ metody nieinwazyjne (testy oddechowe, serologiczne oraz wykrywające antygen bakterii w kale).

Wykonanie badania oraz uzyskanie rzetelnego wyniku wymaga od pacjenta właściwego przygotowania. Na podstawie uzyskanego wyniku lekarz decyduje o rozpoczęciu odpowiedniej terapii.


Zakażenie bakterią helicobacter pylori można całkowicie wyleczyć, ale pacjent musi ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Podstawą leczenia jest farmakoterapia antybiotykami. Należy pamiętać, że jest to proces, a zdrowienie wymaga czasu. Konieczne jest bowiem skrupulatne usunięcie z bakterii z organizmu człowieka, w innym przypadku może dojść do ponownego rozwoju choroby.


Obecnie leczenie zakażenia helicobacter pylori opiera się na specjalnym schemacie terapii, w której podstawą jest połączenie i jednoczesne stosowanie wybranych antybiotyków. Dodatkowo powinny być przyjmowane leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Bardzo ważne, aby po zakończonej terapii przeprowadzone zostały badania oceniające skuteczność podjętych działań. Należy mieć świadomość, że choroba może rozwijać się również w przyszłości.


Co boli przy Helicobacter?

Bakteria atakuje układ pokarmowy. Objawy helicobacter pylori to najczęściej:

✅ bóle brzucha;

✅ nudności;

✅ wzdęcia;

✅ zaparcia;

✅ zgaga;

✅ biegunka.

Bardzo ważne, aby nie bagatelizować objawów, bo niewłaściwie leczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Jak diagnozować i czym jest Helic ABT Reader?

Helic ABT Reader to urządzenie do diagnostyki Helicobacter pylori, które działa poprzez analizę próbki powietrza wydychanego z jamy ustnej. Urządzenie to wykorzystuje zaawansowaną technologię do detekcji amoniaku, który jest produkowany, gdy Helicobacter pylori metabolizuje mocznik w żołądku.


Jak działa Helic ABT Reader?

Procedura testowania jest szybka i bezbolesna. Pacjent dmucha do specjalnego ustnika, który jest połączony z urządzeniem. Helic ABT Reader analizuje próbkę powietrza, mierząc poziomy amoniaku, co pozwala na ocenę obecności bakterii Helicobacter pylori. Wyniki są dostępne niemal natychmiast, eliminując potrzebę oczekiwania na wyniki laboratorium.

HELIC ABT READER – TESTY ODDECHOWE NA HELICOBACTER PYLORI


Zalety Helic ABT Reader:

✅ Nieinwazyjność: Test nie wymaga użycia igieł czy innych narzędzi medycznych, które mogą być niekomfortowe dla pacjenta.

✅ Szybkość: Diagnoza może być postawiona w ciągu kilku minut, co znacząco przyspiesza proces leczenia.

✅ Dokładność: Urządzenie oferuje wysoką dokładność wyników, co jest kluczowe dla odpowiedniego leczenia i monitorowania infekcji.



Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/134806,helicobacter-pylori

  2. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/168450,zapalenie-zoladka-wywolane-przez-h-pylori

  3. https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/43080/31453

  4. https://podyplomie.pl/medical-tribune/16848,helicobacter-pylori-bakteria-w-ktora-nikt-nie-chcial-uwierzyc  

  5. https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/12-sposobow/szczepienie-i-zakazenia/inne-zakazenia-powiazane-z-rakiem/helicobacter-pylori/3606-czy-zakazenie-helicobacter-pylori-mozna-wyleczyc

Nasze zabiegi które Ci pomogą