Bakteria Helicobacter pylori. Częsta przyczyna problemów z żołądkiem

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Bakteria helicobacter pylori to dość powszechnie występująca bakteria, która znana jest już od stuleci. Jej charakterystyczny, spiralny kształt oraz potencjalny wpływ na rozwój wybranych chorób układu pokarmowego opisany został już u schyłku XIX w

Spis treści:

  1. Od czego dostaje się bakterie Helicobacter?

  2. Czy bakteria Helicobacter pylori jest groźna?

  3. Jak skutecznie pozbyć się bakterii Helicobacter pylori?

  4. Co boli przy Helicobacter?


Od czego dostaje się bakterie Helicobacter?

Bakteria dostaje się do organizmu człowieka głównie drogą pokarmową, np. w wyniku picia z tej samej butelki czy poprzez korzystanie ze wspólnych naczyń. Najczęściej do zakażenia dochodzi już w dzieciństwie, jednak jej obecność w organizmie nie jest równoznaczna z pojawieniem się objawów. Człowiek może być przez wiele lat nosicielem, ale bakteria nie zawsze i nie u każdego uaktywni się, powodując rozwój choroby.

Zakażenie bakterią jest dla człowieka groźne, ponieważ helicobacter pylori jest jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych układu pokarmowego.


Czy bakteria Helicobacter pylori jest groźna?

Zakażenie lub nosicielstwo helicobacter pylori może istotnie wpływać na pojawienie się wrzodów żołądka. Ich obecność może przyczynić się do rozwoju raka, a same wrzody określane są jako stan przednowotworowy.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć zagrożenie, jakie niesie zakażenie bakterią helicobacter pylori, koniecznie trzeba poznać bliżej mechanizm funkcjonowania żołądka oraz w jaki sposób bakteria wpływa na procesy. Jednym z zadań błony śluzowej żołądka jest produkcja kwasu solnego, dzięki czemu proces trawienia pokarmów przebiega w środowisku o niskim pH.


U osoby zdrowej komórki te pokryte są ochronnym śluzem, który chroni je przed szkodliwym działaniem kwasu solnego. Gdy ulegną one uszkodzeniu, miejscowo dojść może do nadkażenia bakteriami. Na uwagę zasługuje fakt, że helicobacter pylori potrafi doskonale rozpoznać warunki panujące w błonie śluzowej, unikając miejsc, w których pH jest niskie. Tam, gdzie śluz uległ uszkodzeniu wnika w ścianę żołądka. W sytuacji, gdy ilość produkowanego kwasu solnego zmniejsza się, warunki stają się sprzyjające, a bakteria kolonizuje nawet cały żołądek.


Bakteria znajdująca się w żołądku wytwarza toksynę, jaką jest amoniak. W ujęciu chemicznym jest to zasada, ułatwiająca bakterii zobojętnianie kwasu solnego. Dzięki temu tworzą się optymalne warunki do dalszej kolonizacji żołądka. Rozwój choroby oraz występujące objawy zależą w dużym stopniu od odpowiedzi immunologicznej organizmu.