Jaka jest najlepsza pozycja na poród - okiem osteopaty

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Aktualne podejście do pozycji w czasie porodu w wielu szpitalach jest znacznie bardziej elastyczne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Sale porodowe są lepiej wyposażone, są w nich piłki rehabilitacyjne, drabinki, a czasem nawet wanna do porodu w wodzie. Z położną układa się plan porodu i omawia pozycję, w jakiej kobieta chciałaby rodzić.

Spis treści:

  1. W jakiej pozycji powinno się rodzić?
  2. W jakiej pozycji rodzi kobieta?
  3. Jaka pozycja najlepsza po porodzie?
  4. Jaka pozycja na skurcze?

W jakich pozycjach poród może być bardziej komfortowy? Jakie pozycje przy skurczach najlepiej się sprawdzają? Dowiedz się więcej o możliwych pozycjach do porodu!


W jakiej pozycji powinno się rodzić?

Aktualne standardy opieki okołoporodowej pozwalają kobiecie na poród w najwygodniejszej pozycji, o ile jej wybór nie musi być ściśle podyktowany wskazaniami medycznymi.

Pozycja rodzącej powinna wspomagać organizm i ułatwić poród. Nie jest ona identyczna w każdym przypadku i nie określono uniwersalnej pozycji do porodu, która sprawdza się u wszystkich kobiet.

Pozycję może indywidualnie pomóc dobrać położna będąca przy porodzie oraz lekarz.

Ponadto w wielu szpitalach aktualnie w czasie porodu możliwe jest także przyjęcie specjalnych pozycji zmniejszających odczucie bólu. Jest to na przykład pozycja siedząca w wannie lub możliwość wejścia pod prysznic. Dzięki temu zmniejsza się napięcie i stres kobiety rodzącej.

Przy porodach rodzinnych można też przyjąć taką pozycję, aby partner mógł masować i rozluźniać odcinek lędźwiowy rodzącej kobiety.

Możliwości jest wiele – zebraliśmy poniżej spis najczęściej przyjmowanych pozycji do porodu.



W jakiej pozycji rodzi kobieta?

Najczęstsze pozycje podczas porodu to:


Pozycja leżąca na plecach na łóżku porodowym

Zaletą tej pozycji jest:

➡️ ułatwienie kontroli przebiegu porodu,

➡️ szybsze rozwieranie się szyjki macicy,

➡️ łatwiejsze oddychanie,

➡️ zmniejszone ryzyko potrzeby nacięcia krocza,

➡️ lepsza efektywność skurczów partych.

Z kolei wadą jest to, że pozycja leżenia na plecach jest nieintuicyjna, może być niewygodna, a przez ułożenie kanału rodnego do góry, może ona utrudnić dziecku przedostanie się przez niego. Aby odpowiednio ustawić kanał rodny, by dziecko rodziło się zgodnie z siłami grawitacji, należy ułożyć stopy poniżej poziomu kolan.


Pozycja półsiedząca na łóżku porodowym

Dzięki podparciu pleców i bardziej pionowemu ustawieniu tułowia, pozycja ta ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny zgodnie z działaniem siły grawitacji.


Pozycja klęcząca na łóżku porodowym lub klęk na podłodze

W tej pozycji można także opierać ręce o dużą piłkę rehabilitacyjną. Zaletą porodu w pozycji klęczącej jest rozluźnienie mięśni krocza i przyspieszenie akcji porodowej.


Pozycja leżąca na boku na łóżku porodowym ze zgięciem nóg w kolanach

Wybierana jest wtedy, gdy poród postępuje bardzo szybko. Pozycja ta pozwala chronić krocze przed nacięciem.


Pozycja kolankowo-łokciowa

Jest to chętnie wybierana pozycja do porodu, gdyż zmniejsza ryzyko potrzeby nacięcia i szycia krocza. Nacisk główki na krocze jest w tym przypadku mniejszy.


Pozycja do porodu w przysiadzie (pozycja kuczna)

Niestosowana w pierwszym etapie porodu, a dopiero wtedy, gdy dziecko jest już w miednicy, zanim wyłoni się główka. Na początku porodu nie można przyjąć pozycji kucznej, gdyż może zmienić kąt ustawienia główki.


Pozycja stojąca z oparciem rąk o drabinki lub z ułożeniem ramion rodzącej na ramionach partnera

Jest to pozycja chętnie wybierana podczas porodów rodzinnych. Innym jej wariantem jest pozycja stojąca tyłem do partnera, z oparciem pleców o jego klatkę piersiową z uginaniem kolan podczas skurczów.


Pozycja siedząca na piłce rehabilitacyjnej

Pomaga wielu kobietom w pierwszej fazie porodu, umożliwia łatwe i komfortowe wykonywanie ruchów miednicą.

Pozycje te można przećwiczyć w szkole rodzenia, w ramach przygotowania do aktywnego porodu.


Jaka pozycja najlepsza po porodzie?

Wyjątkowy jest także czas po porodzie, kiedy kobieta odpoczywa po godzinach dużego wysiłku. W jakiej pozycji najlepiej przebiega regeneracja?

Początkowo można odpoczywać w pozycji leżącej na plecach (zwłaszcza po cesarskim cięciu, gdy podano znieczulenie do kręgosłupa).

Warto zaznaczyć, że obecnie kobiety po porodzie są uruchamiane tak szybko, jak to możliwe. Po porodzie siłami natury kobieta wstaje już po kilku godzinach.

Po cesarskim cięciu wszystko przebiega wolniej, w tym ze względu na podane znieczulenie, po którym dłużej trzeba przebywać w pozycji leżącej (zwykle około 8 godzin).

Warto zapytać położną lub lekarza odbierającego poród, po jakim czasie będzie można przyjąć pozycję leżenia na brzuchu. Jest ona korzystna u kobiet rodzących siłami natury, ale też u mam, które urodziły przez cesarskie cięcie. Pomaga odciążyć dno macicy i sprawniej się jej obkurczać oraz stymuluje do pracy przewód pokarmowy.

Po porodzie siłami natury pozycja leżenia na brzuchu zazwyczaj dozwolona jest od 3 doby, a po cesarskim cięciu – od siódmej doby. Jednak kwestie te, podobnie jak czas, po którym można wstać z łóżka, mogą być indywidualne. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy podczas porodu wystąpiły powikłania, takie jak na przykład wzmożone krwawienie. Zawsze warto więc skonsultować z lekarzem pozycje do przyjmowania tuż po porodzie.


Jaka pozycja na skurcze?

Gdy pojawią się skurcze, o ile jest taka możliwość, warto usiąść w wannie lub skorzystać z prysznica na około 20 minut. Woda pomoże zmniejszyć ból, jednocześnie nie obniżając efektywności skurczowej. Pobyt w wodzie pozwala też obniżyć ciśnienie tętnicze krwi rodzącej. Jednak ważne jest, aby kobieta była w tym czasie pod opieką położnej.

Podczas skurczów można przebywać w pozycji „w kucki”, z oparciem rąk o drabinkę lub z ułożeniem ramion na ramionach partnera. Po każdym skurczu należy wstać, aby rozprostować nogi.

Pomiędzy skurczami można odpocząć w pozycji leżącej na boku z poduszką ułożoną między nogami. Pozycja leżąca na boku jest także wybierana podczas skurczów u kobiet rodzących po raz kolejny, u których akcja porodowa może przebiegać szybko. Pozycja ta pozwala zmniejszyć siłę skurczów.

Zestawienie to pokazuje, że rodzić można w bardzo różnych pozycjach. Ich dobór służy temu, aby zmniejszyć ból i usprawnić poród kobiecie, a dziecku ułatwić przyjście na świat. Warto więc omówić wcześniej z lekarzem prowadzącym i z położną najlepsze w swoim przypadku pozycje do porodu.


Bibliografia:

  1. Suchowiak, S., Kłobus, M., & Plagens-Rotman, K. (2020). PORÓD W WARUNKACH DOMOWYCH--OPIEKA POŁOŻNEJ PODCZAS PORODU IW POŁOGU. Polish Nursing/Pielegniarstwo Polskie, 75(1).
  2. Bek, K., Dugiel, G., & Kucharska, K. (2020). Strategie radzenia z bólem w pierwszym okresie porodu. Polish Journal of Health and Fitness, 1, 18-33.
  3. Pietrzak, J., Mędrzycka-Dąbrowska, W., & Olszewska, J. (2018). Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego. Ból, 19(1), 23-29.
  4. Araszkiewicz, A., & Plagens-Rotman, K. (2020). Opieka okołoporodowa we współczesnym położnictwie. Pielęgniarstwo Polskie, 4(78), 231-234.
  5. Puszczałowska-Lizis, E., Mokrzycka, K., & Jandziś, S. (2016). Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(4).
  6. Król, M., & Grobelny, M. (2014). Jakie zagadnienia należy poruszyć w edukacji kobiet ciężarnych na temat porodu nieobciążonego patologią?. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 20(3).

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka