Jak nie podnosić dziecka?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie dzięki odpowiednim technikom podnoszenia niemowlęcia i właściwemu odkładaniu dziecka dostarcza mu pierwszych doświadczeń, które potem wykorzysta w swoich wzorcach ruchowych. Dowiedz się jak powinno wyglądać podnoszenie noworodka?

Spis treści:

  1. Jak prawidłowo podnosić niemowlę?
  2. Jak podnosić 2 miesięczne dziecko?
  3. Kiedy można podnosić dziecko pod pachy?
  4. Kiedy można zacząć nosić dziecko w pionie?
  5. Prawidłowe podnoszenie niemowlaka - podsumowanie

Jakie sposoby noszenia noworodka są prawidłowe? A czego unikać w podnoszeniu dziecka? W naszym artykule omawiamy zalecane techniki - zachęcamy do lektury!


Jak prawidłowo podnosić niemowlę?

Prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie dzięki odpowiednim technikom podnoszenia niemowlęcia i właściwemu odkładaniu dziecka dostarcza mu pierwszych doświadczeń, które potem wykorzysta w swoich wzorcach ruchowych.

👶 Jak powinno wyglądać podnoszenie noworodka? 👶

Przede wszystkim należy zapewnić maluszkowi:

  • poczucie stabilnego podparcia podczas podnoszenia dziecka (gdyż noworodek nie potrafi jeszcze sam stabilizować swojego ciała)
  • stopniową zmianę pozycji poprzez unikanie szybkich i gwałtowanych ruchów
  • dbałość o naprzemienność ruchów (np. podchodzenie do dziecka raz z prawej, a raz z lewej strony)
  • noszenie z oparciem główki raz o nasze prawe zgięcie łokcia, a raz o lewe (może to pomóc uniknąć asymetrii ułożeniowych, asymetrycznego pełzania oraz spłaszczenia główki z jednej strony).


Jak podnosić 2 miesięczne dziecko?🤱

Maluch mający zaledwie 2 miesiące wymaga szczególnej troski i dodania mu poczucia bezpieczeństwa podczas podnoszenia, noszenia i odkładania.

Jak więc powinno odbywać się podnoszenie dziecka 2-miesięcznego krok po kroku?

  1. Rozdziel nóżki malucha i stabilizując jego główkę odwróć go do pozycji leżącej na boku
  2. Cały czas rozdzielając przedramieniem nóżki, wsuń dłoń pod dolnoleżący policzek maluszka (pod ten, na którym leży na boku)
  3. Drugie przedramię ułóż na plecach niemowlaka, stabilizując zgięciem łokcia główkę, a dłonią okolicę pośladków
  4. Unieś maluszka powoli, stopniowo, pozostawiając główkę w swoim zgięciu przedramienia
  5. Maluszek powinien leżeć w taki sposób, aby główka była podparta stabilnie, a żeby bokiem był przytulony do tułowia rodzica.

Taki sposób podnoszenia dziecka pozwala maluchowi zobaczyć, co się z nim dzieje, dzięki czemu łatwiej przystosowuje się do zmiany pozycji. Ponadto prawidłowe podnoszenie ma wpływ na rozwój rozkładu napięcia mięśniowego. Jest też ważną podstawą do wypracowania umiejętności przetwarzania bodźców sensorycznych.

Podobnie odbywa się prawidłowe odkładanie dziecka. Ważne jest, aby robić to powoli i stopniowo, zwiększając przez to poczucie bezpieczeństwa niemowlaka. Maluszek powinien trafić do łóżeczka do takiej pozycji na boku, z jakiej był podnoszony. Następnie można pomóc noworodkowi w odwróceniu się na plecy, a niemowlęta, które opanowały już obroty, poradzą sobie świetnie z tym zadaniem same.



Kiedy można podnosić dziecko pod pachy?🧐

W okresie noworodkowym i niemowlęcym podnoszenie pod pachy jest niewskazane. Układ mięśniowy nie stabilizuje bowiem jeszcze prawidłowo tułowia i obręczy barkowej.

Podnosząc dziecko pod pachy istnieje ryzyko zwichnięcia stawu barkowego, dlatego należy wystrzegać się tej techniki. Taki sposób jest dozwolony wtedy, gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć bez podtrzymania. Jednak dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia maluch jest w pełni gotowy na ten typ podnoszenia.

U części dzieci gotowość do podnoszenia pod pachy może pojawić się później. Zależy to od wydolności mięśni pleców (aby maluch podczas takiego podnoszenia potrafił dobrze stabilizować swój tułów) i mięśni karku (aby w pozycji pionowej, w dynamicznych warunkach dziecko stabilnie trzymało główkę w linii tułowia). Jednak nawet i wtedy sposób ten nie jest zalecany.

✅ Najlepiej podnosić dziecko z rozdzieleniem bioder, stabilizując jego główkę i plecy.


Kiedy można zacząć nosić dziecko w pionie?

Dziecko można nosić w pionie w momencie, gdy samodzielnie, prawidłowo stabilizuje główkę i tułów. Zazwyczaj pokrywa się to z momentem, gdy maluch potrafi już sam siedzieć.

🔶 Jak rozpoznać moment, gdy możliwe jest już noszenie malucha w pionie?

🔶 Aby to stwierdzić, dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą pediatrycznym lub zapytać lekarza pediatrę, czy to już ten moment, kiedy układ mięśniowy dziecka gotowy jest na noszenie w pozycji pionowej. Specjalista wykona testy sprawdzające zdolność do stabilizacji tułowia i trzymania główki.

🔶 Noszenie w pionie jest dla dziecka atrakcyjną pozycją, gdyż umożliwia mu obserwację otoczenia. To w tej pozycji maluch ćwiczy swoje reakcje nastawcze główki, a także rozwija napięcie mięśni tułowia. Gdy pozycję pionową podtrzyma się chustą - jest to dobry sposób na noszenie podczas kolki.

Nie należy jednak nadmiernie przyspieszać etapu noszenia dziecka w pionie.


Prawidłowe podnoszenie niemowlaka - podsumowanie

Wiedząc już, jaka technika podnoszenie malucha jest zalecana oraz jak powinno wyglądać prawidłowe trzymanie i bezpieczne odkładanie maleństwa, możesz świadomie wpływać na jego rozwój ruchowy! W razie wątpliwości lub trudności, jakie czasem może sprawić noszenie niemowlaka, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Obejrzy on dziecko, pokaże, na czym polega bezpieczne podnoszenie maluszka i omówi zasady pielęgnacji niemowlęcia, które mogą wspomagać go w osiąganiu kolejnych umiejętności.


Bibliografia:

  1. Polowczyk-Michalska, M., & Mojs, E. (2015). Noszenie dziecka w chuście podstawą psychoruchowej stymulacji rozwoju. Pielęgniarstwo Polskie, 1, 84-87.
  2. Chrzanowska-Rydz, M., Sochaczewska, J., & Daniszewska, B. Stymulacja psychoruchowa dziecka urodzonego z deficytami neurologicznymi.
  3. Mikler-Chwastek, A. (2016). Opieka nad małym dzieckiem dawniej i dziś. tom XXV, 25(2), 537-548.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Fizjoterapeutka