Jak nie podnosić dziecka?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie dzięki odpowiednim technikom podnoszenia niemowlęcia i właściwemu odkładaniu dziecka dostarcza mu pierwszych doświadczeń, które potem wykorzysta w swoich wzorcach ruchowych. Dowiedz się jak powinno wyglądać podnoszenie noworodka?

Spis treści:

 1. Jak prawidłowo podnosić niemowlę?
 2. Jak podnosić 2 miesięczne dziecko?
 3. Kiedy można podnosić dziecko pod pachy?
 4. Kiedy można zacząć nosić dziecko w pionie?
 5. Prawidłowe podnoszenie niemowlaka - podsumowanie

Jakie sposoby noszenia noworodka są prawidłowe? A czego unikać w podnoszeniu dziecka? W naszym artykule omawiamy zalecane techniki - zachęcamy do lektury!


Jak prawidłowo podnosić niemowlę?

Prawidłowe podnoszenie dziecka ma duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie dzięki odpowiednim technikom podnoszenia niemowlęcia i właściwemu odkładaniu dziecka dostarcza mu pierwszych doświadczeń, które potem wykorzysta w swoich wzorcach ruchowych.

👶 Jak powinno wyglądać podnoszenie noworodka? 👶

Przede wszystkim należy zapewnić maluszkowi:

 • poczucie stabilnego podparcia podczas podnoszenia dziecka (gdyż noworodek nie potrafi jeszcze sam stabilizować swojego ciała)
 • stopniową zmianę pozycji poprzez unikanie szybkich i gwałtowanych ruchów
 • dbałość o naprzemienność ruchów (np. podchodzenie do dziecka raz z prawej, a raz z lewej strony)
 • noszenie z oparciem główki raz o nasze prawe zgięcie łokcia, a raz o lewe (może to pomóc uniknąć asymetrii ułożeniowych, asymetrycznego pełzania oraz spłaszczenia główki z jednej strony).


Jak podnosić 2 miesięczne dziecko?🤱

Maluch mający zaledwie 2 miesiące wymaga szczególnej troski i dodania mu poczucia bezpieczeństwa podczas podnoszenia, noszenia i odkładania.

Jak więc powinno odbywać się podnoszenie dziecka 2-miesięcznego krok po kroku?

 1. Rozdziel nóżki malucha i stabilizując jego główkę odwróć go do pozycji leżącej na boku
 2. Cały czas rozdzielając przedramieniem nóżki, wsuń dłoń pod dolnoleżący policzek maluszka (pod ten, na którym leży na boku)
 3. Drugie przedramię ułóż na plecach niemowlaka, stabilizując zgięciem łokcia główkę, a dłonią okolicę pośladków
 4. Unieś maluszka powoli, stopniowo, pozostawiając główkę w swoim zgięciu przedramienia
 5. Maluszek powinien leżeć w taki sposób, aby główka była podparta stabilnie, a żeby bokiem był przytulony do tułowia rodzica.

Taki sposób podnoszenia dziecka pozwala maluchowi zobaczyć, co się z nim dzieje, dzięki czemu łatwiej przystosowuje się do zmiany pozycji. Ponadto prawidłowe podnoszenie ma wpływ na rozwój rozkładu napięcia mięśniowego. Jest też ważną podstawą do wypracowania umiejętności przetwarzania bodźców sensorycznych.

Podobnie odbywa się prawidłowe odkładanie dziecka. Ważne jest, aby robić to powoli i stopniowo, zwiększając przez to poczucie bezpieczeństwa niemowlaka. Maluszek powinien trafić do łóżeczka do takiej pozycji na boku, z jakiej był podnoszony. Następnie można pomóc noworodkowi w odwróceniu się na plecy, a niemowlęta, które opanowały już obroty, poradzą sobie świetnie z tym zadaniem same.