Terapia powięziowa - czym jest i na czym polega

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Powięź można porównać do rodzaju rusztowania, na którym znajdują się wszystkie organy ludzkiego organizmu, współpracuje z innymi elementami tkanki łącznej, takimi jak kości, naczynia krwionośne i tkanka mięśniowa.

Powięź steruje pracą całego organizmu, jest strukturą, która jest wyjątkowo elastyczna i jednocześnie wytrzymała, a przy tym wrażliwa i podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak stres, toksyny, temperatura i ciśnienie. Terapia powięziowa jest skuteczna w walce z bólem mięśni, kręgosłupa, stawów oraz niektórych bólów głowy.


Spis treści:

  1. Czym jest powięź?
  2. Uszkodzona powięź - jak rozpoznać?
  3. Metody terapii powięziowej.
  4. Terapia powięziowa - wskazania.
  5. Efekty terapii powięziowej.


Czym jest powięź?

Powięź zbudowana jest z włókien kolagenowych pokrywających mięśnie, narządy, kości, nerwy, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz więzadła. System ten utrzymuje ciało w określonym kształcie i pozycji, odpowiada za stabilizację organizmu. Powięź może być:


✔️ powierzchowna, umożliwia przemieszczanie się skóry, znajduje się w warstwie podskórnej, jest zaopatrzona  w nerwy, naczynia krwionośne i limfatyczne,✔️ głęboka, to rodzaj powięzi otaczającej torebki stawowe, nerwy, stawy i narządy wewnętrzne,

✔️ namięsna, pokrywa wszystkie mięśnie, tworzy ciągłość ze ścięgnami.Powięź chroni tkanki przed urazami mechanicznymi, zabezpiecza stawy i umożliwia normalny ruch. Zaburzenia funkcjonowania więzi są często spowodowane niewłaściwym ułożeniem ciała, siedzącym trybem życia lub zbyt małą ilością ruchu fizycznego. Ból powięzi pojawia się w momencie, kiedy przestaje się ona ślizgać po mięśniach.


Co wpływa na funkcjonowanie powięzi - rolowanie powięzi?


Tak naprawdę najważniejsza jest właściwa postawa ciała. Przyjmowanie niewłaściwej postawy może skutkować tym, że powięź może ulec zgrubieniu, zgęstnieniu tworzyć zrosty i powodować uczucie zmęczenia.


Dodatkowo negatywny pwpływ mogą mieć:

✔️ nieskorygowana wada postawy
✔️ zbyt intensywne treningi
✔️ niewłaściwa dieta
✔️ przyjmowanie zbyt małej ilości płynów ✔️ przewlekły stres


Uszkodzona powięź - jak rozpoznać?

Ból powięziowy może być wynikiem powtarzających się mikro urazów, naderwania tkanek miękkich, ale może też pojawiać się w efekcie długotrwałego stanu zapalnego czy też być wynikiem stresu. Nieodpowiedni sposób żywienia i duży niedobór witaminy C może również być przyczyną zaburzenia funkcjonowania powięzi. Wskutek niewłaściwego przesuwu powięzi dochodzi do nieprawidłowości w transporcie krwi i tlenu do tkanek oraz zakłóceń unerwienia. Zazwyczaj objawami zapalenia powięzi są obrzęki w:

✅ dole kolanowym i pachwowym,

✅ nadbrzuszu,

✅ okolicach trójkąta nadobojczykowego.


W wyniku uszkodzonej powięzi mięśnie są bardziej przeciążone, widoczne są bardziej różne wady postawy, które były wcześniej właściwie podtrzymywane przez taśmy mięśniowo-powięziowe. Jednymi z najczęściej występujących zaburzeń są przykurcze powięzi głębokiej, co może prowadzić do nieodwracalnego przykurczu mięśni palców i dłoni. Zaburzenia dopływu krwi do tkanek może prowadzić do ciasnoty przedziałów powięziowych, jej objawami są bóle i skurcze mięśni, które ustępują po spoczynku. Terapia zaburzeń powięzi może być przeprowadzana w rozmaity sposób poprzez rozluźnianie powięzi za pomocą masażu, odpowiedniego rolowania mięśni albo wykonywania ćwiczeń fizycznych.


Czym jest zapalenie powięzi mięśniowej?


Zapalenie może mieć wiele przyczyn. Najczęściej powstaje wskutek przeciążeń, spowodowanych zbyt intensywną pracą mięśni. Kiedy ciężko pracujemy fizycznie, może dojść do sytuacji, w której pojawi się silny ból powięzi - powięź przestaje ślizgać się po mięśniach. Prowadzi to do poważnej dolegliwości jak zapalenie powięzi, co z kolei może wpłynąć negatywnie na inne funkcje organizmu.


Jak rozluźnić powięź samemu? - ćwiczenia na powieź


Warto zacząć od prostych ćwiczeń np. przeciąganie, ziewanie, koci grzbietpilatesjoga. W Zależnosci od miejsca występowania bólu, należy unikać intensywnego treningu danego miejsca. Pamiętaj aby trening rozpocząć od rozgrzewki. Idealnym treningiem dla powięzi jest także taniec połączony z dodatkowymi ćwiczeniami rozciągającymi.


Aby rozluźnić mięśnie po treningu warto skorzystać z rollerów piankowych, które przyspieszą efekt masażu i rozluźnienia mięśni. Zależnie od stanu naszego organizmu, początkowy czas treningu powinien trwać najwyżej kilka minut. Pamiętaj, że mięśnie potrzebują około 30 minut ćwiczeń lub masażu, aby doszło do spadku napięcia.


Metody terapii powięziowej

Terapia powięziowa umożliwia uwalnianie i rozdzielanie zrośniętych mięśni i powięzi. Stany zapalne powodują sklejanie się mięśni i powięzi, powstałe włókna kolagenowe, które odpowiadają za zrastanie się tych tkanek, ograniczają ruchomość stawów i zakres ruchu mięśni. Terapia powoduje nawodnienie i właściwe ukrwienie tkanek, dzięki czemu ciało z powrotem staje się elastyczne i sprężyste. Najbardziej znane techniki stosowane w terapii powięzi to:

🔹Masaż powięziowy, którego zadaniem jest rozluźnienie powięzi i przez to zmniejszenie bólu oraz uzyskanie płynności ruchowej. Obejmuje różne organy, nerwy, mięśnie, kości i naczynia krwionośne

🔹Rolowanie powięzi polega na wykorzystaniu rolerów, piłek i wałków służących do wytwarzania odpowiedniego nacisku we właściwym tempie. Terapia poprzez rolowanie może być przeprowadzana w pozycji leżącej i stojącej, oprócz odpowiedniego nacisku i tempa ważna jest także praca z oddechem oraz dobrze dobrana pozycja wyjściowa.

🔹Technika punktów spustowych wykorzystuje różne sposoby nacisku i ruchów w stosownych - kierunkach.

🔹Manipulacja powięzi to popularna technika stosowana w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Polega na manipulacji właściwych punktów na całym ciele, technika ta zakłada, że pojedyncze elementy i segmenty ciała łączy powięź. Ważny jest w tej metodzie dokładny wywiad, który ma na celu wykrycie segmentu odpowiedzialnego za powstanie nierównowagi napięciowej w ciele.

🔹Trening powięziowy jest stosowany często w celu przyspieszenia sprawności po urazach, zalecany jest w poprawie ruchomości całego układu ruchu, chorób kręgosłupa, a nawet w celu zmniejszenia objawów cellulitu. Może być uzupełnieniem różnych treningów, przyspiesza regenerację organizmu i zmniejsza ból.

Pomoc w zaburzeniach powięzi można uzyskać w naszym centrum osteopatyczny


Terapia powięziowa - wskazania

Terapia powięziowa prowadzona przez fizykoterapeutę albo fizjoterapeutę jest zalecana w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak:

🟢 bóle kręgosłupa i bóle kończyn niewiadomego pochodzenia,

🟢 rwa kulszowa,

🟢 migrenowe bóle głowy,

🟢 drętwienie i obrzęk kończyn,

🟢 stany pourazowe,

🟢 bóle spowodowane sztywnością mięśni,

🟢 nietrzymanie moczu i zaparcia,

🟢 nieodpowiednia ruchomość stawów.


Efekty terapii powięziowej

Właściwie przeprowadzona terapia powięzi, przywraca mobilność oraz elastyczność ciała. Jest to terapia ciesząca się coraz większą popularnością, zapewnia także pozytywne efekty psychologiczne, umożliwia pozbycie się nagromadzonych emocji w ciele. Zazwyczaj niechciane i ukrywane emocje, takie jak gniew, lęk kumulowane są w mięśniach, terapia powięziowa umożliwia ich rozładowanie.


Pozytywne zmiany w układzie ruchu wpływają niezwykle pozytywnie na samopoczucie. Już pierwsze dwa czy trzy spotkania przynoszą dużą ulgę od bólu, cała seria zabiegów nie tylko eliminuje objawy, ale również przyczyny problemów powięziowo-mięśniowych. Zaburzenia powięzi mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń i dolegliwości, dlatego warto zdecydować się w odpowiednim momencie na terapię.


Źródła:

  • "Manipulacja Powięzi", https://manipulacjapowiezi.pl/pl/i/O-metodzie/21, 10.10.2022
  • "Terapia powięziowa - czym jest i kiedy ją stosować", https://dlastawow.pl/terapia-powieziowa-czym-jest-i-jak-ja-stosowac, 10.10.2022
  • C.Manheim, "Rozluźnianie mięśniowo - powięziowe", Wydawnictwo WSEIT, 2015

Nasze zabiegi które Ci pomogą