Jak prawidłowo dbać o nasze jelita? 👩‍🔬

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Na początek kilka informacji o jelicie. To fascynujący organ naszego ciała. Proces trawienia zachodzi w jelicie cienkim - to właśnie stąd poprzez kosmyki jelitowe trafiają do krwi składniki odżywcze 🍏🥕🍌.

W jelicie grubym wchłaniana jest woda i wydalany stolec, czyli niepotrzebne nam resztki. Mało kto wie, że aby zaznać pełni szczęścia, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy skoncentrować się na jelitach, gdzie wytwarzane jest aż 90% hormonu szczęścia. Zaskoczeni jesteście ❓

Jeśli tak, to sprawdźmy, co dokładnie dzieje się w jelitach, jak o nie zadbać za pomocą technik osteopatycznych, aby osiągnąć szczęście, zdrowie i dobre samopoczucie.

Nie zawsze umiemy powiązać nasze dolegliwości bólowe i dysfunkcje narządów wewnętrznych z jednostką chorobową. Dobrym przykładem może być ból pleców, który nie jest spowodowany przepukliną kręgosłupa. Często powodem bólu kręgosłupa to problem układu pokarmowego. Dolegliwości bólowe oraz dyskomfort w jamie brzusznej zmniejszające się po wypróżnieniu, zmiana częstości wypróżnień, biegunki i zaparcia, śluz w stolcu, częste parcie na stolec, poczucie niezupełnego wypróżnienia, wzdęcia.

🎥 Relacja "O jelicie słów kilka"

Zespół jelita drażliwego to częste schorzenie występujące bez względu na wiek. Jedna z przyczyn wizyt u lekarza i najczęściej występująca choroba jelit. Trzy razy częściej problem dotyka kobiety niż mężczyzn, zwykle objawy pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Wśród przyczyn dolegliwości wymienia się zaburzenia hormonalne, psychiczne, motoryki jelit, nietolerancję pokarmową. By wykluczyć inne przyczyny zaburzeń, wykonuje się badania endoskopowe, kolonoskopię, morfologię, badanie kału, USG, poziom hormonów, badanie radiologiczne jelit.

Leczenie zaleca się psychoterapię, zmianę trybu życia na spokojniejsze, wykluczenie z diety przetworów mlecznych, kawy, cytrusów i wprowadzenie odpowiedniej diety, preparaty farmakologiczne stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego mają działanie objawowe. Stosuje się leki przeciwbiegunkowe lub przeciw zaparciom. Do łagodzenia bólu stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Czasem zalecane są również leki uspokajające.

Za pomocą technik osteopatycznych można, zmniejszyć powyższe dolegliwości. Zespół jelita drażliwego, jest wyjątkowo dokuczliwym, przykrym schorzeniem, które skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Ciągłe bóle, napięcie, krępujące bulgotanie oraz odczucie ciężkości to wyjątkowo uciążliwe objawy choroby. Często dodatkowo występują też bóle kręgosłupa i głowy. Niestety coraz więcej osób narzeka na zaburzenia związane z pracą układu pokarmowego. Powodem może być niewłaściwą dietą, stresem, stylem życia oraz brakiem odpowiedniej dawki aktywności ruchowej. Osteopatia pomoże w leczeniu zespołu jelita drażliwego dzięki wykorzystywaniu odpowiednich technik terapeutycznych.

Terapia umożliwia rozluźnienie trzewi, zmniejszenie napięcia oraz lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek. Ciało człowieka to wszystkie organy współpracujące, a każde zaburzenie pracy w jednym obszarze może wywoływać konsekwencje w zupełnie innym miejscu. Dlatego w przypadku jelita drażliwego warto udać się na wizytę do osteopaty, który poprawi funkcjonowanie nie tylko układu pokarmowego, ale niweluje też dolegliwości ze strony układu naczyniowego, powięziowego, mięśniowego, nerwowego lub kostnego. Głównym celem jest przywrócenia ciału homeostazy przy minimalnym udziale leczenia farmakologicznego💊.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Fizjoterapeutka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata