Jaki wybrać filtr przeciwsłoneczny?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Choć filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany przez cały rok, przypominamy sobie o nim dopiero latem. Pierwsze gorące dni sprawiają, że chcemy chronić się przed szkodliwym promieniowaniem. Spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Ostatnie, o czym marzymy, to poparzenia słoneczne, o które bardzo łatwo, jeśli nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Tylko... jaki krem z filtrem wybrać? Który będzie najlepiej chronił? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 


Spis treści:

  • Dlaczego filtr przeciwsłoneczny jest tak ważny?
  • Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?
  • Jaki wybrać filtr przeciwsłoneczny?
  • Jaki filtr przeciwsłoneczny jest odpowiedni dla najmłodszych?


Dlaczego filtr przeciwsłoneczny jest tak ważny?

Prawie połowa Polaków nie używa kremów z filtrem latem. A powinniśmy używać ich przez cały rok! Szkodliwe promieniowanie słoneczne wpływa na nas niekorzystnie nawet zimą. Choć filtry przeciwsłoneczne w różnych rodzajach możemy znaleźć w sklepach z łatwością, coś jednak sprawia, że rzadko po nie sięgamy. Chcąc się opalić, rezygnujemy z ochrony SPF... a to wielki błąd. Krem z filtrem nie sprawi, że się nie opalimy. Zapewni on jednak bezpieczeństwo i będzie działał profilaktycznie przeciw poparzeniom słonecznym. 


Jeśli nie użyjemy ochrony przed promieniowaniem słonecznym, grozi nam:

  • poparzenie słoneczne (nawet w Polsce!),
  • szybsze starzenie skóry,
  • plamy od słońca, szczególnie na skórze twarzy,
  • wiele chorób, takich jak: czerniak, nowotwory skóry czy rogowacenie słoneczne. 


Możemy im z łatwością zapobiegać, stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Tylko... jaką wybrać? Te wszystkie oznaczenia: SPF, UVA, UVB, filtry mineralne mogą być niezrozumiałe. 


Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

Zacznijmy od oznaczeń. Filtry przeciwsłoneczne mogą chronić przed promieniowaniem:

  • UVA, które wnika głęboko w warstwy skóry. To dzięki niemu opalamy się bez poparzeń słonecznych,
  • UVB, które powoduje oparzenia oraz sprzyja nowotworom skóry.

Choć promieniowanie UVA może wydawać się nieszkodliwe - skoro nie powoduje poparzeń - powinniśmy się przed nim chronić. Jedne z nowszych badań pokazały, że to właśnie promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za niszczenie kolagenu. Powoduje m.in. plamy na skórze, szybsze starzenie skóry oraz zmiany nowotworowe.




Nasza skóra próbuje chronić się przed promieniowaniem UV, wytwarzając melaninę. Jest to barwnik, który odpowiada za opalanie się. Można więc powiedzieć, że piękna, opalona skóra jest wynikiem reakcji obronnej organizmu. Melanina działa jak naturalny filtr UV i zwiększa odporność skóry na poparzenia słoneczne. Warto jednak wspomóc skórę odpowiednim filtrem. 

Kolejnym ważnym oznaczeniem umieszczanym na kremach z filtrem jest SPF. Z angielskiego oznacza on "Sun Protective Factor", czyli "czynnik ochrony przeciwsłonecznej". Przy SPF znajduje się zawsze liczba. Im jest ona wyższa, tym lepszą ochroną przeciwsłoneczną odznacza się dany preparat. Choć na półkach możemy znaleźć SPF 15, nie warto zwracać na niego uwagę. Najlepszą ochronę dają SPF 50 oraz SPF 50+

Warto jednak wiedzieć, że SPF chroni przed promieniowaniem UVB. Oznacza to, że nie musi stanowić on bariery ochronnej dla UVA. Dlatego też trzeba sprawdzać wszelkie oznaczenia na opakowaniach i szukać preparatów, które ochronią przed wszystkimi rodzajami promieniowania. 


Jaki wybrać filtr przeciwsłoneczny?

Na rynku możemy znaleźć filtry chemiczne, mineralne (fizyczne) i mieszane. Które są najlepsze?


Filtry chemiczne

Ich stosowanie jest bardzo proste. Łatwo rozsmarowują się na skórze, nie zostawiając białych plam. Muszą się jednak dobrze wchłonąć, dlatego też na opakowaniach znajduje się informacja, by odczekać co najmniej pół godziny. Dopiero wtedy możemy wyjść na słońce. Przez to, że filtry chemiczne mają niski poziom fotostabilności, trzeba pamiętać o ich reaplikacji co ok. 2 godziny. Mogą one powodować reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze

Niestety, nie wszystkie filtry chemiczne są w pełni bezpieczne. Oprócz tego, że mogą powodować negatywne skutki w naszych organizmach, wpływają także na faunę i florę. Podczas pływania filtry te zmywają się z ciała. Udowodniono, że wpływa to na bielenie raf koralowych. 


Filtry mineralne (fizyczne)

Filtry mineralne chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Działają one na zasadzie lustra, odbijając szkodliwe promieniowanie. Do filtrów mineralnych należą:

  • tlenek cynku,
  • dwutlenek tytanu.

Są trudniejsze w aplikacji niż filtry chemiczne. Dłużej się wchłaniają i zostawiają białe ślady, które trzeba porządnie rozprowadzić na skórze. Na tym jednak kończą się wszystkie problemy. Nie musimy czekać, aż filtr fizyczny się wchłonie. Po rozprowadzeniu na skórze możemy od razu wyjść na słońce. Mają one dużą fotostabilność, dzięki czemu nie trzeba ich tak często reaplikować. Są odpowiednie także dla alergików, ponieważ ludzka skóra bardzo dobrze je toleruje. Nie powodują podrażnień. 


Filtry mieszane

Filtry mieszane powstają w wyniku połączenia chemicznych z fizycznymi i cechują się one największą ochroną przeciwsłoneczną oraz fotostabilnością. Mają także lekką konsystencję i łatwo się rozprowadzają. 


Jaki filtr przeciwsłoneczny jest odpowiedni dla najmłodszych?

O ile u większości dorosłych (z wyłączeniem alergików i posiadaczy skóry bardzo wrażliwej) sprawdzą się dobrze zarówno filtry chemiczne, fizyczne jak i mieszane, tak u najmłodszych sprawa się komplikuje. 

W przypadku noworodków należy szukać preparatów przeciwsłonecznych, które mają oznaczenie: od 1. dnia życia. Oznacza to, że są w pełni bezpieczne. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku tak małych dzieci sprawdzą się tylko i wyłącznie filtry mineralne. Choć trudno się rozprowadzają, co może być problematyczne przy maluszkach, nie powodują one alergii oraz innych reakcji skórnych. Takie kremy nie podrażnią tej wrażliwej skóry. 

Filtry przeciwsłoneczne są bardzo ważne i nie możemy o nich zapominać. Latem są one konieczne, ale warto pamiętać o nich także zimą, ponieważ promieniowanie słoneczne działa na nasz organizm niekorzystnie przez cały rok.


Przypisy: 

1. https://www.doz.pl/czytelnia/a723-Jak_prawidlowo_wybrac_filtr_przeciwsloneczny

2. https://puderikrem.pl/Jaki-filtr-do-opalania-wybrac-Podpowiadamy-jak-chronic-sie-przed-sloncem-blog-pol-1623926442.html 


Nasze zabiegi które Ci pomogą