Proces nauki chodzenia jest kluczowym momentem w rozwoju niemowląt, wywołującym ogromne emocje i radość zarówno u rodziców, jak i maluchów. Nic w tym dziwnego, że kwestia, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest niezwykle ważna. Chociaż każdy malec rozwija się w swoim własnym tempie, istnieje określony zakres wiekowy, w którym dziecko zaczyna raczkować, a następnie podejmować pierwsze próby stawiania kroków.
Spis treści:
Po czym poznać że dziecko zaczyna chodzić?
Ile czasu mija od stania do chodzenia?
Czy chodzić z dzieckiem za rękę?
Jak długo trwa nauka chodzenia?
Po czym poznać, że dziecko zacznie chodzić?
Nauka chodzenia dla dzieci jest trudnym, wymagającym cierpliwości i żmudnym procesem. Zanim dziecko zacznie chodzić, musi przejść przez kilka etapów.👧🚼O początkach nauki można mówić już w pierwszych chwilach życia, gdy maluch nabywa umiejętności, takich jak: podnoszenie głowy czy samodzielny obrót z pleców na brzuch.
Jednak właściwa nauka chodzenia dziecka następuje, gdy to zaczyna podejmować pierwsze próby stania pionowo. Proces ten obejmuje następujące etapy nauki chodu:
Siadanie dziecka, pełzanie i raczkowanie - to kluczowe etapy w rozwoju dziecka. Zakres wiekowy, w którym dziecko zaczyna pełzać i raczkować to między 6 a 10 miesiącem życia. Podczas nauki pełzania i raczkowania dziecko powinno mieć mentalne wsparcie rodziców, aby zbudować siłę i koordynację niezbędną do dalszego rozwoju psychoruchowego. 🙌
Pozycja “na niedźwiadka” - dziecko opiera się na dłoniach i stopach, unosząc biodra. Pomaga to w treningu mięśni, kontrolowaniu środka ciężkości i nabieraniu balansu.
Klękanie.
Wstawanie z klęku - pierwsze wstawanie dziecka - dziecko zaczyna wstawać poprzez odbicie z jednej nogi, podciągając się przy pomocy mebli lub innych stabilnych przedmiotów. Na tym etapie nauki chodzenia warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka i usunąć wszystkie niebezpieczne przedmioty, które mogłyby mu zaszkodzić. 💁♀️
Pierwsze kroki dziecka- dziecko chodzi przy meblach, co zapewnia mu poczucie stabilności i bezpieczeństwa.
Pierwsze samodzielne kroki dziecka - maluch zaczyna chodzić do przodu bez wsparcia. Na początku robi to niepewnie, ale z każdym dniem staje się coraz pewniejszy i pokonuje dłuższe dystanse.
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Za typowy moment przyjmuje się około 12 miesiąc życia. Każdy malec ma jednak swoje indywidualne tempo, na które wpływają m.in.: cechy indywidualne i rozwój psychoruchowy, a także wpływy środowiskowe.
Po czym poznać, że niemowlę zaczyna chodzić? Stawianie pierwszych kroków poprzedzone jest wzmożoną aktywnością fizyczną, można zaobserwować:
częstsze samo wstawanie,
wspieranie się na nogach przy pomocy mebli lub ścian,
wykonywanie przysiadów,
próby podążania za intrygującymi dziecko przedmiotami,
czujność poznawczą i ruchową.
Ile czasu mija od stania do chodzenia?
Podnoszenie się z podparciem zazwyczaj pojawia się na około 4 miesiące przed samodzielnym chodzeniem. Przemieszczanie się przy meblach świadczy już o początkach nauki i sugeruje, że maluch nabierze umiejętności chodu samodzielnego za około 2-3 miesiące. 🙌
Rozwój psychoruchowy oraz rozwój motoryczny dziecka odgrywają kluczową rolę w zdobywaniu umiejętności chodzenia. Pełzanie i raczkowanie to pierwsze etapy nauki chodzenia, które kształtują siłę mięśni oraz koordynację ruchową wpływającą na późniejszy rozwój dziecka.
Zobacz odcinek na naszym kanale YouTube
Czy chodzić z dzieckiem za rękę?
Umiejętność chodu dziecko powinno opanować samodzielnie. Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko chodzić i czy należy wspierać naukę chodzenia? 🤔 Otóż wspieranie dziecka w nauce chodzenia może być dobrym sposobem na zapewnienie mu bezpieczeństwa. Chodzenie z dzieckiem za rękę może także wspomóc jego rozwój motoryczny.
Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt częste wspieranie dziecka w nauce chodzenia może negatywnie wpłynąć na rozwój maluszka i przyczynić się do ograniczenia jego samodzielności. Nie pomagając sprawimy, że dziecko będzie musiało samo sprostać zadaniu, poznając możliwości swojego ciała w zmieniającym się otoczeniu. Ma to zachęcić dziecko do dalszych prób samodzielnego chodzenia. Warto wiedzieć, że stymulowanie rozwoju nie jest konieczne. W nauce chodzenia dzieciom pomaga przede wszystkim brak nadmiernej ingerencji rodzica. Chodzik - bezpieczny? Niestety, ale wszelkie wspomagacze kształtują nienaturalny wzorzec chodu, a także nie rozwijają, potrzebnej do samodzielnego poruszania się, równowagi.
Nauka chodzenia dziecka do przodu z przytrzymaniem jego rąk wysoko ku górze nie ma nic wspólnego z prawidłowym wzorcem chodu.
Kiedy maluch może chodzić, warto zadbać również o odpowiednie pierwsze buty dla dziecka. 👟 Powinny być one lekkie, elastyczne i zapewniać wentylację stóp. Dobrze dobrane obuwie pomoże ochronić delikatną skórę dziecka oraz zapewni mu komfort podczas nauki chodzenia. jeżeli masz wątpliwości skonsultuj się z osteopatą dziecięcym.
Jak długo trwa nauka chodzenia?
Chód małego dziecka wykształca się zazwyczaj po ukończeniu 2 roku życia. Pierwsze kroki dziecka można zaobserwować rok wcześniej. Po upływie kolejnych 12 miesięcy maluch może chodzić już płynnie i samodzielnie, jego kroki stają się pewne, a utrzymanie równowagi jest coraz stabilniejsze. Kiedy dziecko skończy dwa lata, zaczyna także kontrolować swoją prędkość chodu i może zmieniać kierunek bez większych problemów.
Kiedy należy się niepokoić gdy dziecko nie chodzi? Czerwone flagi powinny pojawić się wtedy, gdy umiejętności chodzenia dziecka nie mieszczą się w wyznaczone widełki wiekowe (po ukończeniu 1 roku życia lub 18 miesięcy). Wątpliwości może wzbudzać także:
chodzenie na palcach obu nóg lub jednej,
pociąganie jedną nóżką,
bardzo częste upadki,
drżenia ciała.
W takich sytuacjach istotna jest konsultacja z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych problemów rozwojowych. 👩⚕️
Bibliografia:
1. Gwen Dewar, Ph.D., When do babies start walking, and how does it develop? 2020
5. Lois Bly, M.A ,Motor skills acquisition in the first year