Spis treści:
Jak ćwiczyć staw biodrowy w domu?
Jaki sport na stawy biodrowe?
Jak poprawić mobilność stawu biodrowego?
Jakie ćwiczenia na otwarcie bioder?
Jak ćwiczyć staw biodrowy w domu?
Od zdrowia i kondycji stawów biodrowych zależy wiele, ponieważ pełnią one bardzo istotną rolę w organizmie. 🙌 To dzięki nim chodzenie, utrzymywanie stabilnej, pionowej pozycji, aktywność ruchowa są możliwe. Jeśli biodra pozostają w złej kondycji, występują zmiany zwyrodnieniowe czy inne schorzenia, to zaczynają pojawiać się problemy. Wielu dolegliwości można jednak uniknąć lub zmniejszyć ich nasilenie.
O mobilności ruchowej w ujęciu ogólnym mówi się, w kontekście wrodzonej zdolności organizmu do poruszania, do pełnego i efektywnego ruchu każdego ze stawów. Proces ten zależny jest od wielu czynników, w tym także kondycji i siły mięśni. 💪 Osoby, które na co dzień nie dbają o właściwą aktywność ruchową, z czasem mogą zaobserwować, że zarówno mięśnie, jak i stawy tracą swoją mobilność, tj. ruchomość. Mogą stać się bardziej sztywne, pojawiają się przykurcze tkanek. Aby temu zapobiec warto spędzać czas aktywnie, dbając o dobór odpowiednich ćwiczeń. 🤸♀️ Co ciekawe, nie zawsze potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, bo wiele ćwiczeń wykonywać można również w domu.
Cechą charakterystyczną stawu biodrowego jest to, że jest to jeden z największych stawów w organizmie człowieka. Zaniedbanie jego mobilności prowadzi do problemów z poruszaniem, bólem i pogorszeniem jego kondycji. Wiele ćwiczeń można samodzielnie wykonywać w domu, wystarczy mata lub nawet dywan.
Jaki sport na stawy biodrowe?
Sport i regularna aktywność to doskonały sposób, aby dbać o profilaktykę układu ruchu.🤸♀️ Regularne ćwiczenia wspierają rozluźnienie i wzmocnienie mięśni bioder, tym samym odciążając staw i poprawiając jego mobilność. Poza gimnastyką, którą wykonywać można w zaciszu własnego domu, zdecydować się warto również na regularne uprawianie sportu. Świetnie sprawdzi się tu m.in. jazda na rowerze czy pływanie. 🏊♂️ Dobrym rozwiązaniem będzie też aquaaerobik, podczas którego powtarzanie ćwiczenia odbywa się w wodzie, co dodatkowo odciąża stawy. Warto wiedzieć, że aktywność w wodzie korzystnie wpływa również na produkcję mazi stawowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego stawu. Aktywność w wodzie to bezpieczne ćwiczenia, o dużym znaczeniu dla kondycji całego układu ruchu.
Dobierając rodzaj i intensywność aktywności należy wziąć również pod uwagę fakt, czy osoba zmaga się z dodatkowymi problemami, jak np. choroby zwyrodnieniowe stawów i chce poprawić swoje codzienne funkcjonowanie czy szuka skutecznych ćwiczeń na biodra, które pozwolą jak najdłużej cieszyć się doskonałą kondycją, zdrowiem i mobilnością.
Jak poprawić mobilność stawu biodrowego?
Warto podkreślić, że problemy w obrębie biodra doprowadzą wtórnie do dolegliwości i pogorszenia kondycji również w obrębie stawu kolanowego i skokowego lub w lędźwiowej części kręgosłupa. O pomoc w doborze odpowiednich ćwiczeń najlepiej jest poprosić specjalistę. 👩⚕️ Jedną z podstawowych zasad jest to, że ćwiczenia na mobilność bioder nie powinny powodować lub nasilać dolegliwości bólowych.
Aby poprawić zakres ruchomości stawu biodrowego należy postawić na regularność ćwiczeń oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej na co dzień. Ćwiczenia mobilizujące są ważne, szczególnie u osób prowadzących mało aktywny tryb życia, które każdego dnia w pracy przez wiele godzin pozostają w pozycji siedzącej.
Jakie ćwiczenia na otwarcie bioder?
Ćwiczeń, które wykonywać można każdego dnia w domu jest naprawdę wiele. 🙌 Część z nich jest naprawdę łatwa do wykonania. Ich zadaniem jest zadbanie o mobilność stawu, ale jednocześnie pozwalają przynieść ulgę np. w przypadku bólów menstruacyjnych, to również doskonałe sposoby na ból biodra czy dolnego fragmentu kręgosłupa. Do samodzielnego wykonania w domu polecić można np. tych 5 prostych ćwiczeń na ból biodra i zwiększających ich mobilność:
✅ ćwiczenie nr 1 - rozciąganie pośladków, to ćwiczenia aktywujące mięśnie, a jednocześnie ćwiczenia na staw biodrowy, które pomagają pokonać ból i poprawiają mobilność stawu, ćwiczenie rozpoczyna się od położenia na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach, stopę należy założyć na kolano drugiej nogi, przy czym kolano nogi zginanej powinno być zwrócone na zewnątrz, rozciągnij mięśnie pośladkowe wykonując odpowiednie zestawy ruchów, np. złap dłońmi nogę znajdującą się na podłożu tuż pod kolanem, unieś tułów i głowę, a następnie należy delikatnie przyciągać założoną nogę do klatki piersiowej, rozciągające ćwiczenia są wyraźnie odczuwalne, z czasem pozwalają pokonać dyskomfort biodrowy i ból stawu;
✅ ćwiczenie nr 2 - mobilizacja stawu biodrowego - poprawia elastyczność tkanek, ćwiczenie wykonywane na siedząco, przy czym nogi muszą zostać ułożone w taki sposób, aby kąt między udami oraz kąt przy kolanach wynosił po 90 stopni, ideą tego ćwiczenia jest odwrócenie się w taki sposób, aby stopy cały czas zachowały kontakt z podłożem, a kąt w stawach kolanowych zawsze wynosił 90 stopni, w czasie zmiany strony można podeprzeć się na macie rękami;
✅ ćwiczenie nr 3 - otwarcie bioder i pachwin - to tzw. pozycja Malasana, dzięki której zarówno biodra, jak i pachwiny dość mocno się otwierają, pomaga rozciągać dolny fragment pleców, ćwiczenie nie może być wykonywane przez osoby, które mają problemy z kolanami, po wykonanym ćwiczeniu należy powoli powracać do pozycji wyprostowanej, zbyt nagła zmiana może spowodować zawroty głowy;
✅ ćwiczenie nr 4 - rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego - mięsień ten jest najważniejszym mięśniem, który jest ważny dla prawidłowej mobilizacji stawu biodrowego, kręgosłup pozostaje w położeniu prostopadłym do podłoża, głowa prosto, jedna z nóg znajduje się z przodu, druga z tyłu, w ułożeniu takim, że stanowi niejako przedłużenie biodra, a dłonie podpierają się na biodrach; podczas ćwiczenia należy delikatnie napiąć mięśnie brzucha, jednocześnie przesuwając miednicę lekko ku przodowi, bardzo ważne jest, aby kolano nogi znajdującej się z przodu nie przesunęło się poza linię palców stopy
✅ ćwiczenie nr 5 - uelastycznianie stawu biodrowego - tzw. pozycja motyla, w której z jednej strony otwierają się biodra, a z drugiej - wspomaga rozciąganie wewnętrznych mięśni ud, tzw. przywodzicieli, siedząc na macie w pozycji wyprostowanej należy stopy ułożyć w taki sposób, aby kolana zwrócone były na zewnątrz, a podeszwy stóp były ze sobą złączone.
Te doskonałe domowe ćwiczenia na ból biodra wykonywane regularnie przynoszą ulgę w wielu bólach, w tym związanych z menstruacją czy kręgosłupem. 🧘♂️ Zestawy ćwiczeń dostosowane do potrzeb danej osoby pomogą zadbać o zdrowe i mocne biodra. To prosty sposób, żeby cieszyć się długim zdrowiem. Trzeba pamiętać, że ważne jest nie tylko regularne, ale i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, dlatego w przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.
Bibliografia: