Kolka u noworodka. Jak zwalczyć kolkę?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Żaden rodzic nie chce patrzeć, gdy jego niemowlę cierpi. Tymczasem kolka to dość powszechna dolegliwość niemowlęca, która zazwyczaj potrafi ustąpić samoistnie. Nie zmienia to jednak faktu, że czas płaczu dziecka jest trudny - zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Poznaj sposoby na to, jak zapobiegać atakom kolki oraz przetrwać aż do ustąpienia jej objawów, jeśli wystąpi.

Przyczyny kolki i jak rozpoznać kolkę u niemowląt?

Zazwyczaj podstawową przyczyną kolki u noworodka jest po prostu niedojrzałość układu pokarmowego. Doświadczają jej zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym.

Pediatrzy podkreślają, że etiopatogeneza kolki niemowlęcej w zdecydowanej większości przypadków jest trudna do ustalenia, ale też że następstwa kolki u dzieci nie powodują poważnych konsekwencji długofalowych dla zdrowia dziecka.

Problemy z kolką niemowlęcą pojawiają się zazwyczaj już po kilku dniach od porodu. Charakterystyczne objawy kolki to wzmożony płacz, który bardzo trudno jest ukoić. Kolka u tygodniowego dziecka zazwyczaj wzbudza olbrzymi stres w rodzicach, którzy nie wiedzą, jak postępować w takiej sytuacji. Jak jednak wspomniano, przyczyny kolki niemowlęcej zazwyczaj nie wymagają leczenia. I chociaż kolkowe objawy i napady kolki u dziecka bez wątpienia są trudne malucha i jego opiekunów, nie są powodem do poważniejszego niepokoju.


Gdzie udać się z częstymi kolkami niemowlaka?

Definicja kolki obejmuje występowanie równocześnie wszystkich poniższych warunków:

• Napady grymaszenia, rozdrażnienia lub płaczu rozpoczynające się i kończące bez określonej przyczyny

• Napady trwające co najmniej 3 godziny w ciągu doby, pojawiające się przez minimum 3 dni w tygodniu, przez co najmniej tydzień

• Rozwój dziecka i jego wzrastanie są prawidłowe.

Jeżeli rodzice mają podejrzenie kolki niemowlęcej, powinni zgłosić się do pediatry, który postawi diagnozę. Warto pamiętać, że interwencje dietetyczne są umotywowane tylko, jeśli występują naprawdę silne zaburzenia jelitowe, takie jak np. nietolerancja laktozy czy refluks żołądkowo - przełykowy. Obecnie pediatrzy rzadko kiedy jako metodę zapobiegania kolce stosują dietę wykluczającą. Pierwsze objawy kolki zaleca się leczyć zmianą techniki karmienia, noszeniem, masażem dziecka. Jeśli przyczyny płaczu dziecka nie ustępują, wskazane jest przeprowadzenie dalszych badań po pierwszym miesiącu życia.

Należy pamiętać, że różnicuje się kolki niemowlęce, które związane są z naturalnym rozwojem fizjologicznym i patologicznymi stanami. Trwałość kolki jest zazwyczaj kilkumiesięczna, a przypadłość samoistnie ustępuje. Jednak jeśli przyczyną kolki jest np. toczący się stan zapalny w organizmie, z czasem rodzice zaczynają towarzyszyć dodatkowe objawy, obejmujące napięty brzuszek dziecka, gorączkę, opóźnienie w zakresie rozwoju psychomotorycznego.


Gdy pojawiają się kolki, a Ty nie karmisz piersią . Co podać dziecku?

Leki dla niemowląt, które warto wypróbować w czasie ataku kolki, to przede wszystkim symetykon. Probiotyki również są wskazane jako wsparcie diety dla niemowląt. Pozwalają się przygotować na kolkę i złagodzić jej przebieg.

Probiotyki można podawać już przez pierwszy miesiąc życia dziecka.

Nim jednak podamy jakikolwiek środek maluchowi (symetykon probiotyki), konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą.


Ile trwa kolka u niemowlaka?

To, ile trwa kolka u niemowląt jest bardzo indywidualną kwestią. Niektórzy rodzice zauważają, że niemowlęta karmione piersią uspokajają się szybciej, jeśli zostanie im podana pierś i przez to kolka trwa krócej. Jednak nie oznacza to, że dzieci karmione piersią są mniej na kolkę narażone.


Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka?


Sprawdzone sposoby na kolki u noworodka obejmują:

✅ zmianę techniki karmienia. Technika karmienia może mieć wpływ na to, w jaki sposób pokarm trafia do brzuszka dziecka. Jeśli maluch łyka jednocześnie sporo powietrza, może to prowadzić do powstawania gazów i bolesnych wzdęć

✅ włączanie białego szumu. Wiele dzieci uspokaja się przy dźwiękach przywodzących im na myśl czas, gdy były w brzuchu u mamy

✅ ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel, która pomoże rozluźnić napięte mięśnie i brzuszek dziecka

✅ delikatny masaż brzuszka

✅ kołysanie i bujanie na piłce, na rękach

✅ stosowanie termoforu na brzuszek. Najlepiej wybierać termofor z pestek wiśni, który długo utrzymuje ciepło, a jest bardzo lekki

✅ stosowanie kontaktu skóra do skóry - rozebranie się i leżenie z dzieckiem na piersi w zaciemnionym pomieszczeniu


Jak nosić dziecko podczas kolki?

Nie ma jednego słusznego sposobu na to, jak radzić sobie z kolką u niemowlaka. Należy jednak pamiętać, aby nosząc dziecko nie uciskać nadmiernie brzuszka. Można dziecko delikatnie bujać w pozycji kołyski lub nosić w chuście.

Sposoby na kolkę u niemowlaka - jak złagodzić objawy kolki niemowlęcej?

Poradzić sobie z kolką można na wiele sposobów - każdy, który nie sanowi zagrożenia dla zdrowia malucha jest dobry. Rodzice wykazują olbrzymią kreatywność w wymyślaniu odpowiednich metod, a niektóre z tych, które działają są naprawdę bardzo zaskakujące. Rodzice niekiedy ze zdziwieniem stwierdzają, że dziecko uspokaja się przy dźwiękach włączonego okapu, albo wyłącznie w czasie jazdy samochodem.


Objawy kolki niemowlęcej - jak objawia się kolka?

Objawy kolki u niemowląt obejmują:

✅ płacz

✅ prężenie się ciała

✅ napięty brzuszek

✅ kwilenie i niepokój mimo braku widocznych powodów (mokra pieluszka, zimno/gorąco, głód)

✅ odmawianie jedzenia

Rozpoznanie kolki niemowlęcej zazwyczaj młodym rodzicom przysparza na początku odrobiny trudności i jest ona często mylona z wieloma innymi powodami rozpaczy niemowląt. Dlatego zawsze, kiedy mamy wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, powinniśmy skontaktować się z pediatrą.


Kiedy zaczynają się kolki?

Już wiesz, czym jest kolka i jak rozpoznać kolkę u noworodka. Jednak kiedy można się spodziewać, że kolkowe objawy się pojawią? Zazwyczaj pierwsze ataki stwierdzane są przez rodziców po kilku dniach od porodu. Jednak niekiedy trudno je odróżnić od innych dziecięcych niepokojów: głodu, braku znajomości życia "po drugiej stronie brzucha".

Dobrą wiadomością jest fakt, że w większości przypadków kolka niemowlęca mija przed ukończeniem 6. miesiąca życia przez malucha.


Bibliografia

Kolka niemowlęca, Izabela Jastrzębska, za: PoDyplomie.pl, dostęp 15 lutego 2024.

Infintile colic, J. B. Banks, Audra S. Rouster, J Chee, za Pubmed.com, dostęp 15 lutego 2024.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Fizjoterapeutka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata