Kolka u noworodka. Jak zwalczyć kolkę?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Żaden rodzic nie chce patrzeć, gdy jego niemowlę cierpi. Tymczasem kolka to dość powszechna dolegliwość niemowlęca, która zazwyczaj potrafi ustąpić samoistnie. Nie zmienia to jednak faktu, że czas płaczu dziecka jest trudny - zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Poznaj sposoby na to, jak zapobiegać atakom kolki oraz przetrwać aż do ustąpienia jej objawów, jeśli wystąpi.

Przyczyny kolki i jak rozpoznać kolkę u niemowląt?

Zazwyczaj podstawową przyczyną kolki u noworodka jest po prostu niedojrzałość układu pokarmowego. Doświadczają jej zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym.

Pediatrzy podkreślają, że etiopatogeneza kolki niemowlęcej w zdecydowanej większości przypadków jest trudna do ustalenia, ale też że następstwa kolki u dzieci nie powodują poważnych konsekwencji długofalowych dla zdrowia dziecka.

Problemy z kolką niemowlęcą pojawiają się zazwyczaj już po kilku dniach od porodu. Charakterystyczne objawy kolki to wzmożony płacz, który bardzo trudno jest ukoić. Kolka u tygodniowego dziecka zazwyczaj wzbudza olbrzymi stres w rodzicach, którzy nie wiedzą, jak postępować w takiej sytuacji. Jak jednak wspomniano, przyczyny kolki niemowlęcej zazwyczaj nie wymagają leczenia. I chociaż kolkowe objawy i napady kolki u dziecka bez wątpienia są trudne malucha i jego opiekunów, nie są powodem do poważniejszego niepokoju.


Gdzie udać się z częstymi kolkami niemowlaka?

Definicja kolki obejmuje występowanie równocześnie wszystkich poniższych warunków:

• Napady grymaszenia, rozdrażnienia lub płaczu rozpoczynające się i kończące bez określonej przyczyny

• Napady trwające co najmniej 3 godziny w ciągu doby, pojawiające się przez minimum 3 dni w tygodniu, przez co najmniej tydzień

• Rozwój dziecka i jego wzrastanie są prawidłowe.

Jeżeli rodzice mają podejrzenie kolki niemowlęcej, powinni zgłosić się do pediatry, który postawi diagnozę. Warto pamiętać, że interwencje dietetyczne są umotywowane tylko, jeśli występują naprawdę silne zaburzenia jelitowe, takie jak np. nietolerancja laktozy czy refluks żołądkowo - przełykowy. Obecnie pediatrzy rzadko kiedy jako metodę zapobiegania kolce stosują dietę wykluczającą. Pierwsze objawy kolki zaleca się leczyć zmianą techniki karmienia, noszeniem, masażem dziecka. Jeśli przyczyny płaczu dziecka nie ustępują, wskazane jest przeprowadzenie dalszych badań po pierwszym miesiącu życia.

Należy pamiętać, że różnicuje się kolki niemowlęce, które związane są z naturalnym rozwojem fizjologicznym i patologicznymi stanami. Trwałość kolki jest zazwyczaj kilkumiesięczna, a przypadłość samoistnie ustępuje. Jednak jeśli przyczyną kolki jest np. toczący się stan zapalny w organizmie, z czasem rodzice zaczynają towarzyszyć dodatkowe objawy, obejmujące napięty brzuszek dziecka, gorączkę, opóźnienie w zakresie rozwoju psychomotorycznego.


Gdy pojawiają się kolki, a Ty nie karmisz piersią . Co podać dziecku?

Leki dla niemowląt, które warto wypróbować w czasie ataku kolki, to przede wszystkim symetykon. Probiotyki również są wskazane jako wsparcie diety dla niemowląt. Pozwalają się przygotować na kolkę i złagodzić jej przebieg.

Probiotyki można podawać już przez pierwszy miesiąc życia dziecka.

Nim jednak podamy jakikolwiek środek maluchowi (symetykon probiotyki), konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą.


Ile trwa kolka u niemowlaka?

To, ile trwa kolka u niemowląt jest bardzo indywidualną kwestią. Niektórzy rodzice zauważają, że niemowlęta karmione piersią uspokajają się szybciej, jeśli zostanie im podana pierś i przez to kolka trwa krócej. Jednak nie oznacza to, że dzieci karmione piersią są mniej na kolkę narażone.


Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka?