Migrena a ból oka

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Migrena oczna to dawna nazwa migreny z aurą, która objawia się bólem głowy, oczu, a także mroczkami. Do objawów może należeć także światłowstręt oraz drganie obrazu. Podczas diagnostyki okulistycznej można wykluczyć inne przyczyny bólu oczu oraz głowy. Dzięki temu pacjent ma pewność, że wiążą się one właśnie z migreną. Jak radzić sobie z bólem oka podczas migreny? Czy istnieją domowe sposoby?

A może lepiej skorzystać z pomocy specjalisty? To wyjaśnimy w poniższym artykule.


Spis treści:

  • migrena a ból oka - objawy i przyczyny,
  • skutki migreny z aurą wzrokową,
  • leczenie migreny ocznej,
  • domowe sposoby na radzenie sobie z migreną oczną.


Migrena a ból oka - objawy i przyczyny migreny z aurą


Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy podzieliło migrenę na dwa rodzaje:

  • bez aury,
  • z aurą.

Migrena, podczas której pacjentowi doskwierają problemy z narządem wzroku, była wcześniej nazywana "migreną oczną". Teraz mówi się o migrenie z aurą oczną lub wzrokową. Dotyka ona nawet 10% pacjentów, którzy borykają się z napadowymi bólami głowy. Co ważne, u niektórych pacjentów mogą naprzemiennie występować oba rodzaje migreny.


Najczęstszym objawem migreny z aurą wzrokową jest migocząca plama, która się rozszerza. Omamy wzrokowe, które widzi pacjent podczas napadu migreny, mogą przybierać przeróżne kształty, np. zygzakowatych linii, błysków światła, czy właśnie plamki. Może dochodzić także do czasowego ubytku wzroku. Częstym objawem jest także ból oka. Objawy te są najczęściej krótkotrwałe i w pełni znikają. 

Niestety, naukowcy do tej pory nie odkryli, jaka jest przyczyna bólów migrenowych. Pojawiają się one przeważnie bez większej przyczyny i dlatego też są trudne do zdiagnozowania. Niektórzy pacjenci, po bacznych obserwacjach własnego organizmu, mogą stwierdzić, że napadowe bóle głowy powodowane są przez m.in.:

  • nieodpowiednią higienę snu,
  • niektóre posiłki,
  • unikanie posiłków, 
  • niektóre leki (np. antykoncepcyjne).


Skutki migreny z aurą wzrokową


Skutkami migreny z aurą wzrokową mogą być:

  • zadrażnienie spojówkowe (czyli zaczerwienienie gałki ocznej),
  • cechy zespołu Hornera (zwężenie źrenicy, delikatne opadnięcie powieki oka, któremu doskwierał ból),
  • nieprawidłowe reakcje źrenic,
  • porażenie nerwu i mięśni gałkoruchowych.

Skutki te najczęściej są odwracalne po krótkim czasie. Dłużej mogą się utrzymywać takie efekty jak: zmęczenie, nadmierna irytacja, ogólne osłabienie organizmu oraz bóle mięśniowe. Osoby, które cierpią na napadowe bóle głowy z aurą, są bardziej narażone na zachorowanie na schorzenia naczyń mózgowych oraz sercowo-naczyniowe.


Leczenie migreny ocznej

Migrena może wpływać negatywnie na stan wzroku. Dlatego też osoby na nią cierpiące często trafiają właśnie do okulistów. Podczas diagnostyki problemów narządu wzroku wykorzystuje się obrazowanie okulistyczne. Za jego pomocą można zbadać siatkówkę oka podczas napadu migreny z aurą wzrokową. Istnieją także inne metody badania stanu wzroku podczas migreny. Jednakże nie dają one istotnych efektów. Okuliści nie mogą jednoznacznie wykazać, że to właśnie aura wzrokowa miała bezpośredni wpływ na problemy z narządem wzroku. Powodem takiego stanu rzeczy są także różne objawy u poszczególnych pacjentów, które sprawiają, że podanie jednolitej przyczyny nie jest możliwe. Z tego też powodu leczenie migreny ocznej jest trudne i polega tak naprawdę na doraźnej pomocy.

Leczenie migreny z aurą wzrokową można podzielić na doraźne oraz profilaktyczne. Doraźne polega na zażyciu środków przeciwbólowych, które likwidują ból oka i głowy. Najczęściej stosowany jest wtedy paracetamol oraz leki dobrane przez lekarza. Leki, które zawierają tryptany, działają skutecznie na migrenowe bóle głowy. Jednakże nie powinny być zażywane podczas występowania aury, a dopiero po jej zniknięciu. W napadowych bólach głowy z aurą może pomóc także fizjoterapia oraz inne działania profilaktyczne. Mają one na celu zapobieganie kolejnym napadom bólowym. 


Domowe sposoby na radzenie sobie z migreną oczną

Domowe sposoby na radzenie sobie z migreną oczną to tak naprawdę wszelkie działania profilaktyczne, które nie są związane z farmakoterapią. Pacjenci, którzy cierpią na tego typu napadowe bóle głowy, powinni znacznie ograniczyć ilość stresu w swoim życiu. Pomocne mogą być tu: uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej, medytacja czy też joga. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywna aktywność może skutkować jeszcze większymi problemami.

Równie ważna jest prawidłowa higiena snu. Należy spać odpowiednią liczbę godzin, czyli ok. 7-8 godzin na dobę. Zbyt mała lub wręcz przeciwnie - zbyt duża ilość snu może nasilać objawy i sprawiać, że będą występowały one częściej.

Osoby borykające się z migreną oczną powinny zrezygnować także z palenia papierosów oraz picia alkoholu. Warto także unikać niektórych pokarmów, m.in. czekolady, cytrusów, cukru i słodzików, a także nabiału w postaci serów, śmietany i jogurtów. Objawy mogą być nasilane także przez inne produkty spożywcze. Dlatego świetnym pomysłem jest obserwacja własnego organizmu. Choć to zadanie zajmie dużo czasu, warto zapisywać spożyte posiłki oraz objawy migreny ocznej, które nas dotykają. Dzięki temu pacjent jest w stanie samodzielnie stwierdzić, co wzmaga dolegliwości i wykluczyć te produkty z diety.

Warto także korzystać z żarówek, które dadzą łagodniejsze światło, ponieważ zbyt silne światło wzmaga objawy migreny z aurą wzrokową. Unikanie silny zapachów oraz zimna także zmniejszy dolegliwości.

W przypadku, gdy napadowe bóle głowy z aurą wzrokową pojawiają się często lub w coraz krótszych odstępach czasu, warto skonsultować się z lekarzem. Może on dobrać leki, które złagodzą objawy oraz doradzić, jakie działania podjąć, by migrena dawała się we znaki rzadziej. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie fizjoterapeuty, który pokaże jakie ćwiczenia warto wykonywać oraz zaprezentuje techniki relaksacyjne, które także zmniejszą dotkliwość objawów. Choć migrena to choroba przewlekła, nie należy jej ignorować i warto podejmować próby złagodzenia napadów bólowych oraz zmniejszenia ich częstotliwości. To wpływa pozytywnie na komfort życia pacjenta.


Źródła:

1. https://www.czytelniamedyczna.pl/511,migrena-obecny-stan-wiedzy.html

2. https://www.czytelniamedyczna.pl/1615,migrena-obraz-kliniczny-i-leczenie.html

3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/85995,migrena-oczna

4. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08164622.2021.1971045?journalCode=tceo20

Nasze zabiegi które Ci pomogą