Osteopatia trzewna, czym jest i jakie daje korzyści?

System trzewny organizmu tworzy układ wzajemnych powiązań pomiędzy sobą, a także strukturami całego ludzkiego ciała. Osteopatia trzewna ma na celu wprowadzenie harmonii między narządami wewnętrznymi, wprowadzonymi w ruch, a także innymi strukturami ciała człowieka, które funkcjonują zgodnie z zasadami anatomii, fizjologii i biomechaniki.

Spis treści

 1. Czym jest osteopatia trzewna?
 2. Założenia osteopatii trzewnej.
 3. Techniki stosowane przez osteopatów.
 4. Wskazania do osteopatii trzewnej.
 5. Jakie korzyści płyną ze stosowania osteopatii trzewnej?
 6. Aktywacja krążenia krwi.
 7. Stymulacja układu immunologicznego.
 8. Redukcja bólu.
 9. Redukcja wzmożonego napięcia mięśniowego.
 10. Drenowanie toksyn.
 11. Kto przeprowadza techniki osteopatyczne?

Choć osteopatia trzewna wywodzi się z Francji, ze względu na swoją skuteczność, szybko rozpowszechniła się w całej Europie.


Czym jest osteopatia trzewna?

Osteopatia trzewna, inaczej nazywana wisceralną, jest działem medycyny osteopatycznej i ma na celu przywrócenie prawidłowego napięcia, a także ruchomości wewnętrznych narządów, jednocześnie poprawiając przepływ krwi oraz limfy, a także ułatwiając proces samoleczenia określonego miejsca.
Założenia osteopatii trzewnej

W osteopatii narządy nie są osobno rozpatrywane, ale jako całość, która jest ze sobą powiązana, a także uzależniona od siebie oraz podlegająca ciągłym ruchom zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. W osteopatii w szczególności zauważono, że narządy zależne są od przepony oraz oddychania. Z tego względu są w ciągłym ruchu, ponieważ unoszą się, a następnie wracają na swoje miejsce kilkanaście tysięcy razy w ciągu całego dnia za każdym razem, gdy człowiek nabiera albo wypuszcza powietrze. Do tego należy dodać również bicie serca, które wprawia siebie, a także cały organizm w ruch także kilkadziesiąt tysięcy razy dziennie.

Ze względu na powiązania anatomiczne z systemem szkieletowym, każdy ruch człowieka, powoduje bierny ruch organów. Poza wyżej wymienionymi ruchami, które działają z zewnątrz, każdy organ ma własny wewnętrzny sposób poruszania, który zgodny jest z jego budową oraz funkcją.

Wszystkie powyższe ruchy muszą ze sobą współgrać, ponieważ nawet najmniejsze zakłócenie, powoduje zmiany nie tylko w konkretnym organie, ale także w całym organizmie.

Informacje na temat połączeń narządów wewnętrznych i emocji, przekazywane były przez lata w wielu tradycyjnych metodach leczenia, np. ajurwedzie. Jednym z czynników, które zaburzają funkcjonowanie wielu narządów, jest stres. Życie w permanentnym stresie powoduje np., że naturalna bariera ochronna w jelitach i mikroflora narażona jest na zniszczenie. To z kolei prowadzi do poważnych chorób układu trawiennego.Techniki stosowane przez osteopatów

Cztery główne techniki, które stosowane są w osteopatii trzewnej, klasyfikowane są jako pośrednie, bezpośrednie, aktywne albo pasywne. Przy pomocy metody aktywnej pacjent ma za zadanie wykonywać sześć ruchów, które kieruje osteopata. Metoda pasywna pozwala pacjentowi na powstrzymanie się od napięcia albo skurczu mięśni. Z kolei metoda bezpośrednia polega na tym, że ograniczająca bariera, czyli układ ciała, dzięki któremu można uniknąć uszkodzenia podczas skurczu albo skurczu mięśni, zostaje bezpośrednio zaangażowana, aby złagodzić dysfunkcje ciała. Natomiast pośrednia metoda polega na pośredniej manipulacji narządem dotkniętym oraz próbie odsunięcia bariery ograniczającej, aż napięcie tkanki będzie wyrównane.


Wskazania do osteopatii trzewnej

Z osteopatii wisceralnej skorzystać powinny osoby, które cierpią na:

 • Bóle kręgosłupa o zróżnicowanym podłożu,
 • Wszelkiego typu urazy, np. kostek, kolan, itp.,
 • Wady postawy,
 • Bóle oraz zwyrodnienia stawów, bioder, barków oraz kolan,
 • Bóle szyi, głowy, migreny, zawroty oraz szumy uszne,
 • Specyficzne problemy przewodu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego,
 • Nietrzymanie moczu i stolca,
 • Zaparcia,
 • Bolesne miesiączki,
 • Nerwica żołądka,
 • Problemy wysiękowe oraz obrzękowe,
 • Bóle kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego o różnym podłożu,
 • Ostroga piętowa,
 • Rwa kulszowa,
 • Często pojawiające się skurcze mięśni,
 • Cieśń nadgarstka,
 • Chroniczne zmęczenie,
 • Zaburzenia snu,
 • Dolegliwości o podłożu neurologicznym, np. stwardnienie rozsiane,
 • Dolegliwości, które związane są z ciążą, czyli obrzęki nóg, bóle pleców, zgaga, itp.,
 • Rekonwalescencja po wypadkach, urazach, a także przebytych operacjach.

Osteopatia trzewna stosowana jest także u dzieci i niemowląt oraz sportowców.


Jakie korzyści płyną ze stosowania osteopatii trzewnej?

Osteopatia trzewna może wywoływać pozytywny wpływ na różnych poziomach ludzkiego ciała.


Aktywacja krążenia krwi

Techniki osteopatyczne aktywują cyrkulację limfy, pośrednio stymulują układ krążenia, płyny śródmiąższowe oraz płyn maziowy i mózgowo-rdzeniowy. Osteopatia trzewna pomaga pokonać zastój płynów m.in. w skórze, mięśniach, śluzówkach, stawach i  narządach wewnętrznych.


Stymulacja układu immunologicznego

Wzrost przepływu limfy wiąże się z niesieniem antygenów do węzłów limfatycznych, które zwiększają kontakt antygen - przeciwciało. Osteopatia trzewna może mieć prewencyjny charakter, ale obserwuje się także korzystny wpływ w przypadku przewlekłych stanów zapalnych i podostrych, takich jak zapalenie zatok, migdałków, oskrzeli, stawów, egzema czy choroby autoimmunologiczne.


Redukcja bólu

Stosowanie technik osteopatii trzewnej zmniejsza zastój płynów, a także może hamować nocyceptory. To z kolei może znacząco redukować odczuwanie bólu.


Redukcja wzmożonego napięcia mięśniowego

Układ trzewny powinien być regularnie badany oraz leczony, podobnie jak układ mięśniowo-szkieletowy. Ważne, aby znaleźć napięcia i przywrócić harmonię między wewnętrznymi narządami, a innymi strukturami ciała, co czynią technik osteopatyczne.


Drenowanie toksyn

Techniki osteopatyczne drenują nie tylko związki toksyczne, ale także makromolekuły, które pomagają absorbować stany zapalne oraz tłuszcz. Komórki tłuszczowe, które występują w ciele, eliminowane są razem z układem limfatycznym.


Kto przeprowadza techniki osteopatyczne?

Osteopatią zajmuje się specjalista, który zajmuje się manualnym leczeniem schorzeń, czyli osteopata. Jest nim magister fizjoterapii albo lekarz medycyny, który ukończył kilkuletnie szkolenia osteopatyczne. Szukając skutecznej terapii, warto wybrać renomowane centrum medyczne, takie jak klinika fizjoterapii z osteomedic.com.pl


Przypisy

¹Wprowadzenie do Osteopatii, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja, 3/2010,

²Nathalie Cemirand; Terapia osteopatyczna w zaburzeniach nerwowych i hormonalnych, 

³Majchrzycki, M., Ciechomski J; Wpływ leczenia osteopatycznego na poprawę funkcjonowania układu limfatycznego.

Nasze zabiegi które Ci pomogą