Tłumione emocje są przyczyną wielu chorób i zagrażają zdrowiu fizycznemu

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Tłumienie emocji jest przyczyną nie tylko różnych problemów z samopoczuciem psychicznym, ale także odbija się na zdrowiu fizycznym: sprzyja rozwojowi choroby serca, alergii, dermatoz, pogłębia wady postawy.
SPIS TREŚCI:
Czym jest blokowanie emocji?
Mapa emocji w ciele
Emocje a choroby psychosomatyczne
Jak sobie pomóc? Uwolnij swoje emocje

Uświadomienie sobie przyczyny problemów, jakie pojawiają się w ciele i umiejscowienie ich w emocjach, może mieć spektakularny skutek dla zdrowia. Jak pomóc osobom cierpiącym z powodu braku wyrażania negatywnych emocji? Jakie choroby somatyczne mogą pojawić się ze względu na tłumienie trudnych emocji? 


Czym jest blokowanie emocji?


Wszyscy każdego dnia doświadczają wielu emocji, pośród których znajdują się te uznawane za "pozytywne", czyli przyjemniejsze do odczuwania, jak i negatywne. Emocje nazywane w ten sposób są trudne: wymagają konfrontacji ze swoimi lękami, potrzebami, brakami. Z doświadczenia psychologów i psychiatrów wynika, że niewiele osób przed trzydziestym rokiem życia posiada komplet narzędzi umożliwiający sprawne zarządzanie swoimi emocjami.


Dotyczy to zarówno ich indywidualnego rozpoznawania, jak i umiejętności komunikacji z innymi osobami - nazywania swoich uczuć i potrzeb w relacjach. Tłumienie emocji wpływa na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Dzisiaj już wiadomo, że przyczyny rozwoju poważnych chorób cielesnych mogą być również psychiczne i w przypadku wielu chorób stanowią równie istotny czynnik zapalny jak czynniki środowiskowe czy genetyczne.

Zablokowane emocje w ciele objawiają się m.in. różnymi przykurczami, długotrwałymi bólami, brakiem pełnej mobilności stawów, ale również niestety chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami.


Negatywne emocje. Lista, którą warto znać

Psychologowie pracujący z ciałem i emocjami, którzy za cel postawili sobie udzielanie pomocy osobom cierpiącym ze względu na zaburzenia psychosomatyczne wynikające z nieumiejętnego przeżywania emocji, są zgodni, że najbardziej "podstępnymi" uczuciami są:

  • złość
  • strach
  • smutek
  • lęk
  • wstyd.

Doświadczanie tych uczuć jest rzeczą naturalną, ale powinny one stanowić wyłącznie sporadyczny element codzienności, a nie jest stałą składową. Bezustannie odczuwany lęk, smutek, złość czy strach mają katastrofalny wpływ na psychikę i ciało. Pozostawiają je w ciągłej gotowości, w stanie, który naukowcy nazywają "walcz lub uciekaj". Charakteryzuje się on podwyższonym ciśnieniem krwi, szybszym biciem serca, rozszerzonymi źrenicami i brakiem możliwości efektywnego skupienia się na wypoczynku czy pracy. Ludzkie ciało nie jest przyzwyczajone do tego, aby trwać w takim stanie, co sprawia, że z czasem zaczyna chorować.


Mapa emocji w ciele pomocna w uzdrawianiu chorób psychosomatycznych




Odpowiedź na pytanie "gdzie są emocje w ciele?" nie jest jednoznaczna. Lekarze praktykujący medycynę chińską nie rozdzielają emocji i ciała na dwie odrębne kategorie, ale postrzegają człowieka holistycznie. Takie spojrzenie ułatwia zrozumienie, jak bardzo nasza psychika ma wpływ na zdrowie fizyczne. Najbardziej popularna mapa emocji w ciele mówi, że:
  • złość odczuwana jest głównie w głowie, klatce piersiowej, szyi, barkach i rękach
  • strach odczuwany jest w głowie, szyi, klatce piersiowej i wyższych partiach brzucha
  • szczęście odczuwane jest w całym ciele (począwszy od czubka głowy, do końca palców - to jedno z niewielu uczuć, które jest odczuwane tak rozlegle!)
  • miłość odczuwana jest w głowie, szyi, barkach, rękach, klatce piersiowej, brzuchu, lędźwiach i genitaliach oraz wyższej partii ud
  • duma jest odczuwana w górnej części klatki piersiowej i w głowie
  • zazdrość opisywana jest jako punktowe odczucie w klatce piersiowej i w całej głowie
  • lęk ogarnia głowę, klatkę piersiową i cały brzuch.

Wart zaznaczyć, że depresja jest doświadczana w całym ciele, jednak w przeciwieństwie do szczęścia czy nawet złości, nie jest oceniana jako uczucie gorąca, ale chłodu lub pustki. Co ciekawe, osoby cierpiące na depresję zazwyczaj miewają wolniejszą pracę serca i niższe ciśnienie niż w okresie przed chorobą, co może wpływać na wychłodzenie organizmu.


Jakie emocje są w brzuchu?

Brzuch, jako centrum naszego ciała, jest podatny na reagowanie na wiele emocji. Wszyscy prawdopodobnie spotkali się z uczuciem tzw. motyli w brzuchu, które kojarzone są głównie z miłością i ekscytacją, czyli pozytywnymi emocjami. Jednak w brzuchu, zgodnie z mapą zaprezentowaną w artykule BODILY MAPS OF EMOTIONS (przyp. nr 2), możemy odczuwać także strach, lęk, nasilony stres, obrzydzenie i smutek . Każda z tych emocji doświadczana jest w inny sposób.

Pacjenci zazwyczaj mówią o "zaciskaniu" się żołądka przy zdenerwowaniu czy w stresie, uczuciu "ciężkiej, lodowej kuli w brzuchu" podczas doświadczania lęku. Emocje tak intensywnie odczuwane w brzuchu mogą przyczyniać się do powstania chorób psychosomatycznych takich jak zaburzenia odżywiania, zaburzenia łaknienia, wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego i różne alergie pokarmowe.


Emocje a choroby psychosomatyczne

Choroby psychosomatyczne są pochodnymi długotrwale doświadczanych trudnych uczuć, które nie są pożytkowane w odpowiedni sposób. Przykładowo, długotrwale poddając się działaniu stresu sprawiamy, że w naszym ciele wytwarzany jest w dużych ilościach kortyzol, czyli tzw. hormon stresu lub ucieczki.

Sprawia on, że jesteśmy w trybie bezustannej gotowości, ale też hamuje "mniej istotne" z punktu widzenia ciała procesy, takie jak np. procesy metaboliczne, przetwarzanie hormonów odpowiedzialnych za poczucie radości czy libido. W efekcie dochodzi do reakcji łańcuchowej: gdy w ciele występuje deficyt jednego z hormonów, zazwyczaj pojawiają się kolejne. W ten sposób zalegające emocje mogą sprzyjać rozwojowi choroby serca, choroby wieńcowej czy alergii. W ten sposób ciało mówi nie tylko o swoich brakach chemicznych i neurochemicznych, ale i potrzebach emocjonalnych.


Jak sobie pomóc? Sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami


Pozwalanie sobie na doświadczanie trudnych emocji wpływa też na lepsze relacje z innymi osobami. Poczucie winy, zazdrość, złość, frustracja i inne uznawane za emocje negatywne uczucia nie muszą być ani tłumione, ani też przekształcane. Psychologowie są zdania, że nie da się zmienić emocje negatywne w pozytywne, ale można zmienić swój sposób patrzenia na nie. Poczucie winy, zazdrość, złość, frustracja i inne uznawane za emocje negatywne uczucia nie muszą być ani tłumione, ani też przekształcane. Psychologowie są zdania, że nie da się zmienić emocje negatywne w pozytywne, ale można zmienić swój sposób patrzenia na nie.


Zażegnanie wewnętrznego konfliktu emocjonalnego jest kluczem do uzyskania poczucia bezpieczeństwa i odczuwania radości z życia. Daj sobie zatem przestrzeń na to, aby uzdrowić ciało: przebacz sobie i naucz się wyrażać emocje w sposób konstruktywny dla siebie i innych. Pomocne w uzyskaniu równowagi mogą być przede wszystkim:
  • terapia . Nawiązanie relacji z terapeutą i udanie się po pomoc do profesjonalisty jest najefektywniejszą drogą do uzyskania kontaktu ze swoimi uczuciami i zaprzestania tłumienia w ciele trudnych emocji.
  • osteopatia . Pomoc osteopaty jako wsparcia w terapii daje spektakularne efekty. Warto wiedzieć, że niektórzy osteopaci specjalizują się w osteopatii pediatrycznej : nierzadko okazuje się to skuteczniejsze podejście, niż terapia (zwłaszcza u kilkulatków).
  • medytacja . Umiejętność zdystansowania się od własnych emocji, uczuć i myśli, pozwala na ich dokładne rozpoznanie, usystematyzowanie, a następnie wyrażenie. Wyniki badań potwierdzają, że osoby regularnie oddające się medytacji, rzadziej doświadczają rozwoju chorób, które kojarzone są ze stresem.


Bibliografia:

  1. PSYCHOSOMATYKA - GDY CIAŁO PRZEJMUJE UCZUCIA, Ewa Kwaśny dla Zaburzeniaosobowości.pl. Dostęp dnia; 12.01.2023
  1. BODILY MAPS OF EMOTIONS, Lauri Nummenma, Enrico Glerean, Riitta Hari, w: Proceedings of the National Academy of Sciences. Dostęp: 12.01.2023

Nasze zabiegi które Ci pomogą