Asymetria u niemowląt - osteopatia pediatryczna

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Asymetria u niemowląt to stan kliniczny, w którym obserwujemy zaburzenia w budowie lub motoryce ciała. Przyczyn asymetrii jest bardzo dużo, mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte po urodzeniu, dotyczyć różnorodnej lokalizacji i posiadać różny stopień natężenia.

Rodzaje asymetrii

Wyróżniamy asymetrię strukturalną, dotyczącą budowy ciała oraz asymetrię funkcjonalną lub inaczej motoryczną, dotyczącą pracy ciała.

Asymetrię można zmierzyć i sklasyfikować od lekkiej do ciężkiej. W ciężkich przypadkach ważne jest, aby skorygować asymetrię, ponieważ może ona wpłynąć na długoterminowy wzrost i rozwój Twojego dziecka. Dla przykładu, asymetria ustawienia głowy może prowadzić do problemów z karmieniem, połykaniem powietrza podczas karmienia lub dokuczliwych kolek.

Jak już wspomniałam przyczyn powstania asymetrii jest bardzo dużo. Może być ona związana ze zbyt długim przyjmowaniem przez malucha tej samej pozycji w łonie matki, nieodpowiednią ilością wód płodowych, czy samym porodem (zbyt wąski kanał miednicy, poród kleszczowy). Zanim przejdziemy dalej, warto wiedzieć, że w warunkach prawidłowych każde dziecko mniej więcej około 12 tygodnia życia zaczyna osiągać symetrię ciała lub powinno się w znacznym stopniu do niej przybliżyć.


Co to takiego symetria?

O symetrii mówimy wtedy, gdy niemowlę układa się :

• W linii prostej leżąc na plecach, tj. głowa i tułów są w linii prostej (nos, broda, mostek, pępek, spojenie łonowe) • Odległość uszu od barków jest taka sama

• Barki i bioderka dziecka ustawione równolegle względem siebie

• Obustronnie, symetrycznie pracuje rączkami i nóżkami przeciw sile grawitacji


Symetria tułowia, głowy oraz kończyn górnych i dolnych powinna być widoczna również w pozycjach leżenia na boku i brzuszku.

Ważne jest, aby wspomnieć o ATOS-ie, czyli asymetrycznym tonicznym odruchu szyjnym, który bardzo często kojarzony jest z asymetrią. ATOS to odruch pierwotny, występujący u każdego dziecka, gdy układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały. Jest to charakterystyczna pozycja ciała, zależna od ustawienia głowy niemowlaka. Obrót głowy dziecka w jedną stronę powoduje wyprost kończyny górnej i dolnej oraz wydłużenie tułowia po stronie, w która zwrócona jest twarz, natomiast po przeciwnej stronie ciała kończyna górna i dolna zginają się, a tułów skraca.

Techniki osteopatyczne, które są wykorzystywane u dzieci są bardzo delikatne. Równoważą dysfunkcje, napięcia w obrębie układu kostno-mięśniowego, nerwowego, krwionośnego, trzewnego.

Należy pamiętać, że ATOS występuje symetrycznie tzn., że niemowlę powinno obracać głowę w prawą i lewą stronę. W miarę jak układ nerwowy dojrzewa dziecko układa się bardziej symetrycznie. ATOS u różnych dzieci może być mniej lub bardziej widoczny, niemniej jednak ważne jest by maluszek układał się mniej więcej w ten sam sposób raz na jedną, raz na drugą stronę. Kiedy z różnych przyczyn dziecko nie osiąga symetrii lub kiedy w aktywności niemowlaka dominuje tylko jednostronna aktywność warto zgłosić się do specjalisty, ponieważ asymetryczny rozkład napięcia mięśniowego będzie rzutował na dalszy rozwój ruchowy maluszka.


Co powinno Cię zaniepokoić:

• Od dnia narodzin dziecko preferuje jednostronne ustawienie główki i ma problem z obróceniem jej na drugą stronę

• W okolicy 3 miesiąca życia nie zatrzymuje główki w linii środkowej ciała, ma problem ze skupieniem wzroku oraz wodzeniem wzrokiem za twarzą lub zabawką

• Zauważasz, że główka po jednej stronie staje się płaska, pojawia się asymetria twarzy

• Dziecko wkłada do buzi tylko jedną rączkę lub stópkę

• Patrząc na maluszka od góry widzisz, że układa się w literę „C”

• Maluszek unika pozycji leżenia na brzuszku, płacze, ma trudności z utrzymaniem tej pozycji

• Obraca się tylko w jednym kierunku, pivotuje (obraca się) lub pełza jednostronnie


Domowe sposoby walki z asymetrią

Małe rzeczy, które możesz zrobić w domu to m.in: zachęcanie dziecka do patrzenia w obie strony, regularna zmiana pozycji dziecka, zwróć uwagę na to, by w codziennej pielęgnacji pojawiała się naprzemienność podczas przebierania, układania, noszenia, karmienia itp. Staraj się unikać sprzętów, które ograniczają dziecko ruchowo, układania na miękkim podłożu i poduszce. Noś maluszka w pozycjach adekwatnych do wieku, wczesna pionizacja wcale nie jest dobra dla Twojego dziecka.

Każde dziecko jest inne, podobnie asymetrie bywają różne, dlatego ważniejsze jest, by w miarę szybko wykryć problem i skontaktować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię dla Twojego dziecka. Najlepszym wyborem zabiegu jest osteopatia pediatryczna. Serdecznie zapraszamy do centrum osteopatycznego na konsultacje w centrum Krakowa.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Osteopatka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata