Dyskopatia - objawy cz.2

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Ostatnio nakreśliłem Wam w skrócie, czym jest dyskopatia, w których odcinkach kręgosłupa występuje oraz kogo dotyczy najczęściej. Dzisiaj skupimy się na objawach – tych mniej i bardziej oczywistych.

Objawem, który zazwyczaj zmusza pacjentów do wizyty u fizjoterapeuty lub lekarza jest ostry ból. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw dyskopatii, jednak czy jest tym pierwszym?

Otóż nie!SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Nasz autonomiczny system nerwowy reaguje na pojawiające się w organizmie nieprawidłowości znacznie szybciej niż my sami jesteśmy w stanie je zauważyć, dlatego często nazywany jest systemem wczesnego ostrzegania. To z jego strony pochodzą pierwsze objawy dyskopatii tj.: zmiany potliwości, kolorytu skóry, różnice w ukrwieniu np. pomiędzy jedną kończyną a drugą, których skutkiem może być bladość, zasinienie, czy różnica temperatur. Niestety, często lekceważymy lub nie zauważamy tak drobnych zmian, świadczących o powstaniu stanu zapalnego.


OBJAWY SENSORYCZNE

Ból, parestezje czy zaburzenia czucia (zarówno czucia powierzchownego, czucia wibracji, czy priopriocepcji) pojawiają się jako kolejne. W przypadku dyskopatii wyróżniamy ból o różnym pochodzeniu, ale o tym więcej w kolejnych postach ;)


LAST BUT NOT LEAST

Jako ostatnie pojawiają się objawy motoryczne: osłabienie siły mięśniowej czy nawet zaniki mięśni. Objawy motoryczne powstają zwykle w skutek zmian zachodzących w strukturach w układu nerwowego, dlatego pojawiają się na końcu. W przypadku wystąpienia deficytów motorycznych wskazana jest konsultacja z neurologiem lub neurochirurgiem.

Nasze zabiegi które Ci pomogą