Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy i kiedy należy się do niego udać z dzieckiem?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Rozwój dziecka to czas intensywnych przemian w organizmie malucha. Nie wszystkie procesy związane m.in. ze wzrostem motorycznym przebiegają zawsze w sposób prawidłowy. Gdyby tak było, nie słyszelibyśmy o wadach rozwojowych dzieci czy trudnościach w utrzymaniu prawidłowej postawy.


Jako rodzic chcemy, aby nasza pociecha rozwijała się w sposób prawidłowy, dlatego przykładamy dużą wagę do opieki nad dzieckiem. Ważne w tym kontekście jest uświadomienie sobie, że nie tylko pomoc pediatry jest niezwykle istotna. W celu dbania o prawidłowy rozwój dziecka warto także skorzystać z porad fizjoterapeuty dziecięcego, który jest doświadczonym praktykiem w pracy z dziećmi.


Czym się zajmuje fizjoterapeuta dziecięcy?

Fizjoterapia pediatryczna obejmuje szeroki zakres działań związanych z ustandaryzowanymi sposobami układania, noszenia i pielęgnacji dziecka w celu zachowania prawidłowości w rozwoju. Specjalista jest osobą, która posiada wyższe wykształcenie medyczne w zakresie analizy zdrowia małego pacjenta - pod kątem sprawności psychomotorycznej. Nie każdy fizjoterapeuta jest jednak predystynowany do pracy z maluchami. Takie zadania może podejmować wyłącznie fachowiec, który ukończył profesjonalne szkolenia pediatryczne, stąd też określa się go po prostu fizjoterapeutą dziecięcym.

Specjalista ocenia stan dziecka pod kątem wzorców ruchowych właściwych dla danego okresu rozwojowego. Dokłada analiza zachowania dziecka pozwala stwierdzić, czy występują jakiekolwiek zaburzenia pod kątem rozwoju dziecka. Jest to zatem spojrzenie bardziej precyzyjne i dokładne na rozwój dziecka pod kątem psychomotorycznym. Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego jest znaczącą pomocą także dla samych rodziców. Dzięki specjalistycznym poradom uczą się, w jaki sposób powinna wyglądać codzienna pielęgnacja niemowlęcia, jak układać dziecko do snu, czego powinno się unikać i jak bezpiecznie nosić malucha.
Kiedy rodzic powinien zastanowić się nad wizytą u fizjoterapeuty dziecięcego?

Do gabinetów specjalistycznych najczęściej trafiają rodzice z małymi dziećmi, którzy zauważyli pewne nieprawidłowości w rozwoju malucha. Może być to związane z pewnymi dziwnymi i niestandardowymi zachowaniami, które nie korelują z przyjętymi wzorcami. Zdarza się, że dziecko nie potrafi utrzymać jednolitej pozycji ciała, np. nadmiernie odchylając główkę do tyłu. Maluch może być także apatyczny, nie wykazywać większego zainteresowania przestrzenią, co jest niecodziennym zachowaniem w kontekście rozwoju małych dzieci. Specjalista przeanalizuje zachowanie naszego dziecka pod kątem ilościowym i jakościowym, dobierając odpowiednie techniki pielęgnacyjne malucha, które wdrożymy w codziennym życiu.


Początkowe problemy z zachowaniem dziecka nie muszą oznaczać ciężkich wad rozwojowych - mogą jednak być symptomem kłopotów ze zdrowiem, które w najbliższych latach wyraźnie zintensyfikują się. Do fizjoterapeutów pediatrycznych zgłaszają się rodzice, którzy już wykryli pewne nieprawidłowości związane z rozwojem dziecka. O ile takie działanie jest w pełni uzasadnione, to warto działać także prewencyjnie, przed pojawieniem się większego problemu. Stąd też wczesne wizytowanie fizjoterapeuty może być bezcenną analizą zdrowia dziecka, dzięki której rodzic dowie się, jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje maluch. Kiedy nie powinniśmy odwlekać wizyty u specjalisty?

  • dziecko przyjmuje jedną pozycję i nie chce jej zmieniać,

  • dziecko upiera się i patrzy wyłącznie w jednym kierunku, np. na rękę rodzica,

  • dziecko wykazuje większą aktywność wyłącznie jedną częścią ciała, np. prawą ręką i prawą nogą,

  • zauważalne są niepokojące zachowania głowy dziecka, tj. maluch wygina ją w jedną stronę,

  • i inne zachowania, które mogą budzić zastrzeżenia rodzica.

Co daje wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego, nawet jeśli teoretycznie nie zauważyliśmy żadnych problemów ze zdrowiem dziecka?

Wczesna wizyta u specjalisty pomoże w dobraniu odpowiednich technik wsparcia rozwoju psychomotorycznego dziecka. Fizjoterapeuta dziecięcy pomoże dobrać odpowiednie metody związane z pielęgnacją malucha w kontekście dbania o jego rozwój. Niewielka zmiana nawyków, związana np. z układaniem dziecka w łóżeczku w odpowiedni sposób, czy zwrócenia uwagi na sposób podawania malucha drugiej osobie, może przyczynić się do wyeliminowania problemów z rozwojem dziecka w przyszłości. Takie jest zatem zadanie specjalisty, który nie tylko analizuje całą sytuację i dobiera odpowiednie techniki pielęgnacyjne, ale także edukuje rodziców na co powinni zwrócić swoją uwagę. 

Wiedza dotycząca tego, na jakie aspekty zachowania dziecka zwracać uwagę, jest niezwykle ważna w celu oszacowania prawidłowości jego rozwoju. Spotkanie ze specjalistą może rozwiać wątpliwości rodzica, w momencie gdy nieprawidłowo ocenił on rzeczywistą sytuację zdrowotną malucha. Fizjoterapeuta dziecięcy przekazuje wiedzę na temat poszczególnych etapów rozwoju malucha, tłumacząc rodzicom jak powinno wyglądać prawidłowe wzrastanie. Jest to cenna lekcja, którą warto podjąć, by jak najlepiej zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Bilbiografia

- Fizjoterapia Książka autorstwa: Anna Straburzyńska-Lupa Pierwsze wydanie: 1988 Autorka: Anna Straburzyńska-Lupa Redaktor: Gerard Straburzyński
-Terapia manualna: poradnik wykonywania ćwiczeń Książka autorstwa: Jacques Roex Pierwsze wydanie: 2001 Autorzy: Jacques Roex, Herbert Frisch
- Technika wykonywania ćwiczeń leczniczych 
Książka autorstwa: Adam Rosławski i Tadeusz Skolimowski Pierwsze wydanie: 1973 Autorzy: Adam Rosławski, Tadeusz Skolimowski

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Osteopatka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata