Kolano biegacza - czyli kiedy ruch powoduje ból, Fizjoterapeuta na pomoc

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Kolano biegacza, zwane inaczej zespołem pasma biodrowo-piszczelowego jest jedną z najczęściej występujących form przeciążeń w stawie kolanowym.

Wbrew pozorom, nie występuje wyłącznie u biegaczy, ale także u narciarzy, piłkarzy czy tenisistów. Ból, zwykle palący, kłujący występuje wówczas w bocznym przedziale kolana podczas długiego siedzenia, wchodzenia po schodach, biegu czy kucania.Dodatkowo może wystąpić obrzęk oraz wrażenie "przeskakiwania". Ból ten spowodowany jest regularnym drażnieniem pasma biodrowo-piszczelowego o boczny nadkłykieć kości udowej, które prowadzi do
przewlekłego stanu zapalnego.Pasmo biodrowo-piszczelowe to struktura, przypominająca taśmę przebiegająca po bocznej stronie uda, rozpoczynająca się poniżej biodra (stanowi kontynuację mięśnia napinacza powięzi szerokiej), a kończąca poniżej kolana.


Przyczyny występowania przeciążeń

Najczęstszymi przyczynami występowania tego rodzaju przeciążenia są błędy treningowe, niewłaściwie dobrane obuwie lub zaburzenia biomechaniki kończyn dolnych i miednicy.

Powodem może być także np.

- zmniejszona ruchomość w stawie biodrowym,

- ograniczona rotacja zewnętrzna w tym stawie,

- dysbalans mięśniowy (osłabienie mięśnia pośladkowego średniego, osłabienie mięśni zginaczy bądź prostowników stawu kolanowego, zwiększony tonus mięśni przywodzicieli),

- płaskostopie,

- zaburzona oś kończyn.


Co zrobić, gdy ból się pojawił?

W pierwszym etapie należy dążyć do wyciszenia stanu zapalnego, dlatego też redukujemy aktywność fizyczną, tak aby jak najmniej drażnić przeciążone tkanki. Możemy schładzać miejsce bólu, a także wprowadzić automasaż za pomocą rolera (rolujemy zarówno pasmo biodrowo-piszczelowe, jak i pośladek).


Kiedy udać się do Fizjoterapeuty Kraków?


Jeśli ból nie ustępuje, dobrym pomysłem jest wówczas wizyta u fizjoterapeuty, który pomoże znaleźć przyczynę problemu. Czasem może wystąpić także konieczność przeprowadzenia szerszej diagnostyki ortopedycznej, w tym wykonanie badań obrazowych.


Podczas terapii zastosowane przez fizjoterapeutę Kraków Nowa Huta techniki manualne oraz sprecyzowane zadania ruchowe pomogą przywrócić właściwy tonus mięśniowy, oraz zmniejszyć napięcie pasma biodrowo-piszczelowego.

Można zastosować także zabiegi z zakresu fizykoterapii (np. fonoforezę, krioterapię), które pomogą w walce z bólem i stanem zapalnym. Na tym etapie wprowadzamy pierwsze ćwiczenia poprawiające stabilizację centralną, a także pracujemy nad prawidłową biomechaniką kończyn dolnych.


Następnym etapem jest zintensyfikowanie treningu, który pozwoli na zredukowanie zaburzeń biomechanicznych, które doprowadziły do powstania przeciążeń. Gdy ból ustąpi, najlepiej po konsultacji ze specjalistą, można powoli wracać do dawnej aktywności, wdrażając nowe nawyki i pamiętając o odpowiedniej regeneracji po treningu.

Zobacz pełną ofertę OsteoMedic centrum rehabilitacyjnego w Nowej Hucie Fizjoterapia Kraków

Nasze zabiegi które Ci pomogą