Korekcja wad postawy, fizjoterapia na pomoc

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Korekcja wad postawy to tematyka, która jest niezwykle ważna dla osób dotkniętych tego rodzaju zjawiskami. Doświadczając wspomnianych dolegliwości, naturalnym działaniem jest poszukiwanie jak najszybszej pomocy specjalistycznej.

Jeśli Ty również szukasz odpowiedzi na pytanie, jak skorygować niechciane, uprzykrzające życie i często bolesne niedoskonałości postawy — w tym tekście znajdziesz informacje o najczęstszych rodzajach tych schorzeń oraz skutecznych sposobach na ich zredukowanie. Przeczytasz także o dwóch głównych grupach wad postawy, czyli wadach wrodzonych oraz wadach nabytych. Dowiesz się również o tym, jaki specjalista zajmuje się opisywanymi dolegliwościami i jak wybrać najlepszego z nich. Wady postawy są problemem, który można skutecznie rozwiązać, używając do tego odpowiednio dobranych metod. Oto garść informacji w tym często poruszanym temacie.


Czym są wady postawy?

Wadą postawy nazywa się nieprawidłową i po prostu odmienną od ludzkiej fizjologii postawę ciała, która może towarzyszyć człowiekowi już od urodzenia (wada wrodzona) lub też powstać w strukturze ciała w trakcie życia (wada nabyta). W praktyce są to więc bardziej lub mniej widoczne zmiany w posturze, które nie tylko sprawiają, że ciało wygląda odmiennie, ale mogą również powodować ból, trudności w poruszaniu się lub też inne trudności podczas codziennych aktywności. 


Jaka jest prawidłowa postawa ciała?

Definiując wady postawy, należy wspomnieć o tym, jak wygląda prawidłowa postawa ciała, której utrzymanie polega na zharmonizowanym ułożeniu poszczególnych części ciała względem kręgosłupa. Aby prawidłowa postawa mogła być zachowana, układy: kostny i mięśniowy muszą być sprawne i prawidłowo rozwinięte.  Częste objawy wad postawy to m.in. nadmierne garbienie się, barki wysunięte do przodu, asymetryczne ustawienie łopatek, boczne skrzywienie linii kręgosłupa, zapadnięta klatka piersiowa oraz wypięty brzuch. W celu diagnozy należy skontaktować się ze specjalistą.


Jakie są przyczyny wad postawy?

Wady nabyte najczęściej spowodowane są czynnikami, takimi jak:  długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, zbyt mała ilości ruchu, niewłaściwe ubranie, niewygodne lub niedostosowane obuwie oraz np. noszenie ciężkich przedmiotów albo torebek. Wada postawy może także rozwinąć się podczas długotrwałego siedzenia przy niedostosowanym do rozmiaru ciała biurku lub też w wyniku noszenia ciężkiego plecaka na jednym ramieniu. Na ogół więc przyczyny takich schorzeń związane są z regularnym utrzymywaniem niewłaściwej pozycji ciała, która w dłuższej perspektywie powoduje odkształcanie się ludzkiej postury. Wady postawy wśród dzieci są często powodowane przebytymi chorobami.


Jakie są najczęstsze wady postawy?

Wady postawy na ogół związane są z częścią ciała, jaką są ludzkie plecy, ale mogę także dotykać kończyn dolnych, stóp oraz klatki piersiowej. Ze względu na rodzaj zdeformowanej części ciała, wady postawy dzieli się m.in. na:

  • wady kręgosłupa,
  • wady klatki piersiowej,
  • wady kończyn dolnych.

Schorzenia związane z kręgosłupem to na ogół: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, skolioza oraz plecy płaskie. Wady postawy klatki piersiowej to z kolei m.in.: klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa lejkowata. Schorzenia stóp i całych kończyn dolnych noszą nazwę m.in.: płaskostopia (pot. platfus), stopy szponowatej, stopy płasko-koślawej oraz inne deformacje kończyn dolnych.


Ważne:

Wady postawy są bardzo częstym zjawiskiem. Współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu tych zdrowotnych problemów, jednak istnieją skuteczne sposoby na ich leczenie. Ważna jest także profilaktyka w postaci dbałości o unikanie czynników powodujących wady postawy np. dbałość o odpowiednie miejsce do siedzenia, które utrzyma kręgosłup w odpowiedniej, prostej pozycji. Takie z pozoru proste działanie może zapobiegać powstaniu groźnych i uprzykrzających życie wad postawy. 


Korekcja wad postawy — od czego zacząć?

Wady postawy często rozwijają się u osób w młodym wieku, takich jak dorastające dzieci. Z tego względu, należy jak najwcześniej reagować na jakiekolwiek sygnały świadczące o tym, iż wada się kształtuje lub osoba prowadzi tryb życia, który może powodować ukształtowanie się wady w przyszłości. Ważną wskazówką jest więc przeciwdziałanie tym zjawiskom, stosując profilaktyczne działania takie jak:

  • wyposażenie przestrzeni biurowej lub szkolnej w ergonomiczne umeblowanie,
  • codzienna dawka zdrowego ruchu,
  • zaopatrzenie się w wygodne, ergonomiczne obuwie w odpowiednim rozmiarze,
  • dbałość o utrzymywanie prostej, właściwej pozycji ciała podczas codziennych aktywności,
  • masaże rehabilitacyjne.

Popularnym rodzajem masażu jest masaż peruwiański, który ma działanie regenerujące i ujędrniające. 

Co radzi fizjoterapeuta?

Korekcja wad postawy powinna być przeprowadzana w sposób profesjonalny i przemyślany. W przypadku trudności związanych z tą sferą należy więc skorzystać z usług fizjoterapeuty lub też fizykoterapeuty. Specjalistą, który zajmuje się leczeniem manualnym schorzeń związanych z narządami ruchu, jest także osteopata. Warto korzystać ze specjalnie opracowanych masaży dla osób z wadami kręgosłupa lub kończyn dolnych. Pomocne są także: termoterapia, elektrostymulacja lub też fala uderzeniowa. Doświadczonych i skutecznych specjalistów można znaleźć w serwisie osteomedic.com.pl.

Fizjoterapia na pomoc osobom z wadami postawy

Fizjoterapia na pomoc osobom z wadami postawy ma na celu prewencję lub korekcję wad postawy, łagodzenie objawów chorobowych oraz ogólną poprawę funkcjonowania całego organizmu. Do metod i zabiegów, z których pacjenci korzystają najczęściej, należą m.in.: terapia manualna oraz kinezyterapia, która polega na leczeniu ruchem. Ćwiczenia pomocne w rehabilitacji mogą być bierne, rozciągające oraz takie, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Do narzędzi pomocnych w likwidowaniu wad postawy należą m.in. gumy rehabilitacyjne/oporowe, odważniki oraz piłki medyczne.


Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wada_postawy
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a16007-Wady_postawy__jakie_sa_najczestsze_wady_postawy_i_jak_wyglada_ich_leczenie

Nasze zabiegi które Ci pomogą