Migrena oczami fizjoterapeuty i osteopaty. Jak pozbyć się migreny w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Migrena skutecznie uprzykrza i dezorganizuje życie dużej grupie osób. Istnieje kilka metod radzenia sobie z nią - jednym z nich jest fizjoterapia. Sprawdź, czy i Ty możesz pozbyć się migreny w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Czym jest migrena?

Migrena jest zaburzeniem neurologicznym, które potrafi bardzo utrudnić normalne funkcjonowanie - niejednokrotnie do tego stopnia, że podczas napadu migreny taka osoba nie jest w stanie wyjść z domu, a nawet wstać z łóżka. Z tego powodu migrenowców zalicza się do jednej z grup, które najczęściej są zmuszone do korzystania ze zwolnienia lekarskiego i absencji w pracy, ponieważ podczas napadu migreny nie są w stanie wykonywać ani pracy umysłowej ani fizycznej.


Z napadowymi bólami głowy, bo tak również nazywa się migreny, zmaga się bardzo wielu z nas. Mogę mieć one przebieg zarówno z tzw. aurą, jak i bez niej (migrena zwykła). Charakterystyczne dla bólu migrenowego jest jego lokalizacja po jednej stronie twarzy oraz pulsowanie. Zdarza się jednak, że w ciągu dnia umiejscowienie bólu migruje. Co więcej, nasila go aktywność fizyczna. Migrenie bardzo często towarzyszą inne dokuczliwe objawy takie jak wymioty, omdlenia, biegunki, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz zapachy. Taki stan potrafi utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni.





Przyczyny migren

Przyczyn migreny może być wiele, wśród najbardziej prawdopodobnych opisuje się:

● predyspozycje genetyczne,

● narażenie na długotrwały stres,

● ustąpienie długotrwałego stresu,

● nieprawidłowa dieta (często pomijanie posiłków),

● zaburzenia snu,

● inne problemy zdrowotne - osłabienie, niedokrwistość, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia hormonalne. Rozpoznanie i leczenie migreny.

Do odpowiedniego leczenia napadów migreny niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju bólu głowy i wykluczenie innych przyczyn jego powstania, określenie objawów towarzyszących napadom, ale także odpowiednie spojrzenie na choroby współistniejące. Obecnie głównym postępowaniem w leczeniu migren jest leczenie farmakologiczne (doraźne lub profilaktyczne) z wykorzystaniem wielu grup leków (NLPZ, tryptany).


Jak fizjoterapia może pomóc w migrenie?

Głównym torem leczenia migren jest terapia farmakologiczna, czyli z użyciem leków. Zdarza się jednak, że nie przynosi ona zadowalających efektów. Stąd też osoby cierpiące na migrenę często szukają pomocy w alternatywnych metodach leczenia. Według badań, formę leczenia migren może stanowić fizjoterapia, a konkretnie terapia manualna oraz terapia czaszkowo-krzyżowa - mają one pozytywnie wpływać na pacjentów, zmniejszając dolegliwości bólowe oraz wydłużając okresy bez napadów migrenowych.

Badania naukowe wykazały zmniejszenie częstotliwości wystąpienia migren u pacjentów, u których podjęto jedynie 4 wizyty terapetyczne. Oczywiście jest to zależne od indywidualnego problemu pacjenta i taka terapia może pomóc nawet po mniejszej ilości spotkań, ale równie dobrze może trwać dłużej. Terapie stosowane przez fizjoterapeutów mają na celu:

● zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego w obszarze tułowia, odcinka szyjnego kręgosłupa oraz samej głowy;

● polepszenie krążenia limfy w całym obszarze ciała za pomocą technik terapii wisceralnej;

● rozluźnienie i poprawę krążenia w okolicy czepca ścięgnistego (czyli powięzi głowy), z apomocą terapii czaszkowo-krzyżowej;

● wyciszenie układu autonomicznego, za pomocą technik rozluźniających, gdyż często przyczyną migren jest stres.


OsteoMedic w walce z migreną

Czy wiesz, że pomocy w swoich dolegliwościach możesz szukać również w centrum OsteoMedic w Krakowie? Nasi fizjoterapeuci posiadają ogromne doświadczenie w walce z migreną oraz powiązanymi z nią dolegliwościami - chętnie pomogą Ci złagodzić je u Ciebie.


Bibliografia

1. Cerritelli F. Ginevri L. Messi G. (2015), Clinical effectiveness of osteopathic treatment in chronic migraine: 3-Armed randomized controlled trial, Complementary Therapies in Medicine, vol. 23

2. Muñoz-Gómez E.,Inglés M., Serra-Añó P. (2021), Effectiveness of a manual therapy protocol based on articulatory techniques in migraine patients. A randomized controlled trial, Musculoskeletal Science and Practice, vol. 54

3. Wójcik-Drączkowska, H., Bilińska, M., Nyka, W. (2007), Migrena — rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, tom 1, nr 2, 109–114

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata
Mikołaj Wielgus
Mikołaj Wielgus Fizjoterapeuta
Maria Przybyło
Maria Przybyło Fizjoterapeutka
Agnieszka Zaleska-Czapla
Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapeutka
Jagoda Potoczek
Jagoda Potoczek Fizjoterapeutka